• 19452 марта ўқилди
• Боланинг ҳаёти ва соғлиғи бевосита хавф остида қолганда васийлик ва ҳомийлик органи болани ота-онадан (уларнинг биридан) ёки болани ўз қарамоғига олган бошқа шахслардан зудлик билан олишга ҳақли. Болани зудлик билан олиб қўйиш фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органининг далолатномаси асосида амалга оширилади.
• Бола олинганда васийлик ва ҳомийлик органи тезда прокурорга хабар бериши, болани вақтинча муайян ерга жойлаштириши ва ота-онани ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум қилиш ёки уларнинг ота-оналик ҳуқуқини чеклаш тўғрисида судга даъво билан мурожаат этиши шарт.
Болаларни тарбиялаш билан боғлиқ ишларга доир суднинг ҳал қилув қарорлари давлат ижрочиси томонидан ижро қилинади.

• 19456 количество просмотров
• При непосредственной угрозе жизни или здоровью ребенка орган опеки и попечительства вправе немедленно отобрать ребенка у родителей (одного из них) или у других лиц, на попечении которых он находится. Немедленное отобрание ребенка производится на основании соответствующего акта органа самоуправления граждан.
• При отобрании ребенка орган опеки и попечительства обязан незамедлительно уведомить прокурора, обеспечить временное устройство ребенка и обратиться в суд с иском о лишении родителей родительских прав или об ограничении их родительских прав.
Исполнение решений суда по делам, связанным с воспитанием детей, производится государственным исполнителем.