Ҳукумат қарори (372-сон, 08.07.2026 й.) билан “Хорижий кинокомпанияларнинг Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ўз фильмларини яратиш билан боғлиқ харажатларининг бир қисмини қайтариш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Ушбу Низом Ўзбекистон ҳудудида ўз фильмларини яратишда хорижий кинокомпанияларга харажатларининг бир қисмини қайтариш (“rebate”) тартибини белгилайди.
Низомга кўра, Ўзбекистон ҳудудида ўз фильмларини яратишда хорижий кинокомпанияларга харажатларининг бир қисмини қайтариш назарда тутилган харажатлар суммаси:
♦ 3 млрд сўмгача бўлса – 10 фоиз;
♦ 3 млрд сўмдан 5 млрд сўмгача бўлса – 15 фоиз;
♦ 5 млрд сўмдан 10 млрд сўмгача бўлса – 20 фоиз;
♦ 10 млрд сўмдан ортиқ бўлса – 25 фоиз, бироқ битта фильм учун 4 млрд сўмдан ошмаган миқдорда қоплаб берилади.
Талабгор платформа орқали “rebate” дастурида иштирок этиш учун белгиланган платформа орқали электрон ариза билан мурожаат қилади.
Талабгор томонидан Ўзбекистон ҳудудида тасвирга олиш ишлари якунлангандан сўнг, амалга оширилган харажатларни тасдиқловчи ҳужжатлар 60 кун ичида платформага киритилиши зарур.
☑️ Комиссия харажатларнинг “rebate” дастурига мувофиқлиги тўғрисидаги хулосани 15 иш кунида шакллантиради.
“Rebate” дастури бўйича харажатларнинг бир қисми Комиссиянинг ижобий қарорига мувофиқ 5 иш куни ичида хорижий кинокомпаниянинг ҳисобварақларига ўтказиб берилади.

• 262 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 372 от 08.07.2026 г.) утверждено Положение «О порядке возмещения части расходов иностранных кинокомпаний, связанных с созданием фильмов на территории Республики Узбекистан».
Данное Положение устанавливает порядок возврата («rebate») части расходов иностранным кинокомпаниям при создании фильмов на территории Узбекистана.
Согласно Положению, размер возмещения части расходов составляет:
♦ до 3 млрд сумов — 10 процентов;
♦ от 3 млрд до 5 млрд сумов — 15 процентов;
♦ от 5 млрд до 10 млрд сумов — 20 процентов;
♦ свыше 10 млрд сумов — 25 процентов, но не более 4 млрд сумов на один фильм.
Для участия в программе «rebate» заявитель подает электронное заявление через установленную платформу.
После завершения съемочных работ на территории Узбекистана заявитель обязан в течение 60 дней загрузить на платформу документы, подтверждающие понесенные расходы.
☑️ Комиссия формирует заключение о соответствии расходов требованиям программы «rebate» в течение 15 рабочих дней.
Возмещение части расходов по программе «rebate» осуществляется в течение 5 рабочих дней на счета иностранной кинокомпании при наличии положительного решения Комиссии.