“Давлат аудити фаолиятида сунъий интеллект ва рақамлаштиришни янада ривожлантиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–123-сон, 06.07.2026 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, 2027 йилдан Ҳисоб палатасининг давлат ташқи аудити фаолиятида қуйидагилар жорий этилади:
♦ давлат органлари ва ташкилотларида жорий этилаётган сунъий интеллект технологияларидан фойдаланиш самарадорлигини баҳолаш бўйича сунъий интеллект тизимларини қўллаш аудити;
♦ Ҳисоб палатасининг сўровига кўра тақдим этилган маълумотлар (ҳужжатлар), рақамли технологиялар, электрон ҳужжат алмашинуви ҳамда ахборот тизимларига масофавий кириш орқали ўтказиладиган масофавий ташқи аудит;
♦ хавф (риск) таҳлилларига таянган ҳолда давлат органлари ва ташкилотларида молиявий, мувофиқлик ҳамда самарадорлик аудити йўналишларида ахборот технологиялари аудитини ўтказиш.
Ҳисоб палатаси давлат органлари ва ташкилотларида молиявий, мувофиқлик ҳамда самарадорлик аудити йўналишларида ахборот технологиялари аудитини ўтказишга масъул ваколатли орган этиб белгиланади.
2028 йил 1 сентябрдан мувофиқлик аудитини сунъий интеллект технологияларини қўллаган ҳолда амалга ошириш жорий этилади.

• 308 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по дальнейшему развитию искусственного интеллекта и цифровизации в деятельности государственного аудита» (№ ПФ–123 от 06.07.2026 г.).
Согласно Указу, с 2027 года в деятельности внешнего государственного аудита Счётной палаты внедряются следующие направления:
♦ проведение аудита применения систем искусственного интеллекта с целью оценки эффективности использования технологий ИИ, внедряемых в государственных органах и организациях;
♦ проведение дистанционного внешнего аудита посредством удалённого доступа к предоставленным по запросу Счётной палаты данным (документам), цифровым технологиям, системам электронного документооборота и информационным системам;
♦ проведение аудита информационных технологий на основе анализа рисков в рамках финансового, комплаенс- и аудита эффективности в государственных органах и организациях.
Счётная палата определяется уполномоченным органом, ответственным за проведение аудита информационных технологий в рамках финансового, комплаенс- и аудита эффективности в государственных органах и организациях.
С 1 сентября 2028 года внедряется проведение комплаенс-аудита с применением технологий искусственного интеллекта.