Адлия вазирлигида Дори воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш ҳужжатларига қўйиладиган талаблар тўғрисидаги йўриқнома (рўйхат рақами 3848, 04.06.2026 й.) давлат рўйхатидан ўтказилди.
Мазкур ҳужжатга асосан Вазирлар Маҳкамасининг 2025-йил 24-ноябрдаги 738-сон қарори билан тасдиқланган Дори воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомда белгиланган рўйхатдан ўтказиш ҳужжатларини Инсон учун қўлланиладиган дори воситаларига қўйиладиган техник талабларни уйғунлаштириш бўйича халқаро кенгаш (ICH) талаблари асосида тақдим этиш белгиланган.
✔️ Хусусан, дори воситасини ишлаб чиқаришда ҳайвон хомашёсидан олинган моддалар қўлланилган ҳолларда, уларнинг таркибида прионлар мавжудлиги ёки мавжуд эмаслиги ҳужжатларда аниқ кўрсатилиши лозим.
✅ Шунингдек, дори воситасини тиббиётда қўллаш бўйича йўриқномага халқаро талабларга мос, реклама хусусиятига эга бўлмаган қўшимча маълумотларни киритишга рухсат этилади.
Бундан ташқари, дори воситасининг генетик модификацияланган организмлар (GMO) сақлаши ёки улардан олинганлиги тўғрисидаги маълумотлар ҳам мажбурий тартибда кўрсатилади. Бунда генетик модификация тури ва манбаси, қўлланилган генетик конструкция ва экспрессия тизими, биологик ва экологик хавфсизлик чоралари, ишлаб чиқариш жараёнида GMOдан олинган моддалар қўлланилган босқичлар ҳамда генетик хавфсизликка оид ҳужжатлар ҳақида маълумотлар тақдим этилади.

• 231 количество просмотров
В Министерстве юстиции зарегистрирована Инструкция о требованиях к документам для государственной регистрации лекарственных средств (регистрационный № 3848 от 04.06.2026 г.).
Согласно данному документу, регистрационные материалы, предусмотренные Положением о порядке государственной регистрации лекарственных средств, утвержденным постановлением Кабинета Министров № 738 от 24 ноября 2025 года, должны представляться в соответствии с требованиями Международного совета по гармонизации технических требований к лекарственным средствам для человека (ICH).
✔️ В частности, если при производстве лекарственного средства используются вещества животного происхождения, в документации должно быть четко указано наличие либо отсутствие в их составе прионов.
✅ Кроме того, в инструкцию по медицинскому применению лекарственного средства допускается включение дополнительной информации, соответствующей международным требованиям и не имеющей рекламного характера.
Также обязательному указанию подлежит информация о содержании в лекарственном средстве генетически модифицированных организмов (ГМО) либо об их использовании при его производстве. При этом должны быть представлены сведения о типе и происхождении генетической модификации, применяемой генетической конструкции и системе экспрессии, мерах биологической и экологической безопасности, этапах производства, на которых использовались вещества, полученные с применением ГМО, а также документы, подтверждающие генетическую безопасность.