“Жазони ижро этиш муассасаларидаги ёшларни замонавий касбларга ўқитишга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–117-сон, 27.03.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, жазони ўтаётган ёшларни замонавий касбларга ўқитишга қаратилган “Иккинчи имкон” ижтимоий реабилитация миллий лойиҳаси амалга оширилади.
✅ Лойиҳа доирасида 2026 йил 1 июндан Тошкент, Навоий ва Қашқадарё вилоятларидаги, 2027 йил 1 мартдан республиканинг бошқа ҳудудларидаги жазони ижро этиш муассасаларидаги ёшларни замонавий рақамли касбларга ўқитиш тизими йўлга қўйилади. Бунда:
♦ ўқув курслари 8–12 ойлик интенсив ўқув дастурлари асосида жазони ижро этиш муассасаларида ташкил этилади;
♦ ўқув курсларига ижтимоий хавфи катта бўлмаган, унча оғир бўлмаган ва оғир жиноятларни содир этган жазони ўтаётган ёшлар жалб қилинади;
♦ ўқув курсларига жалб қилинганлар хорижий тилларни (инглиз, рус, хитой ва бошқалар) ўрганиш бўйича ягона интенсив дастурлар асосида ҳам ўқитилади;
♦ ўқув курслари якуни бўйича тегишли дастурларни ўзлаштирган жазони ўтаётган ёшларга электрон шаклдаги сертификатлар берилади.

• 693 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по обучению молодёжи в учреждениях исполнения наказания современным профессиям» (№ ПП–117 от 27.03.2026).
Согласно постановлению, будет реализован национальный социально-реабилитационный проект «Второй шанс», направленный на обучение отбывающей наказание молодёжи современным профессиям.
✅ В рамках проекта с 1 июня 2026 года в учреждениях исполнения наказания Ташкентской, Навоийской и Кашкадарьинской областей, а с 1 марта 2027 года — в учреждениях других регионов республики будет налажена система обучения молодёжи современным цифровым профессиям. При этом:
♦ учебные курсы будут организованы в учреждениях исполнения наказания на основе интенсивных программ продолжительностью 8–12 месяцев;
♦ к учебным курсам будут привлекаться молодые осуждённые, совершившие преступления, не представляющие большой общественной опасности, менее тяжкие и тяжкие преступления;
♦ участники учебных курсов также будут обучаться иностранным языкам (английскому, русскому, китайскому и другим) по единым интенсивным программам;
♦ по итогам учебных курсов молодым людям, освоившим соответствующие программы, будут выдаваться сертификаты в электронной форме.