“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси самарадорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–47-сон, 25.03.2026 й.) қабул қилинди.
Ҳар бир ҳудудда ботаника ва дендрология боғлари ташкил қилинади
Қуйидагилар ушбу Фармоннинг асосий мақсадлари этиб белгиланди, жумладан:
♦ 2028 йилга қадар Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида қўшимча равишда жами майдони 100 гектардан кам бўлмаган ботаника ва дендрология боғларини ташкил қилиш;
♦ PM2.5 ва PM10 каби зарарли заррачаларнинг концентрациясини 20–25 фоизга камайтириш, иқлим шароити оғир ҳудудларда ҳаво ҳароратини ўртача 1,5–2°C гача пасайтириш имкониятини яратиш.
Фармонга кўра, дендрология боғлари мақомига кўра ботаника боғларига тенглаштирилади.
Ботаника ва дендрология боғларини ташкил этиш мақсадида ажратиладиган ер майдонлари, истисно тариқасида, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчилиги ўрнини қоплаш бўйича компенсация тўловларидан озод қилинади.
❌ Ботаника ва дендрология боғларининг ер участкаларини хусусийлаштириш ёки бегоналаштириш, иккиламчи ижарага бериш, уларнинг ҳудудларини қисқартириш қатъий тақиқланади.
“Яшил чипта” тизими жорий этилади
Фармонга кўра, 3 ой муддатда “Яшил чипта” тизими жорий қилинади.
Бунда самолёт, поезд, метро ва такси йўналишларида маршрутнинг карбон изини (таъсирини) аниқлаш ва фойдаланувчиларга маршрутнинг табиатга таъсирини “яшил чипта” сотиб олиш орқали компенсация қилиш имкони берилади.
☑️ Ишлаб чиқариладиган, сақланадиган, ички ва ташқи бозорда реализация қилинадиган маҳсулотлар учун ишлаб чиқариш, сақлаш ва логистика жараёнларидаги карбон изини ҳисоблаб, харидорга маҳсулотнинг атроф-муҳитга таъсирини ихтиёрий равишда компенсация қилиш имконияти яратилади.
✅ Карбон изи (таъсири) Экология қўмитаси томонидан тасдиқланган қўлланмага мувофиқ автоматик равишда аниқланади.
“Яшил чипта” олиш орқали табиатга етказилган зарар компенсациясидан тушган маблағлар Умуммиллий экологик муаммоларни бартараф этиш давлат мақсадли жамғармасига ўтказилади ҳамда фақат дарахт кўчатларини экиш ва уларни парваришлаш тадбирларига йўналтирилади.
“Яшил макон” лойиҳасига ҳисса қўшаётган фуқаролар рағбатлантирилади
Экология қўмитасига “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасини амалга оширишда ўз ҳиссасини қўшаётган шахсларни қуйидагича рағбатлантириш ваколатлари берилади:
♦ камида 100 та дарахт кўчатларини эккан шахсга ёки дарахт экиш учун “Яшил хайрия жамғармаси” платформасига камида 10 млн сўм ҳадя қилган шахсга “Экофаол фуқаро” мақомини бериш;
♦ камида 1000 та дарахт кўчатлари экилишини ташкил қилган ёки “Яшил хайрия жамғармаси” платформасига камида 100 млн сўм ҳадя қилган тадбиркорларга “Экоҳамкор” мақомини бериш:
➖ бунда тадбиркорларга ушбу мақомдан ўз фаолиятини реклама қилишда фойдаланиш ҳуқуқи берилади;
➖ Экология қўмитаси томонидан тасдиқланмаган тақдирда экофаолият ва экоакцияларни ташкил қилиш ҳолатларини реклама қилиш реклама қонунчилигини бузиш деб ҳисобланади ва қонунчиликда белгиланган жавобгарликка сабаб бўлади;
♦ 50 мингдан кам бўлмаган дарахт кўчатлари экилишини таъминлаган ёки “Яшил хайрия жамғармаси” платформасига камида 5 млрд сўм ҳадя қилган шахсларга меценат мақомини бериш;
♦ Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида камида 5 та яшил боғ ва яшил жамоат паркини ўз ҳисобидан барпо қилган шахсларга “Келажак бунёдкори” давлат мукофотини бериш бўйича таклиф киритиш.

• 1170 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по дальнейшему повышению эффективности общенационального проекта “Яшил макон”» (№ ПФ–47 от 25.03.2026).
В каждом регионе будут созданы ботанические и дендрологические сады
Основными целями данного Указа определены, в частности:
♦ создание до 2028 года в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте дополнительных ботанических и дендрологических садов общей площадью не менее 100 гектаров;
♦ создание возможности для снижения концентрации вредных частиц, таких как PM2.5 и PM10, на 20–25 процентов, а также для снижения средней температуры воздуха в регионах с тяжёлыми климатическими условиями на 1,5–2°C.
Согласно Указу, по своему статусу дендрологические сады приравниваются к ботаническим садам.
Земельные участки, выделяемые для создания ботанических и дендрологических садов, в порядке исключения освобождаются от компенсационных выплат за возмещение потерь сельскохозяйственного производства.
❌ Приватизация, отчуждение, передача в субаренду земельных участков ботанических и дендрологических садов, а также сокращение их территорий строго запрещаются.
Будет внедрена система «Зелёный билет»
Согласно Указу, в трёхмесячный срок будет внедрена система «Зелёный билет».
При этом в авиаперевозках, на железной дороге, в метро и на маршрутах такси будет определяться углеродный след маршрута, а пользователям будет предоставлена возможность компенсировать воздействие маршрута на природу путём приобретения «зелёного билета».
☑️ Для производимой, хранимой, а также реализуемой на внутреннем и внешнем рынке продукции будет рассчитываться углеродный след процессов производства, хранения и логистики, и покупателю будет предоставлена возможность добровольно компенсировать воздействие продукции на окружающую среду.
✅ Углеродный след будет определяться автоматически в соответствии с руководством, утверждённым Комитетом по экологии.
Средства, поступающие в счёт компенсации ущерба природе через приобретение «зелёного билета», будут перечисляться в Государственный целевой фонд по устранению общенациональных экологических проблем и направляться исключительно на посадку саженцев деревьев и уход за ними.
Граждане, вносящие вклад в проект «Яшил макон», будут поощряться
✅ Комитету по экологии предоставляются полномочия поощрять лиц, вносящих вклад в реализацию общенационального проекта «Яшил макон», следующим образом:
♦ присваивать статус «Экоактивный гражданин» лицу, посадившему не менее 100 саженцев деревьев, либо пожертвовавшему не менее 10 млн сумов на платформу «Яшил хайрия жамғармаси» для посадки деревьев;
♦ присваивать статус «Экопартнёр» предпринимателям, организовавшим посадку не менее 1000 саженцев деревьев либо пожертвовавшим не менее 100 млн сумов на платформу «Яшил хайрия жамғармаси»;
➖ при этом предпринимателям предоставляется право использовать данный статус в рекламе своей деятельности;
➖ реклама эко-деятельности и эко-акций без подтверждения со стороны Комитета по экологии будет считаться нарушением законодательства о рекламе и повлечёт ответственность, установленную законом;
♦ присваивать статус мецената лицам, обеспечившим посадку не менее 50 тысяч саженцев деревьев либо пожертвовавшим не менее 5 млрд сумов на платформу «Яшил хайрия жамғармаси»;
♦ вносить предложение о награждении государственной наградой «Созидатель будущего» лиц, которые за свой счёт создали не менее 5 зелёных садов и зелёных общественных парков в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте.