“Атмосфера ҳавоси сифатини яхшилашга қаратилган “Тоза ҳаво” умуммиллий лойиҳасини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–46-сон, 25.03.2026 й.) қабул қилинди.
“Тоза ҳаво” умуммиллий лойиҳаси амалга оширилади
Фармонга кўра, қуйидагилар 2026–2030 йилларда атмосфера ҳавоси сифатини яхшилашга қаратилган “Тоза ҳаво” умуммиллий лойиҳасининг асосий мақсадлари этиб белгиланди, жумладан:
♦ атмосферага чиқариб ташланаётган ифлослантирувчи моддалар миқдорини 10,5 фоизга камайтириш;
♦ атроф-муҳитга таъсири бўйича I ва II тоифага кирувчи корхоналарда автоматик мониторинг станциялари ва чанг-газ тозалаш ускуналари ўрнатилишини таъминлаш.
♦ PM2,5 бўйича миллий меъёрлардан ошиш кузатилган кунлар сонини камайтириш.
Тошкент шаҳрида экологик вазиятни яхшилаш юзасидан кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича махсус комиссия фаолияти 2027 йил 1 мартгача узайтирилади.
Комиссиянинг номи Экологик вазиятни яхшилаш юзасидан кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича республика махсус комиссиясига ўзгартирилади.
⛔️ 2026 йил 1 апрелдан Тошкент шаҳрида янги саноат зоналарини ташкил қилишга муддатсиз мораторий жорий қилинади.
Қурилиш соҳасида экологик талаблар кучайтирилади
Фармонга кўра, 2026 йил 1 июндан:
♦ қурилиш объектларида қуйидаги экологик талабларни жорий қилиш мажбуриятлари киритилади:
➖ қурилиш объектларини фон мониторинг станциялари билан жиҳозлаш ва Экология қўмитасининг ягона геоахборот маълумотлар базасига интеграция қилиш;
➖ онлайн назорат қилиш учун қурилиш майдони бўйлаб ва чиқиш нуқталарида онлайн камералар ўрнатиш ва Экология қўмитасининг ягона геоахборот маълумотлар базасига интеграция қилиш;
➖ ҳуқуқбузарлик содир этган қурилиш ташкилотларининг “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизимидаги рейтинг балларини камайтириш амалиётини жорий қилиш;
♦ қурилиш объектлари бўйича лойиҳа-смета ва шаҳарсозлик ҳужжатларини экспертизадан ўтказишда мажбурий равишда экологик экспертиза хулосасини тақдим этиш тартиби жорий қилинади;
♦ янги қуриладиган, баландлиги ер юзасидан 12 метрдан ва (ёки) умумий майдони 500 метр квадратдан ортиқ бўлган бино ва иншоотларни лойиҳалаштиришда уларга туташ ҳудудларнинг кўкаламзорлаштириш майдонлари лойиҳа учун ажратиладиган ер участкалари умумий майдонининг 30 фоизидан кам бўлишига йўл қўйилмайди.
“Автомобилсиз кун” ва “Автомобилсиз ҳафта” акциялари ўтказилади
Фармонга кўра, 2026 йил 1 майдан ҳар ойнинг 10 ва 25 саналарида “Автомобилсиз кун”, “Автомобилсиз ҳафта” акциялари ўтказиб борилади. Бунда:
⛔️ мазкур акциялар доирасида давлат фуқаролик хизматчилари томонидан хизмат автотранспорт воситаларидан фойдаланиш қатъиян тақиқланади;
ушбу саналар иш кунларига тўғри келганда ҳайдовчиларнинг иш ҳақи сақлаб қолинади.
✅ 2026 йил 1 августдан “trade-in” дастури доирасида эскирган автотранспортларни топширган жисмоний ва юридик шахсларга янги транспорт воситаларини харид қилиш учун автокредит фоизининг бир қисми қоплаб берилади.
2026 йил якунига қадар “Экологик транспорт” тизими доирасида Тошкент шаҳрининг ҳудуди “қизил”, “сариқ” ва “яшил” зоналарига ажратиб чиқилиши таъминланади.

• 1625 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по реализации общенационального проекта “Чистый воздух”, направленного на улучшение качества атмосферного воздуха» (№ УП–46 от 25.03.2026).
Будет реализован общенациональный проект «Чистый воздух»
Согласно Указу, основными целями общенационального проекта «Чистый воздух», направленного на улучшение качества атмосферного воздуха в 2026–2030 годах, определены, в частности:
♦ сокращение объёма выбросов загрязняющих веществ в атмосферу на 10,5 процента;
♦ обеспечение установки автоматических станций мониторинга и пылегазоочистного оборудования на предприятиях, относящихся к I и II категориям по воздействию на окружающую среду;
♦ сокращение количества дней, в которые наблюдается превышение национальных нормативов по PM2,5.
Срок деятельности специальной комиссии по реализации неотложных мер по улучшению экологической ситуации в городе Ташкенте продлён до 1 марта 2027 года.
Название комиссии изменяется на Республиканская специальная комиссия по реализации неотложных мер по улучшению экологической ситуации.
⛔️ С 1 апреля 2026 года в городе Ташкенте вводится бессрочный мораторий на создание новых промышленных зон.
Экологические требования в строительной сфере будут усилены
Согласно Указу, с 1 июня 2026 года:
♦ вводятся обязательные экологические требования для объектов строительства:
➖ оснащение строительных объектов станциями фонового мониторинга и их интеграция в единую геоинформационную базу данных Комитета по экологии;
➖ установка онлайн-камер по периметру строительной площадки и на выездных точках для онлайн-контроля, а также их интеграция в единую геоинформационную базу данных Комитета по экологии;
➖ внедрение практики снижения рейтинговых баллов строительных организаций, допустивших правонарушения, в национальной информационной системе «Прозрачное строительство»;
♦ вводится порядок обязательного представления заключения экологической экспертизы при проведении экспертизы проектно-сметной и градостроительной документации по строительным объектам;
♦ при проектировании новых зданий и сооружений высотой более 12 метров от поверхности земли и (или) общей площадью свыше 500 квадратных метров не допускается, чтобы площадь озеленения прилегающих территорий составляла менее 30 процентов общей площади земельного участка, выделенного под проект.
Будут проводиться акции «День без автомобиля» и «Неделя без автомобиля»
Согласно Указу, с 1 мая 2026 года каждый месяц 10-го и 25-го числа будут проводиться акции «День без автомобиля» и «Неделя без автомобиля». При этом:
⛔️ в рамках этих акций государственным гражданским служащим строго запрещается пользоваться служебным автотранспортом;
♦ если указанные даты приходятся на рабочие дни, заработная плата водителей сохраняется.
✅ С 1 августа 2026 года физическим и юридическим лицам, сдающим старые автотранспортные средства в рамках программы trade-in, будет компенсироваться часть процентной ставки по автокредиту для приобретения нового транспортного средства.
До конца 2026 года в рамках системы «Экологический транспорт» территория города Ташкента будет разделена на «красную», «жёлтую» и «зелёную» зоны.
С 1 апреля 2026 года в Сурхандарьинской и Сырдарьинской областях начнётся создание «зелёных стен» для предотвращения пыльных бурь.