Қонун (ЎРҚ–1126-сон, 27.03.2026 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Ушбу Қонун билан айрим қонун ҳужжатларига исломий банк фаолиятини амалга оширишнинг ҳуқуқий асосларини белгиловчи қўшимча ва ўзгартиришлар киритилди.
✔️ Унга кўра, банкнинг исломий молия операциялари жумласига қуйидагилар киради:
♦ фойдани тақсимлаш шарти асосида мижозни молиялаштириш ёки пул маблағларини инвестициявий омонатларга жалб этиш;
♦ вакиллик шартномаси орқали пул маблағларини бериш ёки инвестициявий омонатларга жалб этиш;
♦ товарни насияга сотиш орқали мижозни молиялаштириш;
♦ товарлар учун олдиндан ҳақ тўлаш орқали мижозни молиялаштириш;
♦ биргаликдаги фаолиятни (шерикчилик) амалга ошириш ёки юридик шахсларнинг устав капиталида иштирок этиш орқали мижозни молиялаштириш;
♦ мол-мулкни исломий ижарага бериш (сотиб олиш ҳуқуқи билан).
Ўзбекистонда банк фаолиятини амалга оширишга ушбу Қонунда белгиланган тартибда ташкил этилган ва Марказий банк томонидан бериладиган тегишли лицензияга эга бўлган юридик шахслар ҳақлидир.
⛔️ Мазкур лицензия амал қилиш муддати чекланмаган ҳолда берилади ва лицензияларни ёки уларга доир ҳуқуқларни бошқа шахсларга ўтказиш тақиқланади.
Қонун расмий эълон қилинган кундан 3 ой ўтгач кучга киради.
Исломий молия операцияларига солиқ солишнинг ўзига хос хусусиятлари
Қонунга кўра, Марказий банкда 5 нафар аъзодан иборат бўлган Марказий банкнинг исломий молия кенгаши ташкил этилади.
Исломий молия фаолияти доирасида жами даромадлар таркибига қуйидаги даромадлар киритилади:
♦ исломий молия фаолияти бўйича мукофот тарзидаги даромад;
♦ исломий суғурта ва исломий қайта суғурта ташкилотининг суғурта, қайта суғурта қилиш шартномалари бўйича даромади.
⛔️ Қуйидагилар ҚҚС солишдан озод қилинади:
♦ исломий қимматли қоғозлар (сертификатлар) билан боғлиқ операциялар.
♦ исломий молия фаолияти доирасида ишончли бошқарув (воситачилик) шартномалари асосида банк ва микромолия ташкилоти томонидан ишончли бошқарувнинг муассисига (комитентга) пулли асосда кўрсатилган хизматлар;
♦ исломий молия фаолияти доирасида мол-мулкни молиявий ижарага (исломий ижарага) беришда ушбу мол-мулкни молиявий ижарага (исломий ижарага) бериш бўйича барча ижара тўловлари суммаси ва сотиб олиш нархи ўртасидаги ижобий фарқ;
♦ банклар ва микромолия ташкилотлари томонидан исломий молия фаолияти доирасида тузиладиган шартномалар бўйича мижозга (харидорга) реализация қилинадиган товарларга қўйиладиган устама.
Исломий молия фаолияти доирасида кўчмас мулкларни молиявий ижарага (исломий ижарага) берувчи банклар ва микромолия ташкилотлари мол-мулк солиғи тўловчилари деб эътироф этилади.

• 1031 количество просмотров
Этим Законом в ряд законодательных актов внесены изменения и дополнения, определяющие правовые основы осуществления исламской банковской деятельности.
✔️ Согласно ему, к исламским финансовым операциям банка относятся:
♦ финансирование клиента или привлечение денежных средств во вклады на инвестиционной основе на условиях распределения прибыли;
♦ предоставление денежных средств или их привлечение во вклады на инвестиционной основе через договор поручения;
♦ финансирование клиента посредством продажи товара в рассрочку;
♦ финансирование клиента путём предварительной оплаты за товары;
♦ финансирование клиента путём осуществления совместной деятельности (партнёрства) или участия в уставном капитале юридических лиц;
♦ предоставление имущества в исламскую аренду (с правом выкупа).
Право на осуществление банковской деятельности в Узбекистане имеют юридические лица, созданные в порядке, установленном данным Законом, и имеющие соответствующую лицензию, выдаваемую Центральным банком.
⛔️ Данная лицензия выдаётся без ограничения срока действия, при этом передача лицензии или прав по ней другим лицам запрещается.
Закон вступает в силу по истечении 3 месяцев со дня его официального опубликования.
Особенности налогообложения исламских финансовых операций
Согласно Закону, при Центральном банке создаётся Совет по исламским финансам Центрального банка в составе 5 членов.
В состав совокупных доходов в рамках исламской финансовой деятельности включаются:
♦ доход в виде вознаграждения по исламской финансовой деятельности;
♦ доходы исламской страховой и исламской перестраховочной организации по договорам страхования и перестрахования.
⛔️ От налога на добавленную стоимость (НДС) освобождаются:
♦ операции, связанные с исламскими ценными бумагами (сертификатами);
♦ услуги, оказываемые банком и микрофинансовой организацией на платной основе учредителю доверительного управления (комитенту) по договорам доверительного управления (посредничества) в рамках исламской финансовой деятельности;
♦ положительная разница между общей суммой арендных платежей и выкупной ценой имущества при передаче этого имущества в финансовую аренду (исламскую аренду) в рамках исламской финансовой деятельности;
♦ наценка на товары, реализуемые клиенту (покупателю) банками и микрофинансовыми организациями по договорам, заключаемым в рамках исламской финансовой деятельности.
Банки и микрофинансовые организации, предоставляющие недвижимое имущество в финансовую аренду (исламскую аренду) в рамках исламской финансовой деятельности, признаются плательщиками налога на имущество.