“Жисмоний тарбия ва спорт тўғрисида”ги Қонун (ЎРҚ–1123-сон, 24.03.2026 й.) қабул қилинди.
✅ Қонунга кўра, фуқаролар ҳаваскорлик спорти, шунингдек профессионал спорт билан спортчи, тренер, спорт ҳаками сифатида шуғулланиш ҳуқуқига эга.
Спорт клуби спорт фаолияти билан шуғулланиш, спорт турларини ривожлантириш ва оммалаштириш, шунингдек спортчиларни мусобақаларга тайёрлаш мақсадида ташкил этилади.
Спортчи паспорти ягона намунадаги ҳужжат бўлиб, спортчининг жисмоний тарбия ва спорт ташкилотига мансублигини ҳамда спорт малакасини тасдиқлайди.
✔️ Спорт тури қоидаларига ва спорт мусобақаси тўғрисидаги низомга (регламентга) риоя этилишини таъминлаш учун ваколат берилган жисмоний шахс спорт ҳакамидир.
Давлат томонидан спортчи ҳамда тренерларга бир марталик ва ойлик тўлов (стипендия, нафақа ва бошқалар) шаклидаги қўллаб-қувватлаш чоралари тақдим этилиши мумкин.

• 1173 количество просмотров
✅ Согласно Закону, граждане имеют право заниматься любительским и профессиональным спортом в качестве спортсмена, тренера или спортивного судьи.
Спортивный клуб создаётся для осуществления спортивной деятельности, развития и популяризации видов спорта, а также подготовки спортсменов к соревнованиям.
Паспорт спортсмена является документом единого образца, подтверждающим принадлежность спортсмена к организации физической культуры и спорта, а также его спортивную квалификацию.
✔️ Спортивным судьёй является физическое лицо, уполномоченное обеспечивать соблюдение правил вида спорта и регламента соревнований.
Государством могут предоставляться меры поддержки спортсменам и тренерам в виде единовременных и ежемесячных выплат (стипендий, пособий и др.).