“Ўзбекистон Республикасининг Киберхавфсизлик стратегиясини белгилаш ва кибержиноятчиликнинг олдини олиш тизимини такомиллаштириш тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–38-сон, 10.03.2026 й.) қабул қилинди.
Фармон билан Ўзбекистон Республикасининг 2026–2030 йилларга мўлжалланган киберхавфсизлик стратегияси тасдиқланди.
Фармонга кўра, 2026 йил 1 апрелдан Адлия вазирлиги, Энергетика вазирлиги ҳамда Солиқ қўмитасида Киберхавфсизликни таъминлаш бўлими ташкил этилади.
2026 йил 1 апрелдан давлат органлари ва ташкилотлари томонидан бюджетдан ташқари жамғарма маблағлари ҳисобидан ҳамда бюджет параметрлари доирасида зарур маблағлар киберхавфсизликни таъминлаш масалаларига йўналтирилади.
Давлат хавфсизлик хизматининг миллий ахборот тизимлари ва ресурсларининг замонавий кибертаҳдидларга бардошлилик даражасини ошириш мақсадида уларнинг киберхавфсизлик борасидаги камчиликларини аниқлаш бўйича мустақил экспертлар иштирокида танловлар ўтказиб борилади.
Мазкур танловлар Давлат хавфсизлик хизмати томонидан белгиланадиган махсус электрон платформада ўтказилади.

• 1242 количество просмотров
Принят Указ Президента «Об определении стратегии кибербезопасности Республики Узбекистан и совершенствовании системы предотвращения киберпреступности» (№ УП–38 от 10.03.2026).
Указом утверждена Стратегия кибербезопасности Республики Узбекистан на 2026–2030 годы.
Согласно указу, с 1 апреля 2026 года в Министерстве юстиции, Министерстве энергетики и Налоговом комитете будут созданы подразделения по обеспечению кибербезопасности.
Также с 1 апреля 2026 года государственные органы и организации будут направлять необходимые средства на обеспечение кибербезопасности за счет внебюджетных фондов, а также в пределах бюджетных параметров.
Для повышения устойчивости национальных информационных систем и ресурсов к современным киберугрозам Служба государственной безопасности будет проводить конкурсы с участием независимых экспертов по выявлению уязвимостей и недостатков в сфере кибербезопасности.
Данные конкурсы будут проводиться на специальной электронной платформе, определяемой Службой государственной безопасности.