Адлия вазирлиги Ўзбекистон Республикаси банкларида бухгалтерия ҳисобини юритиш ва бухгалтерия ишларини ташкил қилиш тартиби тўғрисидаги йўриқномага ўзгартириш ва қўшимчаларни (рўйхат рақами 1834-12, 04.03.2026 й.) давлат рўйхатидан ўтказди.
Унга кўра, эндиликда тижорат банкларида бухгалтерия ҳисобини юритиш ва бухгалтерия ишларини ташкил қилиш қоғоз билан биргаликда дастурий тизим орқали электрон тарзда юритилиши ва расмийлаштирилиши мумкин бўлади.
Шунингдек, Марказий банкнинг Банк тизими маълумотлар омборига банк томонидан узатиладиган актив ва мажбуриятлар, балансдан ташқари ҳисобварақлар ва улар билан боғлиқ шартномаларга доир маълумотлар рўйхати тасдиқланди.
Мазкур маълумотлар ҳар банк иш куни соат 10-00 дан, ойлик тақдим этиладиган маълумотлар эса кейинги ойнинг 5-санасидан кечиктирмаган ҳолда тўғри, тўлиқ ва ўз вақтида узатилиши белгиланди.

• 1612 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало изменения и дополнения в Инструкцию о порядке ведения бухгалтерского учёта и организации бухгалтерской работы в банках Республики Узбекистан (рег. № 1834-12 от 04.03.2026).
Согласно изменениям, теперь ведение бухгалтерского учёта и организация бухгалтерской работы в коммерческих банках могут осуществляться и оформляться в электронном виде через программные системы наряду с бумажной формой.
Также утверждён перечень данных, передаваемых банками в Базу данных банковской системы Центрального банка, включая сведения об активах и обязательствах, внебалансовых счетах и связанных с ними договорах.
Установлено, что указанные данные должны передаваться каждый банковский рабочий день начиная с 10:00, а ежемесячные сведения — не позднее 5-го числа следующего месяца, при этом они должны быть точными, полными и предоставляться своевременно.