“Кўп квартирали турар жой мажмуаларини қуришда комплекс қурилиш механизмларини жорий этиш ва шаффофликни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–73-сон, 24.02.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 мартдан 2028 йил 1 мартга қадар эксперимент тариқасида белгиланган ер участкаларида кўп квартирали уйларни комплекс қурилиш механизмлари асосида қуришни назарда тутувчи “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режими жорий этилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ–29-сон Фармонига (https://t.me/huquqiyaxborot/19480) мувофиқ ташкил этилган инвестиция компаниялари тегишли ҳудудларда комплекс қурилиш лойиҳаларини амалга ошириш учун масъул ташкилот сифатида фаолият юритади.
Ҳудудларда яшил боғлар, экопарк ва хиёбонларни барпо этиш Инвестиция компаниялари фаолиятининг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади, бунда:
► мазкур мақсадлар учун тегишли ҳудудларда давлат мулки объектлари ва ер участкаларини сотишдан маҳаллий бюджетга тушадиган маблағларнинг 10 фоизи, шунингдек, маҳаллий бюджетлар қўшимча манбаларининг камида 5 фоизи мақсадли йўналтирилиши кўзда тутилади;
Тошкент шаҳрида яшил ҳудудларни кенгайтириш, ҳар бир туманда биттадан экобоғ барпо этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади.
2027 йил 1 январдан кўп квартирали уйларнинг қурилиш-монтаж ишларини бошлаш учун белгиланган тартибда “Шаффоф қурилиш” тизимида бериладиган рухсатнома “Uy-joy” ягона рақамли урбанизация платформасида идоралараро интеграция асосида автоматик равишда шаклланади.

• 1566 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по внедрению механизмов комплексной застройки при строительстве многоквартирных жилых комплексов и обеспечению прозрачности» (№ ПҚ–73 от 24.02.2026).
Согласно постановлению, с 1 марта 2026 года по 1 марта 2028 года в экспериментальном порядке на определённых земельных участках будет введён специальный правовой режим «Регуляторная песочница», предусматривающий строительство многоквартирных домов на основе механизмов комплексной застройки.
Инвестиционные компании, созданные в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ–29, будут выступать ответственными организациями за реализацию проектов комплексной застройки на соответствующих территориях.
✅ Одним из основных направлений деятельности инвестиционных компаний станет создание зелёных парков, экопарков и аллей, при этом:
10% средств, поступающих в местные бюджеты от продажи объектов государственной собственности и земельных участков на соответствующих территориях, а также не менее 5% дополнительных источников местных бюджетов будут направляться на эти цели.
Также будет разработано предложение по расширению зелёных зон в городе Ташкенте и созданию по одному экопарку в каждом районе.
Кроме того, с 1 января 2027 года разрешение на начало строительно-монтажных работ по многоквартирным домам, выдаваемое в системе «Прозрачное строительство», будет автоматически формироваться на платформе цифровой урбанизации «Uy-joy» на основе межведомственной интеграции.