Қонун (ЎРҚ–1076-сон, 30.07.2025 й.) билан Ўзбекистон Республикасининг Сув кодекси тасдиқланди.
Кодекс сув, сув объектлари, сув хўжалиги объектлари ва сув фонди ерларидан оқилона фойдаланиш ҳамда уларни муҳофаза қилиш соҳасидаги муносабатларни тартибга солади.
Кодексга кўра,  сув умуммиллий бойликдир, ундан оқилона фойдаланиш лозим ва у давлат томонидан муҳофаза қилинади.
Сувдан фойдаланиш умумий ва махсус фойдаланишга бўлинади.
Сув объектларининг тоифалари жумласига қуйидагилар киради:
• Ўзбекистоннинг ер усти ва ер ости сув объектлари;
• Ўзбекистонда жойлашган ва унинг ҳудудини кесиб ўтадиган трансчегаравий ер усти ва ер ости сув объектлари.
Сув объектлари танҳо ёки биргаликда фойдаланишда бўлиши мумкин.
Сув ресурсларини бошқаришда қарорлар қабул қилиш мақсадида республика ва ҳавзалар, зарур ҳолларда ҳудудлар даражасида коллегиал-маслаҳат органи шаклида сув кенгашлари ташкил этилади.

• 4775 количество просмотров
Кодекс регулирует отношения в сфере рационального использования и охраны воды, водных объектов, водохозяйственных сооружений и земель водного фонда.
Согласно Кодексу, вода является общенациональным достоянием, использовать её следует рационально, и она находится под охраной государства.
Использование воды подразделяется на общее и специальное.
К категориям водных объектов относятся:
• наземные и подземные водные объекты Узбекистана;
• трансграничные наземные и подземные водные объекты, расположенные на территории Узбекистана и пересекающие её границы.
Водные объекты могут находиться в индивидуальном или совместном пользовании.
Для принятия решений по управлению водными ресурсами создаются Водные советы в форме коллегиально-консультационных органов на республиканском и бассейновом уровнях, а при необходимости — и на региональном уровне.