Ҳукумат қарори (468-сон, 28.07.2025 й.) билан “In-vitro” шароитида кўпайтирилган пайвандтагли мева ва ток кўчатларини харид қилиш харажатларининг бир қисмини қоплаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низом тадбиркорларга мувофиқлик сертификати мавжуд бўлган “in-vitro” шароитида кўпайтирилган пайвандтагли мева ва ток кўчатларини харид қилиш харажатларининг бир қисмини қоплаш учун субсидия ажратиш тартибини белгилайди.
Субсидиялар қуйидаги миқдорларда ажратилади:
• янги интенсив боғ барпо этган талабгорга ҳамда дала четлари, каналлар, суғориш ва коллектор-дренаж тармоқлари атрофидаги майдонларга экилган мувофиқлик сертификати мавжуд бўлган “in-vitro” шаротида кўпайтирилган пайвандтагли мева кўчатларини харид қилиш харажатларининг 50 фоизи, бироқ ҳар бир мева кўчатига 25 минг сўмдан ошмаган миқдорда;
• мувофиқлик сертификати мавжуд бўлган узумнинг данаксиз ва янги нав кўчатларига 7,5 минг сўмдан, маҳаллий ток кўчатларига 2 минг сўмдан ошмаган миқдорда.
Талабгор субсидияни олиш учун “Agrosubsidiya” ахборот тизими орқали қуйидагиларни илова қилган ҳолда ариза билан мурожаат қилади:
• соғлом, вируслардан ҳоли бўлган "in-vitro" лабораториясида кўпайтирилган пайвандтагли кўчатларнинг мувофиқлик сертификати нусхаси;
• талабгор билан “in-vitro” шароитида кўчат етиштирувчи кўчатчилик хўжалиги ўртасида тузилган олди-сотди шартномаси нусхаси;
• кўчатлар сотиб олингани бўйича ҳисоб-фактура, “in-vitro” шароитида кўчат етиштирувчи кўчатчилик хўжалигининг тавсияси ва мувофиқлик сертификати бўйича 3 йиллик кафолат хати.
• Ишчи гуруҳ ҳужжатларни 3 иш кунида жойига чиққан ҳолда ўрганади ва субсидия ажратиш мақсадга мувофиқлиги ёки рад этиш тўғрисидаги хулосани тасдиқлайди.

• 3711 количество просмотров
Постановлением Правительства №468 от 28.07.2025 года утвержден Порядок частичной компенсации расходов на приобретение привитых саженцев плодовых деревьев и винограда, размноженных в условиях in-vitro.
Данный порядок определяет механизм предоставления субсидий предпринимателям на частичную компенсацию расходов на покупку сертифицированных привитых саженцев плодовых деревьев и винограда, выращенных в условиях in-vitro.
Субсидии предоставляются в следующих размерах:
• 50% от расходов на приобретение сертифицированных привитых саженцев плодовых деревьев, выращенных в условиях in-vitro, которые высажены в новых интенсивных садах или вдоль полей, каналов, оросительных и коллекторно-дренажных сетей, но не более 25 000 сумов за каждый саженец;
• не более 7 500 сумов за каждый сертифицированный саженец бессемянного или нового сорта винограда;
• не более 2 000 сумов за каждый саженец местного винограда.
Для получения субсидии заявитель подает заявление через информационную систему “Agrosubsidiya” с приложением следующих документов:
1. Копия сертификата соответствия на здоровые, свободные от вирусов привитые саженцы, размноженные в лаборатории in-vitro;
2. Копия договора купли-продажи, заключённого между заявителем и питомником, выращивающим саженцы в условиях in-vitro;
3. Счёт-фактура, подтверждающая покупку саженцев, рекомендация от питомника и гарантийное письмо по сертификату соответствия сроком на 3 года.
Рабочая группа в течение 3 рабочих дней выезжает на место, изучает представленные документы и утверждает заключение о целесообразности предоставления субсидии или об отказе в её выдаче.