“Яшил белги” маҳсулот ва хизматларни ягона ихтиёрий  экологик маркировкалаш тартиби тўғрисида”ги низом Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди (рўйхат рақами: 3652-сон, 25.07.2025 й.)
⇒ Ушбу Низом сертификатлаштиришни ўтказиш, талабгорни авторизациядан ўтказиш, хорижий экологик маркировкалаш тизимларини тан олиш ва экологик маркировка белгисини қўллашни ўз ичига олади.
⇒ Ариза берувчи экологик маркировкалаш органига белгиланган шакллардаги махсулот ва хизматларни сертификатлаштириш бўйича ариза билан ёзма ёки электрон шаклда мурожаат қилади.
⇒ Экологик маркировкалаш органи томонидан сертификатлаштириш бўйича ариза келиб тушган кундан эътиборан 5 иш куни мобайнида унда кўрсатилган маълумотлар кўриб чиқилади.
⇒ Сертификатлаштиришни ўтказиш 3 ойдан ошмаган муддатда амалга оширилади.
⇒ Экспертлар гуруҳи томонидан сертификатлаштириш жараёни натижалари бўйича хулоса расмийлаштирилади.

• 3234 количество просмотров
Положение «О едином добровольном порядке экологической маркировки продукции и услуг «Зелёный знак» зарегистрировано в Министерстве юстиции (рег. № 3652 от 25.07.2025 г.).
⇒ Положение регулирует порядок проведения сертификации, авторизации заявителя, признания зарубежных систем экологической маркировки и использования экологического знака.
⇒ Заявитель обращается в орган по экологической маркировке с заявлением о сертификации продукции или услуг в письменной или электронной форме по установленным шаблонам.
⇒ Орган по экологической маркировке рассматривает поступившее заявление в течение 5 рабочих дней с момента его получения.
⇒ Сертификация проводится в срок, не превышающий 3 месяцев.
⇒ По результатам сертификационного процесса экспертной группой оформляется заключение.
⇒ В случае несогласия с результатами сертификации, заявитель вправе подать апелляцию в Апелляционную комиссию в письменной или электронной форме в течение 1 месяца.