Шахс ўзининг айбсизлигини исботлаши шарт эмас ва исталган вақтда сукут сақлаш ҳуқуқидан фойдаланиши мумкин.
Айбдорликка оид барча шубҳалар гумон қилинувчи, айбланувчи, судланувчи ёки маҳкумнинг фойдасига ҳал қилиниши керак.
Агар шахснинг ўз айбини тан олганлиги унга қарши ягона далил бўлса, у айбдор деб топилиши ёки жазога тортилиши мумкин эмас.
Шахс ўзига ва яқин қариндошларига қарши гувоҳлик беришга мажбур эмас.
Шахс суднинг қарорисиз қирқ саккиз соатдан ортиқ муддат ушлаб турилиши мумкин эмас.
Ҳибсга олиш, қамоққа олиш ва қамоқда сақлашга фақат суднинг қарорига кўра йўл қўйилади.
Ёзишмалар, телефон орқали сўзлашувлар, почта, электрон ва бошқа хабарлар сир сақланишини чеклашга ҳамда уй-жойда тинтув ўтказишга фақат қонунга мувофиқ
ва суднинг қарорига асосан йўл қўйилади.
Ҳар кимга малакали юридик ёрдам олиш ҳуқуқи кафолатланади.Қонунда назарда тутилган ҳолларда юридик ёрдам давлат ҳисобидан кўрсатилади.

Определён порядок организации выполнения функций на условиях аутсорсинга в государственных предприятиях.
• 15.06.2026
• 862 количество просмотров
Постановлением Правительства Республики Узбекистан №306 от 12.06.2026 г. утверждено Положение «О порядке организации аутсорсинговых услуг в органах исполнительной власти и государственных предприятиях».
Данное Положение определяет порядок организации выполнения функций в органах исполнительной власти и государственных предприятиях на условиях аутсорсинга.
Согласно Положению, аутсорсинговые услуги осуществляются при соблюдении следующих условий:
▪️ определение аутсорсера;
▪️ недопущение коррупции и конфликта интересов;
▪️ качественное выполнение функций аутсорсером;
▪️ сокращение численности (штатных единиц) работников, занятых выполнением функций государственного заказчика.
К участникам предъявляются следующие требования:
➖ быть зарегистрированным в качестве субъекта предпринимательства;
➖ осуществлять деятельность в соответствующей сфере передаваемых функций не менее 6 месяцев;
➖ иметь достаточный опыт работы, а также необходимые ресурсы для исполнения договора аутсорсинга;
➖ не иметь просроченной задолженности по уплате налогов и сборов;
➖ не иметь неисполненных обязательств по судебным решениям.
Контроль и мониторинг оказания аутсорсинговых услуг осуществляются государственным заказчиком в порядке и сроки, предусмотренные договором.