• 34761 марта ўқилди
Чет эл фуқаролари Россия Федерациясида бўлиш, миграция рўйхатида туриш ёки ишга жойлашиш қоидаларини бузганликлари учун Россия қонунчилигига кўра, жарима қўлланилиши ёки Россияга кириш ҳуқуқи суд қарори билан чекланиши ва давлатдан чиқариб юборилиши мумкин.
Россия Федерациясининг давлат чегарасини ноқонуний кесиб ўтиш Россияга кириш ҳуқуқига қўйилган чекловлар доирасида маъмурий ёки жиноий жавобгарликка сабаб бўлади.
Кириш тақиқланганлиги тўғрисидаги маълумотни қуйидаги ҳавола орқали аниқлаш мумкин - www.fms.gov.ru
Россия Федерациясига киришга қўйилган тақиқни олиб ташлаш учун ваколатли органнинг киришга рухсат бермаслик тўғрисидаги қарорига нисбатан судга ёки Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг Миграция департаментига шикоят қилиш мумкин.
1993 йил 22 январдаги “Фуқаролик, оилавий ва жиноят ишлари бўйича ҳуқуқий ёрдам ва ҳуқуқий муносабатлар тўғрисида”ги Минск конвенциясига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси фуқаролари Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг ҳудудий бўлинмасига ёки Россияда тақиқни ўрнатган органга қуйидаги манзиллар орқали электрон мурожаат йўллаши мумкин - www.мвд.рф.
Россия Федерацияси ҳудудига киришни тақиқлашнинг мумкин бўлган сабаблар:
• такроран (икки марта ва ундан кўп) 3 йил муддатга маъмурий жавобгарликка тортиш (маъмурий ҳуқуқбузарлик учун амалдаги қонунчиликка мувофиқ) – суднинг охирги баённомаси тузилган кундан бошлаб 3 йил муддатга киришни тақиқлаш;
• ҳар бир 180 кунлик даврда мамлакатда аввалги яшаш муддатини жами 90 кундан ортиқроқ қилиш - чиқиб кетган кундан бошлаб 3 йил давомида;
• олдинги миграция даврида вақтинча бўлиш муддати тугаганидан кейин 30 кунгача бўлган муддатда мамлакатни тарк этмаслик - чиқиб кетган кундан бошлаб 3 йил давомида;
• депортация, чиқариб юбориш тўғрисида илгари қабул қилинган қарор - чиқиб кетган кундан бошлаб 5 йил давомида;
• депортация, чиқариб юбориш тўғрисидаги такрорий қарорлар - чиқиб кетган кундан бошлаб 10 йил давомида;
• амалдаги мажбурий тиббий суғурта полисининг йўқлиги - тақдим этишдан олдин; ва бошқалар.
Кириш рухсатномасини бекор қилиш учун асослар:
Россия ҳудудига кириш тақиқини олиб ташлаш учун жиддий сабаблар талаб қилинади. Агар келтирилган далиллар етарли деб топилса ва чет эллик шахснинг мамлакатимиз ҳудудида узоқ муддат бўлиши зарурлигини тўлиқ тушунтириб берса, рухсат бермаслик бекор қилинади.
Чет эл фуқаросига қуйидагилар жиддий сабаблар талаб қилинади:
• турмуш ўртоғи - Россия Федерацияси фуқароси ёки Россия Федерациясида доимий равишда истиқомат қилувчи;

• 34763 количество просмотров
За нарушение иностранными гражданами правил пребывания, постановки на миграционный учет или осуществления трудовой деятельности российским законодательством предусмотрен штраф и выдворение с территории Российской Федерации по решению суда с дальнейшим ограничением права на въезд в РФ.
За незаконное пересечение государственной границы Российской Федерации при введенных ограничениях на право въезда в Россию предусмотрены административная или уголовная ответственность.
Информацию о закрытии въезда можно узнать на сайте МВД России (www.fms.gov.ru).
Снятие запрета на въезд в РФ возможно только путем законного обжалования решения компетентных органов России о не разрешении въезда в соответствующие судебные инстанции или вышестоящий орган Управления по вопросам миграции МВД РФ.
В соответствии с Минской конвенцией " О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам" от 22 января 1993г., граждане Республики Узбекистан могут обратиться в территориальное подразделение МВД РФ или орган, который установил данный запрет в России, путем направления соответствующего обращения российской стороне на электронные адреса веб-сайтов  www.мвд.рф.
Возможные причины для запрета въезда на территорию Российской Федерации:
• неоднократное (дважды и больше) привлечение к административной ответственности на протяжении 3-х лет (в соответствии с действующим законодательством за административное нарушение) – запрет на въезд налагается на 3 года с даты последнего судебного протокола;
• превышение срока предыдущего проживания в стране суммарно на 90 суток на протяжении каждого периода в 180 суток – на 3 года с даты выезда;
• невыезд из страны в предыдущий миграционный период до 30 суток по истечении срока временного пребывания – на 3 года с даты выезда;
• вынесенное ранее решение о депортации, выдворении – на 5 лет с даты выезда;
• неоднократное вынесение решений о депортации, выдворении – на 10 лет с даты выезда;
• отсутствие действующего медицинского полиса обязательного страхования – до предоставления; и другие.
Основания для снятия неразрешения на въезд:
Чтобы снять запрещение въезда на территорию России потребуются весомые причины. Если представленные аргументы будут сочтены достаточными и объясняющими в полной мере необходимость длительного нахождения иностранного лица на территории нашей страны, неразрешение будет отменено.
К весомым аргументам относится наличие у иностранного гражданина:
• супруга (супруги) – гражданина (гражданки) РФ либо проживающего (проживающей) в РФ на постоянной основе;
• детей – граждан РФ, проживающих в стране на постоянной основе;
• недееспособных близких родственников, нуждающихся в уходе;
• места для постоянного жительства, которым является жилое помещение с зарегистрированным правом собственности на объект недвижимости;
• общественно значимое, постоянное место работы;
• действующий вид на жительство или разрешение на временное проживание в РФ;
• действительные разрешение на осуществление трудовой деятельности в Российской Федерации либо патент;
• необходимость экстренного лечения на территории Российской Федерации при документальном подтверждении;