2024 йил якунигача “E-anticor.uz” электрон платформасида манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ ҳолатларни аниқлаш ва онлайн мониторинг қилиш имконини берувчи электрон модул ишга туширилди.
Манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ ҳолатларни аниқлашда жамоатчилик иштирокини таъминлаш мақсадида қуйидаги амалиётлар жорий этилади:
• давлат органлари ва ташкилотлари ходимлари фаолиятида манфаатлар тўқнашуви ҳолатлари бўйича тегишли далилларни илова қилган ҳолда уларни аниқлашда фаол ёрдам берган шахсларга ундирилган жариманинг эллик фоизи миқдорида мукофот пули бериш;
Республика идоралараро комиссиясининг ишчи органлари томонидан ҳар чоракда давлат органлари ва ташкилотларида манфаатлар тўқнашувига йўл қўйилган ҳолатлар, уларни бартараф этиш, шунингдек, бундай ҳолатларнинг олдини олиш бўйича кўрилган чоралар ҳақида жамоатчиликни хабардор қилиб бориш.
2024 йил 1 октябргача манфаатлар тўқнашувини ҳисобга олиш реестри, мавжуд манфаатлар тўқнашуви тўғрисидаги хабарнома ва эҳтимолий манфаатлар тўқнашуви тўғрисидаги декларациянинг намунавий шакллари тасдиқланади.

• 7765 количество просмотров
Согласно Постановлению, до конца 2024 года на электронной платформе «E-anticor.uz» будет запущен электронный модуль, позволяющий выявлять и осуществлять онлайн-мониторинг ситуаций, связанных с конфликтом интересов.
В целях обеспечения участия общественности в выявлении обстоятельств, связанных с конфликтом интересов, вводятся следующие практики:
• предоставление вознаграждения в размере 50 процентов от суммы взысканного штрафа лицам, оказавшим активное содействие в установлении фактов конфликта интересов в деятельности сотрудников государственных органов и организаций с приложением соответствующих доказательств;
• ежеквартальное информирование общественности рабочими органами Республиканской межведомственной комиссии о случаях допущения конфликта интересов в государственных органах и организациях, о принятых мерах по их устранению, а также предупреждению подобных ситуаций.
До 1 октября 2024 года будет утвержден реестр учета конфликтов интересов, образцы форм уведомления о существующем конфликте интересов и декларации о вероятном конфликте интересов.