“Онкологик, гематологик ва иммунологик касалликларга чалинган болаларга тиббий ёрдам кўрсатишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-183-сон, 21.05.2024 й.) қабул қилинди
Қарорга кўра, қуйидагилар болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси соҳасини ривожлантиришнинг устувор вазифаларидан бири этиб белгиланди, жумладан:
• 2030 йилгача онкологик касалликларга чалинган болаларнинг омон қолиш даражасини 60 фоизга ошириш;
• гемопоэтик ўзак ҳужайралари ва суяк кўмиги ҳужайраларини трансплантация қилишни ривожлантириш;
• бемор болаларни зарур дори воситалари ва тиббий буюмлар билан узлуксиз таъминлаш.
Болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси марказини Болалар онкологияси, гематологияси ва иммунологияси илмий-амалий тиббиёт маркази (Марказ) этиб қайта номланди.
Марказ ҳузурида Онкологик ва гематологик касалликларга чалинган болаларни соғломлаштиришга кўмаклашиш жамғармаси ташкил этилди.
2024 йил 1 июлдан онкологик, гематологик ва иммунологик касалликларга чалинган 18 ёшдан 21 ёшгача бўлган (21 ёш ҳам киради) беморлар белгиланган тиббиёт марказларининг болалар гематологияси ва онкологияси бўлимларида, шунингдек, улар вояга етгунларига қадар ушбу касаллик бўйича тиббий ёрдам кўрсатган бошқа тиббиёт ташкилотларида бепул даволанишни давом эттиради.

• 8983 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию оказания медицинской помощи детям, страдающим онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями» (ПП №183 от 21.05.2024 года)
Согласно Постановлению, приоритетными задачами развития сферы детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии определены:
• повышение до 2030 года уровня выживания детей, страдающих онкологическими заболеваниями, до 60 процентов;
• развитие трансплантации гемопоэтических стволовых клеток и клеток костного мозга;
• непрерывное обеспечение больных детей необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
Центр детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии будет переименован в Научно-практический медицинский центр детской онкологии, гематологии и иммунологии.
При Центре будет создан Фонд содействия оздоровлению детей, страдающих онкологическими и гематологическими заболеваниями без статуса юридического лица.
С 1 июля 2024 года больные в возрасте от 18 лет до 21 года (включительно), страдающие онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями,  будут продолжать бесплатное лечение в отделениях детской гематологии и онкологии назначенных медицинских центров, а также в других медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь по данным заболеваниям до достижения ими совершеннолетия.