• 30019 марта ўқилди
Уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож бўлганларга 120 млн. сўмгача ипотека  кредити берилади - zarnews.uz
Фармонга кўра, 2024 йил 1 июнданмаҳалла еттилиги” тавсияси асосида Камбағалликдан чиқариш дастурига киритилган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож бўлган шахсларга ипотека кредитларини ажратиш амалиёти жорий этилди.
• ипотека кредитлари 120 миллион сўмгача миқдорда, 20 йилгача муддатга, Марказий банкнинг асосий ставкасидан 4 фоиз бандга юқори ставкада якка тартибдаги уй-жойни қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш мақсадлари учун ажратилади;
• ипотека кредити бўйича дастлабки бадалнинг бир қисмини қоплаш учун – ажратиладиган кредитнинг 15 фоизи миқдорида ҳамда фоиз тўловларининг бир қисмини қоплаш учун – кредит муддатининг биринчи 5 йили давомида 12 фоиздан ошган қисмига субсидия тўланади.

• 29163 количество просмотров
Согласно Указу, с 1 июня 2024 года на основании рекомендации «махаллинской семерки» будет внедрена практика предоставления ипотечных кредитов лицам, включенным в Программу выведения из бедности и нуждающимся в улучшении жилищных условий.
• ипотечные кредиты будут выделяться в размере до 120 миллионов сумов на срок до 20 лет по ставке, превышающей основную ставку Центрального банка на четыре процентных пункта, на цели строительства, реконструкции и ремонта индивидуального жилья;
• по ипотечным кредитам будут выплачиваться субсидии на компенсацию части первоначального взноса в размере 15 процентов выделяемого кредита, а также на покрытие в течение первых 5 лет срока кредита части процентных платежей, превышающих 12 процентов.