• 16774 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қорақалпоғистон Республикасида тадбиркорлик, инновацион технологиялар ва инфратузилмаларни жадал суръатларда ривожлантириш орқали аҳоли фаровонлигини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинган
Мазкур Фармонга асосан, Қорақалпоғистон Республикасида ижтимоий ҳимоя дастурлари қамровини кенгайтириш йўналиши доирасида 2022 йил 15 сентябрдан бошлаб Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида истиқомат қилаётган ёшга доир пенсия ва нафақа олувчилар, ногиронлиги бўлган шахслар учун темир йўл ва авиайўловчилар чипталарини сотиш 50 фоизлик имтиёзли тарифлар бўйича амалга оширилсин ҳамда йўловчи ташувчи компанияларнинг ушбу имтиёз тақдим қилиш билан боғлиқ харажатлари Ўзбекистон Республикаси республика бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.

• 17428 количество просмотров
Принят Указ Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по повышению благосостояния населения республики каракалпакстан путем ускоренного развития предпринимательства, инновационных технологий и инфраструктур”
В рамках направления расширения охвата программ социальной защиты в Республике Каракалпакстан с 15 сентября 2022 года реализация железнодорожных и авиапассажирских билетов для получателей пенсии по возрасту и пособий, лиц с инвалидностью, проживающих в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, будет осуществляться по 50-процентным льготным тарифам, а также расходы компаний по пассажироперевозкам, связанные с предоставлением этой льготы, будут компенсированы за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан.