Уйда якка тартибда таълим тиббий кўрсатмаларга кўра доимий ёки вақтинча мактабга қатнай олмайдиган:
Боланинг таълим олиш ҳуқуқини таъминлаш мақсадида тегишли синф ёшидан икки ёшга катта бўлган ўқувчини ҳам шу синф бўйича уйда ўқитиш мумкин.
Ота-она ёки қонуний вакил болани тиббий кўрикдан ўтказиш учун яшаш жойидаги тиббий-маслаҳат комиссиясига мурожаат қилади.
Комиссияга:
Тиббий кўрик мурожаат қилинган кундан бошлаб 3 кун ичида ўтказилади. Уйда таълим олишга асос бўладиган касаллик аниқланса, тиббий хулоса расмийлаштирилади.
Тиббий хулоса:
Хулоса ота-онага тиббий кўрик ўтказилган куннинг ўзида тақдим этилади.
Ота-она ёки қонуний вакил мактаб директори номига ариза беради.
Аризага:
Мактаб директори ҳужжатларни олганидан кейин 3 кун ичида тегишли туман ёки шаҳар мактабгача ва мактаб таълими бўлимига мурожаат қилади. Ваколатли бўлим ҳам ҳужжатлар асосида 3 кун ичида уйда таълимни ташкил этиш ҳақида қарор қабул қилади.
Уйда таълим учун ҳафталик дарс соатлари:
Дарс жадвали боланинг соғлиғи ҳисобга олиниб, ота-она билан келишилган ҳолда тузилади ва мактаб директори томонидан тасдиқланади. Машғулотлар ҳафтасига камида 3 кунга тақсимланади.
Зарур бўлганда фан ўқитувчиларидан ташқари логопед, психолог, дефектолог ва бошқа мутахассислар ҳам жалб қилиниши мумкин.

Индивидуальное обучение на дому организуется для детей, которые по медицинским показаниям временно или постоянно не могут посещать школу:
Для обеспечения права на образование допускается обучение на дому ребенка, который на два года старше установленного возраста соответствующего класса.
Родитель или законный представитель обращается в медицинско-консультативную комиссию по месту жительства ребенка.
В комиссию представляются:
Медицинское обследование проводится в течение 3 дней со дня обращения. При наличии заболевания, являющегося основанием для обучения на дому, оформляется медицинское заключение.
Медицинское заключение выдается:
Оно передается родителям в день проведения медицинского обследования.
Родитель или законный представитель подает заявление на имя директора школы.
Директор школы в течение 3 дней направляет документы в соответствующий районный или городской отдел дошкольного и школьного образования. Уполномоченный отдел также в течение 3 дней принимает решение об организации обучения на дому.
Продолжительность занятий в неделю составляет:
Расписание составляется с учетом состояния здоровья ребенка, согласовывается с родителями и утверждается директором школы. Занятия распределяются не менее чем на 3 дня в неделю.