• 17766 марта ўқилди
Қарорга кўра, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг қонун устуворлигини таъминлаш, халқ хизматидаги давлат бошқарувини ташкил этиш йўналиши доирасида:
2024 йил 1 январдан аҳолига йўл ҳаракати хавфсизлиги соҳасида давлат хизматларини кўрсатишда, шу жумладан автомототранспортларни давлат рўйхатидан ўтказишда уларнинг олди-сотди шартномалари ва бошқа нотариал тасдиқланган битимларни “Нотариус” автоматлаштирилган ахборот тизимидан олиш амалиёти йўлга қўйилади.
Бунда ариза берувчилардан мазкур ҳужжатларни талаб қилиш тақиқланади.
2024 йил 1 мартдан нотариал идорага келмасдан, шу жумладан чет элдан туриб мол-мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ битимларни (мулк ҳуқуқини бошқа шахсга ўтказишдан ташқари) электрон рақамли имзодан фойдаланиб, видеоконференцалоқа орқали расмийлаштириш тартиби йўлга қўйилади.
2024 йил 1 январдан босқичма-босқич барча шаҳар ва туманларда “Маҳалла бюджети” тизими жорий этилади.
2024 йилда жамоатчилик фикри асосида шакллантириладиган лойиҳаларни молиялаштириш учун Давлат бюджетидан 10 триллион сўм, шундан “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари учун камида 4 триллион сўм йўналтирилади.
2024 йил якунигача қонунда белгиланган асосларда тезкор-қидирув ва тергов ҳаракатларига санкция бериш масаласини алоҳида судьялар – тергов судьялари томонидан кўриб чиқиш тартиби жорий этилади.
2024 йил 1 январдан қуйидаги тартиблар жорий этилади:
• биринчи марта жиноят содир этган шахсни, агар у суд маслаҳатхонага киргунига қадар солиқлар ва йиғимлар, шу жумладан пенялар ва бошқа молиявий санкциялар тарзида давлатга етказилган зарарнинг ўрнини тўлиқ қопласа, жавобгарликдан озод қилиш;
• тадбиркорларга нисбатан қўзғатилган ҳар бир жиноят иши бўйича тергов ҳамда суд жараёнида тегишли мансабдор шахс жиноят иши материалларини иш юритувига қабул қилган вақтдан тадбиркорни ҳимоя қилишга Бизнес-омбудсман, Савдо-саноат палатаси, шунингдек, тадбиркорлик субъекти аъзо ҳисобланган бошқа ташкилотни жамоат ҳимоячиси сифатида жалб этиш (хабар қилиш).
2024 йил 1 январдан аҳоли пунктларида барча янги қурилаётган икки ва ундан ортиқ полосали автомобиль йўлларида пиёдалар ўтиш йўлакларини светофорлар билан тўлиқ жиҳозлаш мажбурий этиб белгиланади.

• 17769 количество просмотров
Согласно Постановлению, в рамках направления стратегии «Узбекистан – 2030», по обеспечению верховенства закона, организации государственного управления, ориентированного на служение народу:
• с 1 января 2024 года внедряется практика получения договоров купли-продажи автомототранспортных средств и других нотариально удостоверяемых сделок из автоматизированной системы «Нотариус» при оказании населению государственных услуг в области безопасности дорожного движения, в том числе государственной регистрации автомототранспортных средств.
При этом, запрещается истребование от заявителей указанных документов.
С 1 марта 2024 года вводится порядок оформления сделок, связанных с использованием имущества (за исключением перехода права собственности другому лицу), посредством видеоконференцсвязи с использованием электронной цифровой подписи без посещения нотариальной конторы, в том числе находясь при этом за рубежом.
С 1 января 2024 года поэтапно во всех районах и городах республики внедряется система «Махаллинский бюджет».
будет направлено 10 триллионов сумов из Государственного бюджета на финансирование проектов, формируемых на основе общественного мнения в 2024 году, из них не менее 4 триллионов сумов на программы «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалля».
До конца 2024 года будет внедрен порядок рассмотрения вопроса выдачи санкции на оперативно-розыскные и следственные действия по основаниям, установленным законом, отдельными судьями – следственными судьями.
С 1 января 2024 года вводятся следующие процедуры:
• освобождение от ответственности лица, совершившего преступление в первый раз, если оно полностью возместило причиненный государству ущерб в форме налогов и сборов, включая пени и иные финансовые санкции, до удаления суда в совещательную комнату;
• привлечение к защите предпринимателей в качестве общественного защитника (уведомление) Бизнес-омбудсмана, Торгово-промышленной палаты и иных организаций, членами которых являются субъекты предпринимательства, в процессе следствия или суда по каждому уголовному делу, возбужденному в отношении субъекта предпринимательства, с момента принятия к производству материалов уголовного дела соответствующим должностным лицом.
С 1 января 2024 года полное оборудование светофорами пешеходных переходов на всех строящихся в населенных пунктах новых двух и более полосных автомобильных дорогах является обязательным.