Ҳукумат қарори (122–сон, 23.03.2023 й.) билан Ногиронлиги бўлган шахснинг ва таркибида ногиронлиги бўлган шахс бор оиланинг электрон онлайн-аукцион орқали ер участкасини сотиб олиш билан боғлиқ харажатларини қоплаб бериш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Низомга кўра, ер участкасини аукцион орқали сотиб олиш харажатларидан келиб чиққан ҳолда, оиласи таркибида ногиронлиги бўлган шахслар сонидан қатъи назар, БҲМнинг 100 бараваригача миқдорда бир марталик тўлов ажратилади.
Бунда харажатлар ушбу миқдордан юқори бўлган ҳолларда БҲМнинг 100 бараваригача бўлган қисми қоплаб берилади.
Имтиёзли тоифадаги шахслар қуйидаги мезонларга мувофиқ келиши керак:
• охирги 12 ой давомида ўзи ёки оила аъзолари номида яшаш учун мўлжалланган турар жойи ёки ер участкаси мавжуд бўлмаслиги;
• ер участкаси охирги 3 ой ичида аукцион орқали харид қилинган ва Ўзбекистон ҳудудида бўлиши;
• ногиронлиги бўлган шахс деб топилган, шунингдек, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”нинг бирида турган бўлиши.
Имтиёзли тоифадаги шахс аукцион орқали ер участкаси сотиб олгандан бошлаб 3 ой ичида ўз ҳудудидаги туман (шаҳар) камбағалликни қисқартириш ва бандлик бўлимига мурожаат қилиши лозим (ушбу муддатдан кечикиб берилган аризалар кўриб чиқилмайди).
Маблағ ажратиш тўғрисида белгиланган тартибда қарор қабул қилингандан сўнг 5 иш кунида имтиёзли тоифадаги шахсларнинг аризасида кўрсатилган банк пластик ҳисобварағига маблағ ўтказилиши таъминланади.

• 6726 количество просмотров
Постановлением Правительства (№122 от 23.03.2023 года) утверждено Положение о порядке возмещения расходов лица с инвалидностью и семьи, в составе которой имеется лицо инвалидностью, связанных с приобретением земельного участка посредством электронного онлайн-аукциона
Согласно Положению, исходя из затрат на приобретение земельного участка посредством аукциона, выделяется единовременная выплата в размере до 100 БРВ, независимо от количества лиц с инвалидностью в составе семьи.
При этом в случаях, когда расходы превышают эту сумму, возмещается также до 100 БРВ.
Лица льготной категории должны соответствовать следующим критериям:
• отсутствие жилого помещения или земельного участка, предназначенного для проживания на своем имени или имени членов семьи, приобретенного в течение последних 12 месяцев;
• земельный участок приобретен посредством аукциона за последние 3 месяца и находится на территории Узбекистана;
• быть признанным лицом, имеющим инвалидность, а также состоящим в одной из тетрадей: «Железной тетради», «Женской тетради», «Молодежной тетради».
Лицо льготной категории должно обратиться в районный (городской) отдел занятости и сокращения бедности своего региона в течение 3 месяцев с момента приобретения земельного участка посредством аукциона (заявления, поданные позднее этого срока, не рассматриваются).
При этом, в течение 5 рабочих дней после принятия в установленном порядке решения о выделении средств обеспечивается перечисление средств на банковский счет пластиковой карты, указанный в заявлении лиц льготной категории.