• 21797 марта ўқилди
Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 23 мартдаги 119-сон қарори билан ижтимоий ҳимояга муҳтож айрим тоифадаги шахсларга нафақа тайинлаш ва тўлаш тартиби белгиланган.
Нафақалар қуйидаги шахсларга тайинланади:
• ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларга;
• ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болани парвариш қилаётган қонуний вакилга;
• давлат пенсиясини тайинлаш учун зарур иш стажига эга бўлмаган I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга;
• давлат пенсиясини олиш ҳуқуқига эга бўлмаган вафот этган шахснинг қарамоғидаги оиланинг меҳнатга лаёқатсиз аъзоларига;
• давлат пенсиясини тайинлаш учун зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги шахсларга;
• болаликдан ногиронлиги бўлган фарзанди бор ёки бўлган оналарга.
Қонунчиликка мувофиқ қуйидаги нафақалар тайинланади:
• ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларга ногиронлик нафақаси;
• парваришлаш нафақаси;
• ногиронлик нафақаси;
• боқувчисини йўқотганлик нафақаси;
• ёшга доир нафақа.
Проактив шаклда тайинланадиган нафақалар
Ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болага ногиронлик нафақаси ҳамда ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган боланинг қонуний вакилига парваришлаш нафақаси фуқаронинг бирор-бир шаклдаги мурожаатисиз, проактив шаклда тайинланади.
Нафақани тайинлаш учун зарур маълумотлар тегишли давлат органларининг ахборот тизимларидан «Ягона миллий ижтимоий ҳимоя» ахборот тизими орқали автоматик равишда олинади.
Нафақа тайинланган тақдирда унинг муддати, миқдори, қачон ва қаердан олиниши ҳақида қонуний вакилга СМС-хабар юборилади. Нафақа тайинлаш рад этилганда эса рад этиш сабаблари маълум қилинади.
Бошқа нафақаларни тайинлаш учун мурожаат қилиш
Ногиронлик, боқувчисини йўқотганлик ва ёшга доир нафақаларни тайинлаш учун:
• Давлат хизматлари марказига;
• «Инсон» ижтимоий хизматлар марказларининг ижтимоий ходимлар гуруҳларига;
• Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилиш мумкин.
Нафақани тайинлаш бўйича ваколатли орган — Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг туман ва шаҳарлардаги «Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари ҳисобланади.
Нафақа ахборот тизими орқали инсон омилисиз автоматик тарзда тайинланади. Давлат хизматини кўрсатганлик учун йиғим ундирилмайди.
Нафақани тўлаш тартиби
Нафақалар нафақа олувчининг хоҳишига кўра:
• нафақани етказиб бериш ваколати юкланган ташкилот орқали;
• фуқаронинг депозит ҳисобварағига пул ўтказиш йўли билан тижорат банки филиали орқали тўланади.
Нафақалар ҳар ойда белгиланган муддатларда, бироқ жорий тўлов ойидан кечиктирмай тўланади.
Нафақа олувчи Ўзбекистон ҳудуди доирасида яшаш учун бошқа туман ёки шаҳарга кўчганда, нафақа тўлаш янги яшаш жойи бўйича давом эттирилади. Бунда тўлов аввалги яшаш жойида нафақа тўлаш тўхтатилган вақтдан бошлаб давом эттирилади.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 23 мартдаги 119-сон қарори билан тасдиқланган Ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган айрим тоифадаги шахсларга нафақа тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисидаги низом.

• 20727 количество просмотров
Постановлением Правительства (№119 от 23.03.2023 года) утверждено «Положение о порядке назначения и выплаты пособий отдельным категориям лиц, нуждающихся в социальной защите»
Положением установлен порядок назначения пособий следующим категориям лиц, нуждающихся в социальной защите:
• детям до 18 лет с инвалидностью;
• законному представителю, осуществляющему уход за ребенком с инвалидностью в возрасте до 18 лет, нуждающемся в постороннем уходе;
• лицам с инвалидностью I и II групп, не имеющим необходимого стажа работы для назначения государственной пенсии;
• нетрудоспособным членам семьи, находившихся на иждивении умершего лица, не имеющим права на получение государственной пенсии;
• лицам пожилого возраста, не имеющим необходимого стажа работы для назначения государственной пенсии, а также матерям, имеющим (имевшим) ребенка с инвалидностью с детства.
Соответственно, назначаются следующие пособия:
• пособие по инвалидности детям до 18 лет с инвалидностью;
• пособие по уходу;
• пособие по инвалидности;
• пособие по случаю потери кормильца;
• пособие по возрасту.
Пособие детям до 18 лет с инвалидностью, а также пособие по уходу назначаются Пенсионным фондом в «проактивной» форме.
Для назначения пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту необходимо обращаться в центры государственных услуг или ЕПИГУ (my.gov.uz).
ЦГУ в течение 5 минут после получения информации:
• предоставляет заявителю информацию о том, когда и где получать пособие в случае его назначения.
Пособия выплачиваются по усмотрению получателя через отделение банка путем перечисления денежных средств на депозитные счета граждан или организации, на которую возложены полномочия по выдаче (перечислению) пенсии.
Пособия выплачиваются ежемесячно в установленные сроки, но не позднее текущего месяца выплаты.
При переезде получателя пособия в другой район (город) на постоянное место жительства на территории Узбекистана выплата пособия продолжается по новому месту жительства. В этом случае выплата пособия продолжается с момента прекращения выплаты пособия по предыдущему месту жительства.