• 36429 марта ўқилди
Ходим учун иш вақтининг нормал давомийлиги 5 кунлик ёки 6 кунлик иш ҳафтасида ҳафтасига 40 соатдан ортиқ бўлиши мумкин эмас.
Иш вақтининг тушунчаси ва турлари:
Ходим ички меҳнат тартиб қоидаларига, сменаларга бўлиниб ишлаш (иш) жадвалларига, бошқа ички ҳужжатларга ёки меҳнат шартномаси шартларига мувофиқ меҳнат мажбуриятларини қайси вақт мобайнида бажариши керак бўлса, ўша вақт иш вақтидир.
Иш вақтига қуйидагилар киради:
• ходим меҳнат мажбуриятларини ҳақиқатда бажарган вақт;
• Меҳнат Кодексда назарда тутилган вақт даврлари (ходимнинг айбисиз бекор туриб қолинган вақт, технология ҳамда ишлаб чиқариш ва меҳнатни ташкил этиш билан боғлиқ бўлган танаффуслар, болани овқатлантириш учун танаффуслар ва бошқалар), шунингдек меҳнат тўғрисидаги қонунчиликда ҳамда меҳнат ҳақидаги бошқа ҳуқуқий ҳужжатларда назарда тутилган бошқа вақт даврлари, шу жумладан асосий ва тайёргарлик-якуний ишларни бажариш вақти (кийим, материаллар, асбоб-ускуналар олиш, техника, ҳужжатлар билан танишиш, иш ўрнини тайёрлаш ва тозалаш, тайёр маҳсулотни топшириш ва бошқалар).
Иш вақтининг турлари қуйидагилардан иборатдир:
• иш вақтининг нормал давомийлиги;
• иш вақтининг қисқартирилган давомийлиги;
• тўлиқсиз иш вақти.
Иш вақтининг қисқартирилган давомийлиги:
Айрим тоифадаги ходимлар учун уларнинг ёши, соғлиғининг ҳолати, меҳнат шартлари, меҳнат вазифаларининг ўзига хос хусусиятлари ва бошқа ҳолатлар ҳисобга олинган ҳолда қонунчиликка ҳамда меҳнат ҳақидаги бошқа ҳуқуқий ҳужжатларга, шунингдек меҳнат шартномаси шартларига мувофиқ меҳнатга тўланадиган ҳақни камайтирмасдан иш вақтининг қисқартирилган давомийлиги белгиланади.
Иш вақтининг қисқартирилган давомийлиги қуйидагиларга мажбурий тартибда белгиланади:
• 18 ёшга тўлмаган ходимларга (Меҳнат Кодекснинг 415-моддаси);
• I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган ходимларга (Меҳнат Кодексининг 427-моддасининг биринчи қисми);
• ноқулай меҳнат шароитларидаги ишларда банд бўлган ходимларга (Меҳнат Кодексининг 477-моддаси);
• иши юқори даражадаги руҳий, ақлий, асабий зўриқиш билан боғлиқ бўлган тиббиёт ходимларига, педагогларга ва бошқа тоифадаги ходимларга (Меҳнат Кодекснинг 184-моддаси);
• 3 ёшгача бўлган боланинг бюджетдан молиялаштириладиган ташкилотларда ишлайдиган ота-онасидан бирига (васийсига) (Меҳнат Кодекси 397-моддасининг биринчи қисми).
Ҳар кунги ишнинг (сменанинг) давомийлиги:
а) ўзига нисбатан иш вақтининг нормал давомийлиги белгиланган ходимлар учун:
• 6 кунлик иш ҳафтасида — 7 соатдан;
• 5 кунлик иш ҳафтасида — 8 соатдан;
б) 18 ёшгача бўлган ходимлар учун — Меҳнат Кодекснинг 416-моддасида белгиланган давомийликдан;
в) ногиронлиги бўлган ходимлар учунМеҳнат Кодекси 427-моддасининг иккинчи қисмида белгиланган давомийликдан; ва бошқалар.
Тўлиқсиз иш вақти:
Меҳнат шартномаси тарафларининг келишувига кўра ходимга ишга қабул қилиш чоғида ва кейинчалик тўлиқсиз иш вақти (тўлиқсиз иш куни (смена) ва (ёки) тўлиқсиз иш ҳафтаси, шу жумладан иш кунини қисмларга бўлган ҳолда) белгиланиши мумкин. Тўлиқсиз иш вақти ҳам муддати чекланмаган ҳолда, ҳам меҳнат шартномаси тарафлари келишган ҳар қандай муддатга белгиланиши мумкин.
• Меҳнат Кодекснинг 398-моддасига мувофиқ ҳомиладор аёлнинг, 14 ёшгача бўлган бола (16 ёшгача бўлган ногиронлиги бўлган бола) ота-онасидан бирининг (ота-онанинг ўрнини босувчи шахснинг), шунингдек оиланинг бетоб аъзосини парваришлашни амалга ошираётган шахснинг илтимосига кўра тиббий хулосага биноан;
• ногиронлиги бўлган шахснинг илтимосига кўра, агар мазкур шахс учун иш вақтини белгилаш Меҳнат Кодекси 424-моддасининг иккинчи қисмига мувофиқ тиббий-ижтимоий эксперт комиссиясининг тавсияларида назарда тутилган бўлса;
Ишланмайдиган байрам кунлари арафасидаги ишнинг давомийлиги:
• Ишланмайдиган байрам кунлари арафасида ҳар кунлик ишнинг (сменанинг) давомийлиги барча ходимлар учун камида 1 соатга қисқартирилади.
• Байрамдан олдинги куни ишнинг (сменанинг) давомийлигини қисқартириш имкони бўлмаган узлуксиз ишлайдиган ташкилотларда ва айрим турдаги ишларда ортиқча ишлаганлик ходимга қўшимча дам олиш вақти бериш ёки ходимнинг розилиги билан иш вақтидан ташқари иш учун белгиланган нормалар бўйича ҳақ тўлаш орқали компенсация қилинади.

• 36434 количество просмотров
Нормальная продолжительность рабочего времени для работника не может превышать 40 часов в неделю при пятидневной или шестидневной рабочей неделе.
Понятие и виды рабочего времени:
Рабочим временем является время, в течение которого работник в соответствии с правилами внутреннего трудового распорядка, графиками сменности (работы), иными локальными актами или условиями трудового договора должен исполнять трудовые обязанности.
В рабочее время включаются:
• время фактического исполнения работником трудовых обязанностей;
• иные периоды времени, предусмотренные Трудовым кодексом (время простоя не по вине работника, перерывы, обусловленные технологией и организацией производства и труда, перерывы для кормления ребенка и другие), а также трудовым законодательством и иными правовыми актами о труде, в том числе и время выполнения основных и подготовительно-заключительных операций (получение наряда, материалов, инструментов, ознакомление с техникой, документацией, подготовка и уборка рабочего места, сдача готовой продукции и другие).
Видами рабочего времени являются:
• нормальная продолжительность рабочего времени;
• сокращенная продолжительность рабочего времени;
• неполное рабочее время.
Сокращенная продолжительность рабочего времени:
• отдельным категориям работников с учетом их возраста, состояния здоровья, условий труда, специфики трудовых функций и других обстоятельств в соответствии с законодательством и иными правовыми актами о труде, а также условиями трудового договора устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени без уменьшения оплаты труда.
• Сокращенная продолжительность рабочего времени в обязательном порядке устанавливается:
• работникам в возрасте до 18 лет (статья 415 ТК);
• работникам с инвалидностью I и II групп (ч.1 ст. 427 ТК);
• работникам, занятым на работах с неблагоприятными условиями труда (ст. 477 ТК);
• медицинским работникам, педагогам и другим категориям работников, работа которых связана с повышенным эмоциональным, умственным, нервным напряжением (ст. 184 ТК);
• одному из родителей (опекуну) ребенка в возрасте до 3-х лет, работающему в организации, финансируемой из бюджета (ч.1 ст. 397 ТК).
а) для работников, которым установлена нормальная продолжительность рабочего времени:
• при шестидневной рабочей неделе — 7 часов;
• при пятидневной рабочей неделе — 8 часов;
б) для работников в возрасте до 18 лет — продолжительности, установленной ст. 416 ТК;
в) для работников с инвалидностью — продолжительности, установленной ч.2 ст. 427 ТК; и другие.
По соглашению сторон трудового договора работнику при приеме на работу и впоследствии может устанавливаться неполное рабочее время (неполный рабочий день (смена) и (или) неполная рабочая неделя, в том числе с разделением рабочего дня на части). Неполное рабочее время может устанавливаться как без ограничения срока, так и на любой согласованный сторонами трудового договора срок.
Работодатель обязан устанавливать неполное рабочее время:
• по просьбе беременной женщины, одного из родителей (лица, заменяющего родителей) ребенка в возрасте до 14 лет (ребенка с инвалидностью в возрасте до 16 лет), а также лица, осуществляющего уход за больным членом семьи в соответствии с медицинским заключением, в соответствии со ст. 398 ТК;
• по просьбе лица с инвалидностью, если установление рабочего времени для него предусмотрено в рекомендациях медико-социальной экспертной комиссии в соответствии с ч. 2 ст. 424 ТК;
• в других случаях,
Продолжительность работы накануне праздничных нерабочих дней:
Продолжительность ежедневной работы (смены) накануне праздничных нерабочих дней сокращается для всех работников не менее чем на 1 час.
В непрерывно действующих организациях и на отдельных видах работ, где невозможно сокращение продолжительности работы (смены) в предпраздничный день, переработка компенсируется предоставлением работнику дополнительного времени отдыха или, с согласия работника, оплатой по нормам, установленным для сверхурочной работы.