Маҳалла бюджети” тизимини жорий этиш орқали маҳаллаларнинг молиявий имкониятини янада кенгайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–458-сон, 26.12.2022 й.) қабул қилинди
Қарорга кўра, 2023 йил 1 январдан қуйидаги жадвалда кўрсатилган ва солиқларни ундириш кўрсаткичи паст бўлган туманларда “Маҳалла бюджети” тизими ҳуқуқий эксперимент тариқасида жорий этилади.
Мазкур туманларда мол-мулк ва ер солиғи (нотурар жойлар бўйича мол-мулк ва ер солиғи бундан мустасно) бўйича ундирилган маблағларнинг 10 фоизи ҳисобот ойидан кейинги ойнинг 10-санасигача туман бюджетлари орқали тегишли Жамғармаларга йўналтирилади.
2023 йил 1 мартгача мол-мулк ва ер солиғи бўйича ҳисобланган, тўланган маблағлар ва солиқ қарздорликлари тўғрисидаги маълумотлардан маҳаллалар реал вақт режимида фойдаланиши имконияти яратилади.
Маҳалла бюджети” тизими асосида шакллантирилган маблағлар “Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари тўғрисида”ги Қонунда назарда тутилган фуқаролар йиғини кенгаши томонидан бошқарилади.
«Маҳалла бюджети» тизими жорий этиладиган ва солиқларни ундириш кўрсаткичи паст бўлган туманлар РЎЙХАТИ.

• 7649 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению финансовых возможностей махаллей путем внедрения системы "Бюджет махалли"» (от 26.12.2022 г. № ПП-458).
С 1 января 2023 года в порядке правового эксперимента внедрена система «Бюджет махалли» для оказания содействия во взимании махаллями налога на имущество физических лиц и земельного налога с физических лиц путем повышения грамотности населения по оплате налогов, а также самостоятельного решения своих проблем каждой махаллей в районах, указанных в приложении, с низкими показателями взимания налогов.
С 1 января 2023 года 10 процентов средств, взысканных по налогу на имущество и земельному налогу (за исключением налога на имущество и земельного налога по нежилым помещениям) в районах согласно приложению, перечисляются в соответствующие фонды до 10-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, через бюджеты районов.
Средства, формируемые на основе системы «Бюджет махалля», распоряжаются кенгашем схода граждан, предусмотренным Законом «Об органах самоуправления граждан».
ПЕРЕЧЕНЬ районов с низкими показателями взыскания налога на имущество физических лиц и земельного налога с физических лиц, в которых внедряется система «Бюджет махалли»