• 38261 марта ўқилди
Ижтимоий шериклик - давлат органларининг нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари билан мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурларини, шу жумладан тармоқ, ҳудудий дастурларни, шунингдек норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ҳамда фуқароларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларига дахлдор бўлган бошқа қарорларни ишлаб чиқиш ҳамда амалга ошириш борасидаги ҳамкорлигидир.
Давлат органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ижтимоий шериклик субъектларидир.
Ижтимоий шериклик соҳалари
• аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш, қўллаб-қувватлаш ва унинг ижтимоий фаоллигини ошириш;
• аҳолининг бандлигини таъминлаш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни, фермерликни ривожлантириш;
• атроф муҳитни, аҳолининг соғлиғини муҳофаза қилиш ва соғлом турмуш тарзини қарор топтириш;
• ҳар томонлама баркамол ва соғлом ёш авлодни шакллантириш, ёшларга билим бериш, уларни маънавий-ахлоқий жиҳатдан тарбиялаш ва касбга йўналтириш;
• оналик ва болаликни, шунингдек хотин-қизларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий, маданий ҳаётида тўлақонли иштирок этишини таъминлаш, соғлом оилани шакллантириш;
• фан, таълим, ахборотлаштириш, маданият ва спортни ривожлантириш;
• аҳолининг ҳуқуқий билимлари, ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, фуқаролик жамияти ва демократик ҳуқуқий давлат асосларини мустаҳкамлаш;
• миллатлараро, маданиятлараро тотувлик ва фуқаролар тотувлиги ғояларини мустаҳкамлаш, кўп асрлик, анъанавий маънавий-ахлоқий ҳамда тарихий-маданий қадриятларни тиклаш ва сақлаш;
• истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш;
• жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш.
Ижтимоий шерикликни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш турлари:
• нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини мулкий, ахборот, маслаҳат, ташкилий ва ўқув-услубий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш;
• нодавлат нотижорат ташкилотларига ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларига моддий ёрдам кўрсатаётган юридик ва жисмоний шахсларга солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни тўлаш бўйича қонунчиликка мувофиқ имтиёзлар бериш;
• нодавлат нотижорат ташкилотларига ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларига давлат субсидиялари, грантлари ва ижтимоий буюртмалари бериш, ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни молиялаштириш.

• 38065 количество просмотров
Социальным партнерством является взаимодействие государственных органов с негосударственными некоммерческими организациями и другими институтами гражданского общества в разработке и реализации программ социально-экономического развития страны, в том числе отраслевых, территориальных программ, а также нормативно-правовых актов и иных решений, затрагивающих права и законные интересы граждан.
Субъектами социального партнерства являются государственные органы, негосударственные некоммерческие организации и другие институты гражданского общества.
Социальное партнерство может осуществляться в следующих сферах:
• социальная защита, поддержка и повышение социальной активности населения;
• обеспечение занятости населения, развитие малого бизнеса и частного предпринимательства, фермерства;
• охрана окружающей среды, здоровья населения и утверждение здорового образа жизни;
• формирование гармонично развитого и здорового молодого поколения, просвещение, духовно-нравственное воспитание и профессиональная ориентация молодежи;
• защита материнства и детства, а также прав женщин, обеспечение их полноценного участия в общественно-политической, социально-экономической, культурной жизни страны, формирование здоровой семьи;
• развитие науки, образования, информатизации, культуры и спорта;
• повышение правовых знаний, правосознания и правовой культуры населения, укрепление основ гражданского общества и демократического правового государства;
• укрепление идей межнационального, межкультурного и гражданского согласия, возрождение и сохранение многовековых, традиционных духовно-нравственных и историко-культурных ценностей;
• защита прав потребителей;
• формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции.
Видами государственной поддержки социального партнерства являются:
• имущественная, информационная, консультативная, организационная и учебно-методическая поддержка негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества;
• предоставление юридическим и физическим лицам, оказывающим негосударственным некоммерческим организациям и другим институтам гражданского общества материальную поддержку, льгот по уплате налогов и других обязательных платежей в соответствии с законодательством;
• предоставление негосударственным некоммерческим организациям и другим институтам гражданского общества государственных субсидий, грантов и социальных заказов, финансирование общественно значимых проектов.