“Ижтимоий шериклик ҳамда жамоатчилик назоратини амалга ошириш механизмларини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (208-сон, 22.04.2022 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2022 йил 1 декабргача e-ngo.uz электрон порталида ижтимоий шериклик ва жамоатчилик назоратини амалга оширишнинг қуйидаги механизмлари жорий этилади:
• ННТлар томонидан дастурлар ишлаб чиқишда қатнашиш, уларнинг ижросини мониторинг қилиш, мониторинг натижаси бўйича кўриб чиқилиши мажбурий бўлган ҳужжатни, қонунчилик ҳужжатлари лойиҳаларига оид таклифларни масъул давлат органларига киритиш;
• ННТларнинг дастурлар юзасидан берган таклифларини кўриб чиқиш натижаларини электрон порталга жойлаштириш;
• ННТларнинг жамоатчилик назорати якунлари бўйича тайёрлаган ҳужжатларини давлат органларига юбориш ва уларни кўриб чиқиш натижаларини эълон қилиш.
2023 йил 1 январдан қуйидагилар давлат органлари ва ташкилотлари томонидан электрон порталга мажбурий жойлаштирилади:

• 7794 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «О мерах по дальнейшему совершенствованию механизмов социального партнерства и осуществления общественного контроля» (№208 от 22.04.2022 года
Согласно Постановлению, до 1 декабря 2022 года на электронном портале e-ngo.uz будут внедрены следующие механизмы осуществления социального партнерства и общественного контроля:
• участие ННО в разработке программ, мониторинг их исполнения, внесение в ответственные государственные органы документа, подлежащего рассмотрению по результатам мониторинга, предложений по законопроектам;
• размещение на электронном портале результатов рассмотрения предложений ННО по программам;
• направление в государственные органы подготовленных ННО документов по итогам общественного контроля и опубликование результатов их рассмотрения.
С 1 января 2023 года государственные органы и организации в обязательном порядке размещают на электронном портале: