• 85554 марта ўқилди
Маҳаллалардаги хотин-қизлар фаоли ариза берувчининг ижтимоий тоифаси ва ҳолатидан келиб чиқиб, «маҳалла еттилиги»нинг коллегиал йиғилишига бир марталик моддий ёрдам бериш бўйича таклиф киритади.
Бир марталик моддий ёрдамни тўлаш учун
• а) «Маҳалла еттилиги» 7 иш куни ичида «Аёллар дафтари» жамғармаси маблағлари ҳисобидан бир марталик моддий ёрдам бериш бўйича коллегиал қарор чиқаради ва «Аёллар дафтари»га киритилган хотин-қизларга мазкур Низомнинг 14-бандига мувофиқ бир марталик моддий ёрдам бериш миқдорлари (суммаси) кўрсатилган рўйхатни (ҳар бир хотин-қизнинг фамилияси, исми, отасининг исми, паспорти серияси ёки идентификацияловчи ID-картаси рақами кўрсатилган ҳолда) Васийлик Кенгашига ёки туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлимига юборади;
• б) туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлими:
1. «Аёллар дафтари» жамғармасининг даромадлари ва тушумлари прогнозидан келиб чиқиб, туман (шаҳар) молия бўлими билан келишилган ҳолда, бир марталик моддий ёрдамни ойма-ой тўлаш графигини шакллантиради ҳамда Васийлик кенгашига тасдиқлаш учун киритади. Бунда тасдиқланган ойма-ой тўлаш графигининг нусхаси маҳаллалардаги хотин-қизлар фаолларига ҳам тақдим этилади;
2. тасдиқланган графикка асосан ҳар ойнинг 5 — санасига қадар маҳаллалардаги хотин-қизлар фаоллари томонидан тақдим этилган рўйхатлар асосида тўлов ведомостларини шакллантириб, туманлар (шаҳарлар) ва хизмат кўрсатувчи тижорат банкининг тегишли бўлимига (филиалига) тақдим этади;
• в) туманлар (шаҳарлар) ҳокимликларининг бухгалтерия бўлимлари тасдиқланган ойма-ой тўлаш графиги ҳамда тўлов ведомостлари асосида «Аёллар дафтари» жамғармаси маблағлари ҳисобидан зарур маблағларни хизмат кўрсатувчи тижорат банкининг тегишли бўлимига (филиалига) кўчиради;
• г) хизмат кўрсатувчи тижорат банкининг тегишли бўлими (филиали) томонидан бир марталик моддий ёрдам тўловлари ҳар ойнинг 5 — 27-саналарида амалга оширилади. Ойнинг охирги иш кунида ведомостлар ёпилади. Ойнинг 27 санасига қадар тайинланган, бироқ ўз вақтида талаб қилиб олинмаган моддий ёрдамга йўналтирилган маблағлар «Аёллар дафтари» жамғармасига ўтказилади ва олувчининг биринчи талабига кўра тўланади. Ёпилган ведомостнинг бир нусхаси туман (шаҳар) ҳокимлиги ҳамда оила ва хотин-қизлар бўлимига тақдим этилади;
• д) туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлими муҳтож хотин-қизларга тўланган бир марталик моддий ёрдам тўғрисидаги маълумотларни ахборот тизимига киритади ҳамда ёпилган ведомостнинг нусхасини тегишли маҳаллалардаги хотин-қизлар фаолларига тақдим этади.
Бир марталик моддий ёрдам бир календарь йили давомида бир маротаба берилади.
• Сектор раҳбарлари жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ва қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан «Аёллар дафтари»га киритилган I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган хотин-қизлар, шунингдек, қарамоғида ногиронлиги бўлган фарзанди бор ёлғиз оналарга қўшимча моддий ёрдам бериш чораларини кўриб боради.

• 85592 количество просмотров
На основании списков, утверждаемых районным (городским) Советом народных депутатов, единовременная материальная помощь оказывается за счет средств Фонда "Женской тетради".
• Единовременная материальная помощь может быть оказана также из Фонда «Саховат ва кўмак» («Щедрость и поддержка») и других источников, не запрещенных законодательством.
Выплата единовременной материальной помощи:
а) женщины-активистки махаллей совместно с руководителями секторов представляют в районный (городской) отдел семьи и женщин список с указанием размера единовременной материальной помощи женщинам, включенным в «Женскую тетрадь» в соответствии с пунктом 14 Положения;
б) районный (городской) отдел семьи и женщин:
1. на основании прогноза доходов и поступлений Фонда "Женской тетради" по согласованию с районным (городским) отделом финансов формирует ежемесячный график единовременной материальной помощи и представляет его на утверждение Попечительскому совету. Копия утвержденного графика ежемесячных платежей также будет предоставлена ​​женщинам-активисткам в махаллях;
2. составляет платежные ведомости на основании списков, представленных женщинами-активистками в махаллях, и представляет их в соответствующий отдел (филиал) района (города) и обслуживающий коммерческий банк до 5 числа каждого месяца согласно утвержденному графику;
в) на основании утвержденного ежемесячного графика платежей и платежных ведомостей бухгалтерии хокимиятов районов (городов) перечисляют необходимые денежные средства из Фонда "Женской тетради" в соответствующее отделение (филиал) коммерческого банка;
ж) единовременные выплаты материальной помощи производятся соответствующим отделением (филиалом) обслуживающего коммерческого банка с 5 по 27 число каждого месяца. Листы закрываются в последний рабочий день месяца. Средства, выделенные на материальную помощь, назначенную до 27 числа месяца, но не истребованную в установленный срок, перечисляются в Фонд "Женской тетради" и выплачиваются по первому требованию получателя. Копия закрытого акта представляется в районный (городской) хокимият и отдел по делам семьи и женщин;
г) районный (городской) отдел семьи и женщин вносит сведения о единовременной материальной помощи, выплаченной нуждающимся женщинам, в информационную систему и предоставляет копию закрытого заявления женщинам-активисткам соответствующих махаллей.
Единовременная материальная помощь предоставляется 1 раз в календарный год.
• Руководители секторов окажут дополнительную материальную помощь женщинам с инвалидностью I и II группы, а также матерям-одиночкам с детьми-инвалидами, состоящим в «Женской тетради», за счет спонсорской помощи физических и юридических лиц и других не запрещенных источников в соответствии с законодательством.