• 108909 марта ўқилди
Қуйидаги ҳолатлар мавжуд бўлганда, оилани кам таъминланган деб эътироф этиш ва унга тегишли равишда болалар нафақаси ёки моддий ёрдамни тайинлаш рад этилади
• а) ариза берувчи оиласининг ҳар бир аъзосига тўғри келадиган бир ойлик ўртача жами даромад ушбу Низомнинг 7-бандида белгиланган мезондан ошганда;
• б) идоралараро электрон ахборот тизими орқали олинган маълумотлар бўйича Кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларнинг давлат реестрида жами биттадан ортиқ кўчмас мулк ва ер участкаси ёки бир ва ундан ортиқ нотурар жойлари мавжуд бўлганда.
• Ушбу Низомга 3а-иловага мувофиқ олинган маълумотлар бўйича ариза берувчи ёки унинг оила аъзолари фойдаланувида бўлган бир ва ундан ортиқ даромад олиб келувчи нотурар жойлари мавжуд бўлганда;
• в) ариза берувчи ёки унинг оила аъзоларида қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда ўз номига расмийлаштирилган ёки ушбу Низомга 3а-иловадаги шакл бўйича маълумотномага мувофиқ ариза берувчи ёки унинг оила аъзолари фойдаланувида бўлган ёхуд ишончномага асосан қуйидагилар мавжуд бўлганда:
• ишлаб чиқарилган муддати 12 (оила аъзоси I ёки II гуруҳ ва 18 ёшгача болаликдан ногирон бўлса 7) йилдан ошмаган, техник ҳолати соз бўлган енгил автотранспорт воситаси;
• ишлаб чиқарилган муддати 15 йилдан ошмаган, техник ҳолати соз бўлган юк ташувчи автотранспорт воситаси, автобус, микроавтобус, экскаватор, трактор, комбайн, юк ташувчи автотранспорт воситаларининг тиркамалари ва ярим тиркамалари, автокран ва бошқа қурилиш техникаси;
• жами икки ва ундан ортиқ, техник ҳолати соз бўлган енгил ва юк ташувчи автотранспорт воситалари, микроавтобус, экскаватор, трактор, комбайн, юк ташувчи автотранспорт воситаларининг тиркамалари ва ярим тиркамалари, автокран ва бошқа қурилиш техникаси;
• г) ариза берувчи ва унинг оила аъзоларининг тижорат банкларидаги депозит ҳисобварақларида ариза берилган ойда амалда бўлган меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг беш баравари ва ундан ортиқ миқдорда маблағлари мавжуд бўлганда;
• д) ариза берувчи ва унинг оила аъзоларида ариза берилган ойда бозор қиймати меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг беш баравари ва ундан ортиқ суммани ташкил этувчи қимматли қоғозлар мавжуд бўлганда;
Ушбу қоида қуйидагиларга нисбатан қўлланилмайди:
• бола уч ёшга тўлгунига қадар парвариш қилилаётган оналарга (уларнинг ўрнини босувчи шахсларга);
• таълим муассасаларида ўқиётганларга (таълимнинг кечки ва сиртқи шакллари бундан мустасно);
• ишламайдиган пенсионерларга, давлат пенсияси тайинлаш учун зарур иш стажига эга бўлмаган шахсларга ва меҳнатга лаёқатсизлик юзасидан нафақа олувчи фуқароларга, ОИВ инфекциясига чалинган шахсларга, I ёки II гуруҳ ва болаликдан ногиронлиги бўлган 18 ёшгача шахсларга;
• амалда томорқа ер ва/ёки деҳқон хўжалигини юритиш билан банд бўлган оила аъзоларига;
• 18 ёшгача болаликдан ногиронлиги бўлган, шу жумладан ОИВ инфекциясига чалинган шахсларнинг оналарига (онаси бўлмаган ҳолда отасига), оила аъзоси ҳисобланган I гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсни ёки ўзгалар парваришига муҳтож бўлган 80 ёшга тўлган кексаларни парвариш қилаётганларга;
• чет элда ишлайдиган ёки чет элда тадбиркорлик ва бошқа фаолиятни амалга оширувчи оила аъзоларига;
• суднинг қонуний кучга кирган ҳукми бўйича жазони ижро этиш муассасаларида бўлганлиги муносабати билан оилада бўлмаган аъзоларига;
• оиланинг чақириқ бўйича ҳарбий хизматни ўтаётган аъзоларига;
• боласини ёлғиз тарбиялаётган ёлғиз оналар (оталар)га ҳамда никоҳи бекор қилинган аёлларга;
• Камбағал оилалар реестрига киритилган оилаларга;
• туман (шаҳар) камбағалликни қисқартириш ва бандликка кўмаклашиш бўлимларига иш қидирувчи сифатида расмий мурожаат қилган ёки ишсиз сифатида рўйхатга олинган, ушбу бўлим томонидан касбга тайёрлашга, қайта тайёрлашга ёки малака оширишга юборилган, шунингдек, ўзини ўзи банд қилган фуқаролар рўйхатига киритилган шахсларга;
• тўрт ва ундан ортиқ ўн саккиз ёшга тўлмаган фарзанди мавжуд бўлган оиланинг меҳнатга лаёқатли ҳар бир аъзосига нисбатан.
Мазкур банднинг фақат «л» кичик банди асосида болалар нафақаси ва моддий ёрдам тайинлаш рад этилган оилалар «Ягона реестр» АТ орқали белгиланган тартибда кам таъминланган деб эътироф этилади. Бунда оилага болалар нафақаси ва моддий ёрдам тайинланмайди, лекин мазкур Низомга 1-иловага мувофиқ шакл бўйича маълумотнома тақдим этилади.

• 111652 количество просмотров
• а) когда средний ежемесячный доход, соответствующий каждому члену семьи заявителя, превышает установленный критерий;
• б) если заявитель и члены его семьи имеют более 1 объекта недвижимости или  несколько нежилых помещений в государственном реестре, право на недвижимое имущество согласно информации, полученной через межведомственную электронную информационную систему на имя заявителя или членов его семьи зарегистрированы в установленном законом порядке или на основании генеральной доверенности:
• в) легковой автомобиль со сроком выпуска не более 12 лет (7, если член семьи является инвалидом с детства в возрасте до 18 лет) и в хорошем техническом состоянии;;
• грузовые автомобили, автобусы, микроавтобусы, экскаваторы, тракторы, комбайны, прицепы и полуприцепы грузовых автомобилей, кранов и другой строительной техники со сроком службы не более 15 лет;
• при наличии 2 и более автомобилей в хорошем техническом состоянии, микроавтобусы, экскаваторы, тракторы, комбайны, прицепы и полуприцепы грузовых автомобилей, краны и другая строительная техника;
• при наличии у заявителя и членов его семьи средств на депозитных счетах в коммерческих банках в размере 5 и более МРОТ в месяц подачи заявления;
• г) когда заявитель и члены его семьи имеют ценные бумаги рыночной стоимости в размере 5 или более МРОТ в месяц подачи заявления;
• д) сотрудники и служащие Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Службы государственной безопасности Президента Республики Узбекистан, Национальной гвардии, Государственного таможенного комитета, Государственного Комитет по оборонной промышленности и их супруги и дети при подаче заявок;
• е) при пенсионном обеспечении судей и членов их семей в соответствии с Положением от 9 января 2019 года № 11;
• ж) при подаче повторного заявления семьей с ребенком с нарушением порядка, установленного получателем пособия по уходу за ребенком или финансовой помощью и членом его семьи. В этом случае после повторной подачи заявки в ИС «Единый реестр» без рассмотрения заявки, отказ заявителя отправляется на адрес электронной почты, указанный в заявке, или посредством SMS на номер мобильного телефона;
• з) когда есть члены семьи, получающие пособие по безработице, назначенные органами по труду;
• и) когда член семьи, ищущий работу в течение последних 12 месяцев, регулярно (два или более раза) отклоняет предложение приемлемой работы от органов по труду;
• к) если есть трудоспособный член семьи, не имеющий официальных источников дохода и не обращавшийся в отдел по трудоустройству в поисках работы в течение последних 6 месяцев и не состоящий на учете в отделе по трудоустройству, не включается в список самостоятельно работает или не является оплачиваемым участником общественных работ.
Это правило не распространяется на:
• матери (лица их заменяющие), которые осуществляют уход за ребенком до достижения им трехлетнего возраста;
• обучающиеся в образовательных учреждениях (кроме вечерней и заочной форм обучения);
• неработающие пенсионеры, лица, не имеющие необходимого стажа работы для назначения государственной пенсии, и граждане, получающие пособие по инвалидности I или II группы, лица, живущие с ВИЧ , а также инвалиды с детства до 18 лет;
• матерям инвалидов с детства до 18 лет, в том числе ВИЧ-инфицированным (в отсутствии матери отцу), лицам, ухаживающим за инвалидами I группы, которые являются членами семьи или за пожилыми людьми старше 80 лет, нуждающимся в уходе;
• члены семьи, работающие за границей или занимающиеся бизнесом и другой деятельностью за границей;
• лица, не являющиеся членами семьи, в связи с пребыванием в учреждениях по отбыванию наказания на основании вступившего в законную силу решения суда;
• члены семьи, проходящие службу по призыву;
• одинокие матери (отцы), воспитывающие своих детей в одиночку находящиеся в разводе;
• Семьям, включенным в реестр малообеспеченных семей;
• лица, официально обратившиеся в районный (городской) центр занятости ищущие работу и зарегистрированные в качестве безработных, направленные этим центром на профессиональное обучение, переподготовку или повышение квалификации, а также включенные в список самозанятых граждан;
• в отношении каждого трудоспособного члена семьи, имеющего четырех и более детей в возрасте до 18 лет.
Семьи, которым отказано в детских пособиях и материальной помощи на основании только пункта «л», признаются малообеспеченными в порядке, установленном «Единым реестром». В этом случае семье назначается не пособие на ребенка и материальная помощь, а справка по форме согласно приложению.