• 18587 марта ўқилди
Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил 25 октябрдаги 969-сон қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Президенти, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари депутатлари сайловларига тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказишни молиялаштириш ҳамда маблағлардан фойдаланиш тартиби тўғрисида Йўриқномага мувофиқ ҳолда тўланади.
2. Сайлов участкалари сайловчилардан паспорт маълумотларини олишга ҳақлими?
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 27-28-моддалари талабига кўра сайлов комиссиялари томонидан сайловчилар рўйхатига ҳар бир сайловчининг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган санаси ва яшаш жойи манзилига оид маълумотлар киритилиши белгиланган.
3. Сайлов бюллетенини мустақил равишда тўлдира олмайдиган шахс нима қилади?
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 55-моддаси талабига кўра, сайлов бюллетенини мустақил равишда тўлдириш имкониятига эга бўлмаган сайловчи ўз хоҳишига кўра яширин овоз бериш кабинасига ёки хонасига бошқа шахсни таклиф қилишга ҳақли, бундан сайлов комиссияси таркибига кирадиган шахслар, кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари мустасно.
4. Сайлов бюллетени бузиб қўйилса нима бўлади?
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 55-моддаси мувофиқ Овоз бериш жараёнида эхтиётсизлик туфайли бузиб қўйилган сайлов бюллетени сайловчининг илтимосига кўра алмаштириб берилиши мумкин.
5. Кўзи ожизлар учун алоҳида бюллетенлар жорий қилинадими?
Марказий сайлов комиссияси билан Ўзбекистон Кўзи ожизлар жамияти ўртасида имзоланган ҳамкорлик Келишувига мувофиқ кўзи ожиз сайловчилар рўйхатдан ўтган округ сайлов комиссиялари дислокасияси аниқланиб, улардаги сайлов участкаларида сайловчилар Брайл ёзувида тайёрланган трафаретлар ёрдамида овоз бериши таъминланади.
6. Сайлов куни қаерда овоз бериш амалга оширилади?
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 27-моддасига биноан сайлов кунига қадар ёки сайлов куни ўн саккиз ёшга тўлган, рўйхат тузилаётган пайтда мазкур сайлов участкаси ҳудудида доимий ёки вақтинча истиқомат қилаётган фуқароларнинг фамилиялари сайловчилар рўйхатига киритилади. Ҳар бир сайловчи фақат битта сайловчилар рўйхатига киритилиши мумкин.
7. Фойдаланилмаган сайлов бюллетенлари нима қилинади?
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 58-моддаси талабига кўра, фойдаланилмаган ва бузилган сайлов бюллетенлари санаб чиқилиб, бекор қилинади, бу ҳақда якуний баённомага тегишли ёзув киритилади.

• 18588 количество просмотров
1. Оплачивается ли работа председателя, заместителя председателя и секретаря избирательного участка?
Оплата труда членов избирательных комиссий в период подготовки и проведения выборов осуществляется следующими методами в соответствии с Инструкцией, утвержденной Постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан № 969 от 25.10.2019г.
2. Имеют ли избирательные участки право получать от избирателей паспортные данные?
Согласно статьям 27-28 Избирательного кодекса Республики Узбекистан избирательные комиссии обязаны включать в список избирателей сведения о фамилии, имени, отчестве, дате рождения и адресе каждого избирателя.
3. Что делать человеку, который не может самостоятельно заполнить бюллетень?
Согласно статье 55 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, избиратель, не имеющий возможности самостоятельно заполнить избирательный бюллетень, вправе пригласить в кабину или комнату для тайного голосования другое лицо по своему усмотрению, за исключением лиц, входящих в состав избирательной комиссии, наблюдателей и представителей средств массовой информации.
4. Что делать, если бюллетень испорчен?
Согласно статье 55 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, по просьбе избирателя испорченный избирательный бюллетень может быть заменен новым. Испорченные избирательные бюллетени подлежат учету, погашению (путем резки левого верхнего угла) и хранятся отдельно.
5. Будут ли введены отдельные бюллетени для слепых?
В соответствии с Соглашением о сотрудничестве, подписанному между Центральной избирательной комиссией и Обществом слепых Узбекистана, будет определено местонахождение окружных избирательных комиссий для зарегистрированных слепых избирателей, и избиратели смогут голосовать шрифтом Брайля на своих избирательных участках.
6. Где будет проходить голосование в день выборов?
В соответствии со статьей 27 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, в список избирателей включаются фамилии граждан, достигших ко дню или в день выборов 18 лет, постоянно или временно проживающих к моменту составления списка на территории данного избирательного участка.
Каждый избиратель может быть включен только в один список избирателей.
7. Что делать с неиспользованными бюллетенями?
В соответствии со статьей 58 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, по окончанию голосования подсчитывают и погашают неиспользованные и испорченные избирательные бюллетени, о чем вносится соответствующая запись в итоговый протокол;