• 21946 марта ўқилди
Жарима тариқасидаги жазога ҳукм қилинган шахс жаримани ҳукм қонуний кучга кирган кундан бошлаб бир ойлик муддат ичида ихтиёрий равишда тўлаши шарт. Маҳкум белгиланган муддатда жаримани ихтиёрий равишда тўламаган тақдирда, жарима давлат ижрочиси томонидан мажбурий тартибда ундириб олинади.
• 18 ёшга тўлмаган жиноят содир этган ва жарима тариқасидаги жазога ҳукм қилинган шахс ҳукм қонуний кучга кирган кундан бошлаб олти ойлик муддат ичида жаримани ихтиёрий равишда тўлаши шарт.
Агар белгиланган муддатда жаримани тўлиқ миқдорда тўлашга маҳкумнинг имкони бўлмаса, суд унинг илтимосномасига кўра ҳукмнинг ижросини ЖПКнинг 533-моддасида белгиланган тартибда кечиктириши ёки жаримани бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат этиши мумкин.
• Маҳкумнинг жаримани тўлашдан бўйин товлаши бу жазони Жиноят кодексининг 44 ва 82-моддаларида назарда тутилган тартибда ва доирада бошқа жазо билан алмаштиришга сабаб бўлади.

• 21265 количество просмотров
Осужденный к наказанию в виде штрафа обязан добровольно уплатить штраф в месячный срок со дня вступления приговора в законную силу. В случае неуплаты осужденным штрафа добровольно в установленный срок штраф взыскивается государственным исполнителем в принудительном порядке.
• Лицо, совершившее преступление в возрасте до 18 лет и осужденное к наказанию в виде штрафа, обязано добровольно уплатить штраф в шестимесячный срок со дня вступления приговора в законную силу.
Если уплата штрафа в полном размере в установленный срок является невозможной для осужденного, суд по его ходатайству может отсрочить или рассрочить исполнение приговора в порядке, установленном статьей 533 Уголовно-процессуального кодекса.
• Уклонение осужденного от уплаты штрафа влечет его замену на другой вид наказания в порядке и пределах, предусмотренных статьями 44 и 82 Уголовного кодекса.