• 37352 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, шунингдек қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда рўйхатга олинган нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари жамоатчилик назорати субъектларидир.
Жамоатчилик назорати жамоатчилик кенгашлари, комиссиялари ва бошқа жамоатчилик ташкилий тузилмалари томонидан ҳам қонун ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилиши мумкин.
Жамоатчилик назоратининг объекти, давлат органларининг ва улар мансабдор шахсларининг:
• қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда, қарорларда, шунингдек ривожланиш давлат, тармоқ ва ҳудудий дастурларида жамоатчилик манфаатларини, жамоатчилик фикрини ҳисобга олишга;
• фуқароларнинг, юридик шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини, жамият манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасидаги қонун ҳужжатлари талабларининг ижро этилишини таъминлашга;
• ўз зиммасига юклатилган, ижтимоий ва жамоатчилик манфаатларига дахлдор бўлган вазифалар ва функцияларни бажаришга;
• давлат хизматларини кўрсатишга;
• ижтимоий шериклик доирасида амалга ошириладиган битимлар, шартномалар, лойиҳалар ва дастурларни бажаришга доир фаолияти жамоатчилик назоратининг объектидир.
Жамоатчилик назоратининг шакллари қуйидагилардан иборат:
• давлат органларига мурожаатлар ва сўровлар;
• давлат органларининг очиқ ҳайъат мажлисларида иштирок этиш;
• жамоатчилик муҳокамаси;
• жамоатчилик эшитуви;
• жамоатчилик мониторинги;
• жамоатчилик экспертизаси;
• жамоатчилик фикрини ўрганиш;
• фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан давлат органлари мансабдор шахсларининг ҳисоботлари ва ахборотини эшитиш.

• 37354 количество просмотров
Субъектами общественного контроля являются граждане Республики Узбекистан, органы самоуправления граждан, а также негосударственные некоммерческие организации, средства массовой информации, зарегистрированные в установленном законодательством порядке.
Общественный контроль может осуществляться также общественными советами, комиссиями и иными общественными организационными структурами в соответствии с законодательством.
Объектом общественного контроля является деятельность государственных органов и их должностных лиц по
• учету общественных интересов, общественного мнения в принимаемых нормативно-правовых актах, решениях, а также в государственных, отраслевых и территориальных программах развития;
• обеспечению исполнения требований законодательства в сфере защиты прав и законных интересов граждан, юридических лиц, интересов общества;
• выполнению возложенных на них задач и функций, затрагивающих социальные и общественные интересы;
• оказанию государственных услуг;
• реализации соглашений, договоров, проектов и программ, осуществляемых в рамках социального партнерства.
Формами общественного контроля являются
• обращения и запросы в государственные органы;
• участие на открытых коллегиальных заседаниях государственных органов;
• общественное обсуждение;
• общественное слушание;
• общественный мониторинг;
• общественная экспертиза;
• изучение общественного мнения;
• заслушивание органами самоуправления граждан отчетов и информации должностных лиц государственных органов.