• 30457 марта ўқилди
Савол: Д. исмли шахс хотини билан беш ойдан буён биргаликда яшамаётгани, лекин хотини ҳозирда ҳомиладор эканлиги, шундай ҳолатда у судга никоҳдан ажратиш ҳақида даъво аризаси бериши мумкин ёки мумкин эмаслиги ҳақида сўради.
Жавоб: Хотинининг ҳомиладорлик вақтида ва бола туғилганидан кейин бир йил мобайнида эр хотинининг розилигисиз никоҳдан ажратиш тўғрисида иш қўзғатишга ҳақли эмас. Шу сабабли, бундай даъво аризасини қабул қилиш суд томонидан рад қилинади.
Савол: К. исмли шахс суд орқали хотини билан ажрашгани, ўрталарида 2 нафар фарзандлари борлиги, лекин хотини фарзандлари билан кўришишга тўсқинлик қилиб келаётганини маълум қилиб, фарзандлари билан кўришишга ҳуқуқи бор ёки йўқлигини, агар бунга хотини йўл қўймаган тақдирда, қандай йўл тутиши кераклигини сўради.
Жавоб: Боладан алоҳида яшаётган ота бола билан кўришиш, унинг тарбиясида иштирок этиш ва таълим олиши масаласини ҳал этишда қатнашиш ҳуқуқига эга.
К. исмли шахс собиқ хотини билан ўзининг оталик ҳуқуқларини амалга ошириш, шу жумладан фарзандлари билан кўришиш  тартиби тўғрисида ёзма равишда келишув тузиши мумкин. Агар улар келиша олмасалар, низо фуқаролик ишлари бўйича суд томонидан васийлик ва ҳомийлик органи иштирокида ҳал қилинади.
Савол: Т. исмли шахс суд тартибида фарзандларига нисбатан оталик ҳуқуқидан маҳрум қилингани, лекин ҳозирда хотини шу фарзандларига нисбатан моддий таъминотни амалга оширишни талаб қилаётганини маълум қилиб, хотининг талаби асосли ёки асоссиз эканлиги юзасидан тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Қонунчиликка кўра, ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум қилиниши ота-онани ўз боласига таъминот бериш мажбуриятидан озод қилмайди.
Шу сабабли, Т. исмли шахс гарчи у оталик ҳуқуқидан маҳрум қилинган бўлсада, фарзандига нисбатан моддий таъминот бериш мажбуриятига эга.
Савол: М. исмли аёл турмушидан ажрашгани ва ҳозирда қарамоғида 3 нафар вояга етмаган фарзандлари борлиги, собиқ турмуш ўртоғи 2 йил олдин узоқ муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосига ҳукм қилингани учун ундан фарзандлари таъминоти учун етарли миқдорда алимент ундириш имкониятига эга эмаслиги ҳақида маълум қилиб, фарзандларининг бобосидан алимент ундириш ҳуқуқига эга ёки эга эмаслиги юзасидан ҳуқуқий  тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Ота-онаси йўқ бўлган ёки улардан таъминот ололмайдиган вояга етмаган невараларига таъминот бериш мажбурияти суд томонидан етарли маблағга эга бўлган бобо ва буви зиммасига юклатилиши мумкин.
Савол: Б. исмли шахс хотини билан ажрашмоқчи эканлиги, тўйни ўтказишда ҳар иккала тарафнинг барча харажатлари ўзи томонидан қилингани ҳақида баён қилиб, эр-хотин никоҳдан ажратилаётганда уларнинг тўйини ўтказишга кетган сарф-харажатлар қандай тартибда ундирилиши юзасидан ҳуқуқий  тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Никоҳдан ажратиш тўғрисидаги иш кўриб чиқилаётганида тўйни ўтказишга кетган сарф-харажатларни ундириш ҳақидаги талаблар қаноатлантирилмайди.

• 30459 количество просмотров
Гражданин по имени Д. не жил со своей женой в течение 5 месяцев, но его жена в настоящее время беременна. В этом случае может ли он подать на развод в суд?
Ответ: Муж не имеет права подавать на развод без согласия жены во время ее беременности и в течение 1 года после рождения ребенка. Таким образом, в принятии такого искового заявления судом отказывается.
Лицо Т. было лишено отцовства в отношении своих детей по постановлению суда, и его бывшая жена потребовала материальной поддержки для детей. Т. просил разъяснить, является ли требование его жены законным?
Ответ: Согласно Семейному кодексу, лишение родительских прав не освобождает родителей от обязанности обеспечивать своего ребенка.
Следовательно, указанное лицо Т. обязано оказывать материальную поддержку своему ребенку, даже если он лишен отцовства.
Гражданин К. развелся с женой. У них 2 детей, с которыми жена не дает ему видеться. Имеет ли право бывшая жена запрещать видеться отцу с детьми?
Ответ: Родитель, проживающий отдельно от ребенка, имеет право на общение с ребенком, участие в его воспитании и решение вопросов получения ребенком образования.
Гражданин К. может заключить письменное соглашение со своей бывшей женой об осуществлении своих прав отцовства, в том числе о порядке встреч с детьми (график встреч). Если они не придут к соглашению, спор разрешается гражданским судом в присутствии органа опеки и попечительства.
Женщина по имени М. разведена и имеет 3 несовершеннолетних детей. Ее бывший муж был приговорен к длительному тюремному заключению 2 года назад и не может выплачивать алименты на содержание детей. М. попросила юридического разъяснения имеет ли она право требовать алименты от дедушки (отца мужа).
Ответ: Согласно Семейному кодексу, обязанность обеспечивать несовершеннолетних внуков, родители которых отсутствуют или не могут обеспечить их, может быть возложена судом на бабушек и дедушек, имеющих достаточно средств на их содержание.
Лицо Б. заявил, что хочет развестись с женой, что все расходы обеих сторон на свадьбе были понесены им. Б.попросил юридического разъяснения того, в каком порядке будет возмещены их свадебные расходы после бракоразводного процесса?