• 24301 марта ўқилди
Судьялар малака ҳайъатлари фаолияти Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг 2001 йил 7 декабрда қабул қилинган 323-II-сонли қарори билан тасдиқланган "Судьяларнинг малака ҳайъатлари тўғрисида"ги низом билан тартибга солинади
Судьяларнинг малака ҳайъатлари қуйидаги масалаларни кўриб чиқиш учун тузилади
• судьянинг интизомий жавобгарлиги;
• судьянинг ваколатларини тўхтатиб туриш ёки муддатидан илгари тугатиш;
• судьянинг дахлсизлигини таъминлаш;
• судьяга малака даражасини бериш;
• халқ маслаҳатчиларини танлаш ва уларнинг сайловини ўтказиш бўйича ишларни ташкил қилиш;
• судьялик қасамёди ва судьялар одоб-ахлоқи қоидаларига риоя этилиши устидан назорат қилиш.
Судьяларнинг малака ҳайъатлари Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгашининг зиммасига юклатилган вазифаларни бажаришида унга кўмаклашади.
Судьялар олий малака ҳайъати Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленуми томонидан 5 йил муддатга сайланади.
Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий суди, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар судлари судьяларининг малака ҳайъатлари тегишли судлар судьяларининг конференцияларида 5 йил муддатга сайланади.
Судьялар малака ҳайъатларининг фаолиятини ташкил этиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси томонидан тасдиқланадиган низом билан белгиланади.

• 25068 количество просмотров
Деятельность квалификационных комиссий судей регулируется Положением о квалификационных коллегиях судей № 323-II от 7 декабря 2001 года.
Квалификационные комиссии судей образуются для рассмотрения следующих вопросов
• дисциплинарная ответственность судьи;
• приостановление или досрочное прекращение полномочий судьи;
• обеспечение неприкосновенности судьи;
• присвоение судье квалификации;
• организация работы по отбору и выборам народных заседателей;
• контроль за соблюдением правил судебной присяги и этики судей.
Квалификационные комиссии судей оказывают содействие Высшему совету судей Республики Узбекистан в выполнении возложенных на него задач.
Высшая квалификационная комиссия судей избирается Пленумом Верховного суда Республики Узбекистан сроком на 5 лет.
Квалификационные коллегии судей Военного суда Республики Узбекистан, Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского судов избираются на конференциях судей соответствующих судов сроком на 5 лет.
Порядок организации деятельности квалификационных комиссий судей устанавливается положением, утверждаемым Олий Мажлисом Республики Узбекистан.