• 36476 марта ўқилди
Кредитга 50 дона автомашина сотиб олганман. Уларнинг барчасини гаровга қўйиб, суғурта қилдирганман. Суғурта шартномаси кредит муддати даврига тузилган эди. Кредит қарзини муддат тугашидан 2 йил олдин тўладим. Суғурта мукофотини олсам бўладими?
✅ Фуқаролик кодексининг 948-моддасига асосан суғурта шартномаси, агар у кучга кирганидан кейин суғурта ҳодисаси юз бериши эҳтимоли йўқолган ва суғурта хавфининг мавжуд бўлиши суғурта ҳодисасидан бошқа ҳолатлар бўйича тугаган бўлса, тузилган муддати келишидан олдин бекор бўлади.
✅ Суғурта шартномаси юқоридаги кўрсатилган ҳолатлар бўйича муддатидан олдин бекор бўлганда, суғурталовчи суғурта мукофотининг бир қисмини суғурта амал қилган вақтга мутаносиб равишда олиш ҳуқуқига эга.
Иқтисодий судларга давлат божини тўлашда кичик бизнес субъектларига имтиёзлар мавжудми?
Кичик тадбиркорлик субъектлари амалга оширадиган тадбиркорлик фаолияти доирасида (мулкий хусусиятга эга даъво аризалари, хўжалик шартномаларини тузиш, ўзгартириш ёки бекор қилиш вақтида келиб чиқувчи низолар бўйича даъво аризаларида ва суд ҳужжатларининг дубликатларини ҳамда тарафлар ва ишда иштирок этувчи бошқа шахсларнинг илтимосига кўра иқтисодий суд томонидан ишлардан бошқа ҳужжатларнинг кўчирма нусхаларини берганлик учун) судларга мурожаат қилиш чоғида белгиланган ставканинг 50 фоизи миқдорида давлат божи тўлайди.
Қарздорликни хусусий корхона раҳбаридан ундириш мумкинми?
“Хусусий корхона тўғрисида”ги қонуннинг 3-моддасига асосан, хусусий корхона мулкдори корхонанинг мол-мулки етарли бўлмаган тақдирда хусусий корхонанинг мажбуриятлари бўйича ўзига қарашли мол-мулк билан қонун ҳужжатларига мувофиқ субсидиар жавобгар бўлади.
Мен қурилиш ташкилоти раҳбариман. Кредит олаётганда унинг таъминоти сифатида қурилиши тугалланмаган бинони гаровга қўйишим мумкинми?
«Ипотека тўғрисида»ги қонуннинг 63-моддасига асосан, уй қуриш учун кредит ёки аниқ мақсадли қарз берилаётганда ипотека тўғрисидаги шартномада мажбуриятни тугалланмаган қурилиш (ипотекага қўювчи келгусида оладиган мол-мулк ва мулкий ҳуқуқлар) билан таъминлаш назарда тутилиши мумкин.
Кичик тадбиркорлик субъектларига кимлар киради?
“Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги қонунга асосан қуйидагилар кичик тадбиркорлик субъектлари ҳисобланади:
• шлаб чиқариш тармоқларидаги ходимларининг ўртача йиллик сони кўпи билан 20 киши, хизмат кўрсатиш соҳасидаги ва ишлаб чиқариш билан боғлиқ бўлмаган бошқа тармоқлардаги ходимларининг ўртача йиллик сони кўпи билан 10 киши, улгуржи, чакана савдо ҳамда умумий овқатланиш тармоқларидаги ходимларининг ўртача йиллик сони кўпи билан 5 киши бўлган микрофирмалар;
• қуйидаги тармоқлардаги кичик корхоналар:
• енгил, озиқ-овқат саноатидаги ва қурилиш материаллари саноатидаги ходимларининг ўртача йиллик сони кўпи билан 200 киши;
• металлга ишлов бериш ва асбобсозлик, ёғочсозлик, мебель саноатидаги, шунингдек қонун ҳужжатларида назарда тутилган бошқа саноат-ишлаб чиқариш соҳаларидаги ходимларининг ўртача йиллик сони кўпи билан 100 киши;
• машинасозлик, металлургия, ёқилғи-энергетика ва кимё саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ва уларни қайта ишлаш, қурилиш ҳамда қонун ҳужжатларида назарда тутилган бошқа саноат-ишлаб чиқариш соҳаларидаги ходимларининг ўртача йиллик сони кўпи билан 50 киши;
• фан, илмий хизмат кўрсатиш, транспорт, алоқа, хизмат кўрсатиш соҳалари (суғурта компанияларидан ташқари), савдо ва умумий овқатланиш ҳамда ишлаб чиқариш билан боғлиқ бўлмаган бошқа соҳалардаги ходимларининг ўртача йиллик сони кўпи билан 25 киши.

• 36247 количество просмотров
Я купил 50 машин в кредит. И отдал их под залог, а также застраховал. Договор страхования был заключен на срок кредита. Я погасил ссуду за 2 года до окончания срока. Могу ли я получить страховую премию?
• В соответствии со ст. 948 Гражданского кодекса, договор страхования прекращается до наступления срока, на который он был заключен, если после его вступления в силу возможность наступления страхового случая отпала и существование страхового риска прекратилось по обстоятельствам иным, чем страховой случай.
• При досрочном прекращении договора страхования по обстоятельствам, указанным выше, страховщик имеет право на часть страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование.
Можно ли взыскать долги с руководителя частного предприятия?
• В соответствии со ст. 3 Закона Республики Узбекистан "О частном предприятии", собственник частного предприятия в соответствии с законодательством несет субсидиарную ответственность принадлежащим ему имуществом по обязательствам частного предприятия при недостаточности имущества предприятия.
Я руководитель строительной организации. Могу ли я заложить недостроенное здание в залог под ссуду?
• В соответствии со ст. 63 Закона Ресбулики Узбекистна "Об ипотеке", при предоставлении кредита или целевого займа для строительства жилого дома договором об ипотеке может быть предусмотрено обеспечение обязательства незавершенным строительством (имущества и имущественных прав, которые ипотекодатель приобретет в будущем).
Каков порядок регистрации Частного предприятия?
Ответ: Государственная регистрация осуществляются по схеме одним из следующих способов:
На какой срок может быть выдана лицензия на реализацию лекарств?
• Ответ: Лицензия на осуществление розничной реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения выдается сроком на 5 лет.
• Лицензия может быть выдана на срок менее 5 лет только по заявлению соискателя лицензии.
Кто относится к малым предприятиям?
Ответ: Субъектами малого предпринимательства являются:
1) индивидуальные предприниматели;
2) микрофирмы со среднегодовой численностью работников, занятых в производственных отраслях, — не более 20 человек, в сфере услуг и других непроизводственных отраслях — не более 10 человек, в оптовой, розничной торговле и общественном питании — не более 5 человек;
3) малые предприятия со среднегодовой численностью работников, занятых в отраслях:
легкой, пищевой промышленности и промышленности строительных материалов, предусмотренной законодательством, — не более 200 человек;
• металлообработки и приборостроения, деревообрабатывающей, мебельной промышленности, а также прочей промышленно-производственной сферы, предусмотренной законодательством, — не более 100 человек;
• машиностроения, металлургии, топливно-энергетической и химической промышленности, производства и переработки сельскохозяйственной продукции, строительства и прочей промышленно-производственной сферы, предусмотренной законодательством, — не более 50 человек;
• науки, научного обслуживания, транспорта, связи, сферы услуг (кроме страховых компаний), торговли и общественного питания и другой непроизводственной сферы — не более 25 человек.