• 57504 марта ўқилди
Президент мактабларини ташкил этишнинг мақсади иқтидорли болаларни аниқлаш, таълим жараёнида илғор технологияларни қўллаган ҳолда уларни ўқитиш ва тарбиялаш бўйича яхлит тизим яратиш, истеъдодли ёшларни янада қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, маънан етук ва интеллектуал жиҳатдан баркамол авлодни шакллантиришдан иборат.
• Президент мактабларига белгиланган йиллик қабул квотаси доирасида (иккита синфга бир хил — 12 нафардан ўқувчи тақсимланган, 24 нафар ўқувчидан иборат) ўқувчилар қабул қилинади.
• Президент мактабларида умумий ўрта таълим олиш бепул амалга оширилади.
Ўқув-тарбия жараёнини ташкил этиш
• Президент мактабларида таълим жараёни умумий ўрта таълимнинг давлат таълим стандартлари ҳисобга олинган ҳолда, умумий ўрта таълим соҳасида хизмат кўрсатувчи ихтисослаштирилган хорижий ташкилотлар билан ҳамкорликда ишлаб чиқиладиган ҳамда Халқ таълими вазирлиги томонидан тасдиқланадиган ўқув режалари ва дастурларига мувофиқ амалга оширилади.
• Президент мактабларининг 11-синф битирувчилари танланган фанлар асосида халқаро малака имтиҳонларини (International Baccalaureate, Advanced Placement ёки International Advanced Levels) топшириш ҳуқуқига эга бўладилар ва улардан муваффақиятли ўтган тақдирда, етакчи хорижий олий таълим муассасаларига кириш имкониятини тақдим этувчи халқаро диплом оладилар.
• Ўқувчининг бир ёки бир нечта фанлардан рейтинг натижаси пасайган тақдирда, у билан индивидуал иш олиб борилади.
Кириш имтиҳонларини ўтказиш ва ўқишга қабул қилиш тартиби
• Президент мактабларига республика умумтаълим муассасаларининг тўртинчи (биринчи ўқув йилида — тўртинчи — тўққиз) синф битирувчилари орасидан қобилиятли ва иқтидорли (баҳолар табели асосида тегишли STEAM фанлари (математика, биология (табиатшунослик), информатика ва ахборот технологиялари, физика, алгебра, геометрия, кимё) бўйича аъло баҳога тугатган) болалар танлов асосида қабул қилади.
• Президент мактабларига қабул жараёнида ўқувчилардан аъло баҳо талаб этиладиган STEAM фанларининг (синфлар кесимида) тегишли рўйхати вазирлик томонидан тасдиқланади.
• Ҳужжатларни қабул қилиш бошланишидан камида 10 календарь кун олдин ишчи орган томонидан оммавий ахборот воситаларида Президент мактабларига қабул қилиш тартиби, ҳужжатларни топшириш муддатлари ва квоталари тўғрисида маълумот эълон қилинади.
• Чет эл фуқаролари Президент мактабига ҳужжатларни топшириш ҳуқуқига эга эмас.
Ўқувчининг ота-онаси (қонуний вакиллари) Қабул комиссиясига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
• махсус шаклдаги маълумотнома (маълумотнома намунасини мана бу ердан олиш мумкин;
• талабгорнинг туғилганлик ҳақида гувоҳнома нусхаси;
• ўқув йили натижасига кўра, талабгорнинг баҳолар табелининг мактаб директори томонидан тасдиқланган нусхаси.
Президент мактабларига кириш имтиҳонлари икки босқичда ўтказилади:
1-босқич — математика фанидан 30 та топшириқдан иборат тест шаклида ўтказилади. Белгиланган вазифани бажариш учун 90 дақиқа вақт ажратилади;
• биринчи босқич натижасига кўра қабул квотасида белгиланган ҳар бир ўринга 20 киши ҳисобидан максимал талабгорлар 2-босқичда иштирок этишга рухсат этилади;

• 58419 количество просмотров
Цель Президентских школ - выявление талантливых детей, создание интегрированной системы их обучения и воспитания с использованием передовых технологий в образовательном процессе, дальнейшая поддержка и поощрение талантливой молодежи, формирование духовно и интеллектуально гармоничного поколения.
• Учащиеся принимаются в Президентские школы в пределах установленной годовой квоты (одинаково на два класса - 12 учеников, 24 ученика).
• Общее среднее образование в Президентских школах бесплатное.
Организация учебного процесса
• Учебный процесс в Президентских школах осуществляется в соответствии с учебными планами и программами, разработанными в сотрудничестве со специализированными зарубежными организациями, оказывающими услуги в сфере общего среднего образования и утвержденными Министерством народного образования с учетом государственных образовательных стандартов общего среднего образования.
• Выпускники 11 классов Президентских школ сдают международные квалификационные экзамены по выбранным предметам (International Baccalaureate, Advanced Placement или International Advanced Levels), которые дают право подать заявку и, в случае успешной сдачи, получить международный диплом, дающий доступ к ведущим зарубежным высшим учебным заведениям.
• Если рейтинг студента по одному или нескольким предметам снижается, с ним будет проводиться индивидуальная работа.
Порядок проведения вступительных испытаний и зачисления
• Среди выпускников (первых - четвертых - девятых) классов общеобразовательных школ республики в Президентских школах по профильным предметам STEAM (математика, биология (естественные науки), информатика и информационные технологии, физика, алгебра, геометрия, химия) отличники) будут приняты на конкурсной основе.
• Соответствующий перечень предметов STEAM (по классам), по которым учащиеся, поступающие в Президентские школы, должны получить отличные оценки, утверждается министерством.
• Не менее чем за 10 календарных дней до начала приема документов рабочий орган публикует в средствах массовой информации, информацию о порядке приема в школы Президента, сроках и квотах подачи документов.
• Иностранные граждане не имеют права поступать в Президентскую школу.
Родители (законные представители) ученика подают в Приёмную комиссию следующие документы:
• Справка в специальной форме (образец справки можно получить здесь);
• Копия свидетельство о рождении соискателя;
• Копия утверждённого директором школы, табель оценок соискателя по результатам учебного года.
Вступительные экзамены в Президентскую школу проводятся в 2 этапах:
1-этап – в форме теста по математике состоящего из 30 заданий.
• Для выполнения определенного задания выделяется 90 минут;
• По результатам первого этапа, разрешается участвовать во 2 этапе соискателям, из расчёта максимум 20 человек на каждое место, определенное в квоте приема.