• 67909 марта ўқилди
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги (ТИВ) ва Адлия вазирлигида чет эл фуқароларининг қуйидаги тоифалари аккредитация қилинади:
• чет эл дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасаларининг раҳбарлари, дипломатик персонал аъзолари, консулликларнинг мансабдор шахслари, ҳарбий атташелар, дипломатик ваколатхоналар ва консуллик муассасаларининг маъмурий-техник ва хизмат кўрсатиш персонали, шунингдек, уларнинг оила аъзолари;
• оммавий ахборот воситаларининг вакиллари ва уларнинг оила аъзолари;
• халқаро ҳукуматлараро ташкилотларнинг ва чет давлатлар ҳукумат ташкилотларининг Ўзбекистон Республикасига хизмат ишлари бўйича келган мансабдор шахслари, мазкур ташкилотларнинг Ўзбекистондаги ваколатхоналари ходимлари, шунингдек, Ўзбекистонда штаб-квартираси бўлган халқаро ташкилотлар ҳузуридаги мамлакатлар ваколатхоналарининг мазкур ташкилотлар устав ҳужжатларига ёки тегишли шартномаларга мувофиқ дипломатик имтиёзлардан ва иммунитетлардан фойдаланувчи ходимлари, шунингдек, уларнинг оила аъзолари.
Ўзбекистон ТИВ, унинг ваколатхоналари томонидан мазкур шахсларга аккредитация карточкалари берилади ҳамда бевосита уларнинг миллий паспортларига аккредитация ҳақида ёзиб қўйилади.
Адлия вазирлигида аккредитация қилинадиган чет эл фуқаролари:
нодавлат нотижорат ташкилотларининг (ННТ), шу жумладан диний ташкилотлар, халқаро ва хорижий ННТ ваколатхоналари ва филиалларининг чет эл фуқаролари бўлган ходимлари, шунингдек уларнинг қарамоғидаги оила аъзолари.
Аккредитация учун йиғим:
• аккредитация учун йиғим базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 бараварини ташкил этади;
• аккредитациядан ўтказиш рад этилганда йиғим суммаси қайтарилмайди;
• йўқолган ёки яроқсиз ҳолга келган аккредитация карточкаси ўрнига янги аккредитация карточкасини олиш учун йиғим ставкасининг 50 фоизи миқдорида тўлов ундирилади.
Аккредитация қилишнинг умумий қоидалари
• аккредитациядан ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинганда чет эл фуқаросига аккредитация карточкаси берилади;
• акредитациядан ўтказиш кўпи билан 12 ой муддатга амалга оширилади;
• 18 ёшга тўлмаган болаларни аккредитациядан ўтказиш паспортга ёки шахсни тасдиқловчи ҳужжатга ота-оналардан биттасининг аккредитация тартиб рақами остига штамп қўйиш йўли билан амалга оширилад и;
• аккредитациянинг амал қилиш муддати тугаганда, шунингдек меҳнат фаолияти тўхтаганда ва чет эл фуқаролари узил-кесил жўнаб кетаётганда аккредитация карточкалари Адлия вазирлигига қайтариб берилиши керак.
Аккредитациядан ўтказишни рад қилиш ҳақидаги қарорни қабул қилиш
Аккредитациядан ўтказиш рад этилганда Адлия вазирлиги қарор қабул қилади ва бу тўғрида ННТни 3 иш кунидан кечикмай ёзма шаклда хабардор қилади.
Бу ҳолда Адлия вазирлиги қабул қилинган қарорни изоҳламаслик ҳуқуқига эга.
Аккредитацияни амал қилишини тугатиш
ННТ фаолиятини тўхтатиб туриш ёки тугатиш, шунингдек чет эл фуқароси томонидан Ўзбекистон қонун ҳужжатларини бузиш аккредитациянинг амал қилишини тўхтатишга олиб келади, бу чет эл фуқароларининг бундан кейин Ўзбекистон ҳудудида бўлиши мумкин эмаслигини билдиради.
Бу ҳолда хориж фуқаролари Адлия вазирлиги томонидан белгиланган муддатда Ўзбекистондан чиқиб кетиши шарт.
Аккредитация карточкаси
Аккредитация карточкаси олган чет эл фуқаросига Ўзбекистонга кириш визаси уларнинг аккредитация муддатига берилади.
Аккредитация карточкаси ННТнинг чет эл ходимига меҳнат фаолиятини фақат қабул қилган ННТда амалга ошириш ҳуқуқини беради.
Аккредитация карточкаси эгаси бўлиш мақомидан қатъи назар, қуйидагиларга мажбур:
• Ўзбекистон қонун ҳужжатларига риоя этиш;
• Ўзбекистон ички ишларига аралашмаслик;
• ННТнинг хонаси ва бошқа мулкидан фақат уставдаги мақсадлар ва вазифаларни бажариш мақсадларида фойдаланиш;
• Ўзбекистонда яшаётган халқларнинг маданияти, урф-одатлари, анъаналари ва турмушини ҳурмат қилиш.
Аккредитациянинг амал қилиш муддати тугаганда, шунингдек меҳнат фаолияти тўхтаганда ва чет эл фуқаролари узил-кесил жўнаб кетаётганда аккредитация карточкалари Адлия вазирлигига қайтариб берилиши керак.
Аккредитация карточкасини йўқотиш ёки шикастлантириш
Аккредитация карточкаси йўқолганда ёки яроқсиз ҳолга келганда аккредитация карточкасининг эгаси уч иш кунидан кечикмай бу тўғрида ННТни ва Адлия вазирлигини ёзма шаклда хабардор қилади.
Янги аккредитация карточкасини олиш учун Адлия вазирлигига ННТ томонидан қуйидаги ҳужжатларни илова қилган ҳолда ариза берилади:
• давлат хизматлари марказидан маълумотнома (аккредитация карточкаси йўқолганда);
• йўқолган аккредитация карточкасини ҳақиқий эмас деб ҳисоблаш тўғрисида даврий матбуот нашридаги эълон;
• аккредитация карточкасининг асл нусхаси (аккредитация карточкаси яроқсиз ҳолга келганда);
• чет эл фуқаросининг (3 см х 4 см ўлчамдаги) тўртта рангли фотосурати;
• йўқолган ёки яроқсиз ҳолга келган аккредитация карточкаси ўрнига янги аккредитация карточкаси берилиши учун белгиланган миқдорда тўлов тўланганлиги тўғрисида банк тўлов ҳужжати.
Ариза 10 иш куни мобайнида кўриб чиқилади.
Йўқолган ёки яроқсиз ҳолга келган аккредитация карточкаси ўрнига янги аккредитация карточкасини олган чет эл фуқаросига тегишли аккредитация рақами берилади ва ушбу маълумотлар Реестрга киритилади.

• 67908 количество просмотров
Категория иностранных граждан, которые аккредитуются в Министерстве иностранных дел Узбекистана (МИД) и Министерстве юстиции:
• главы иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, члены дипломатического персонала, консульские должностные лица, военные атташе, административно-технический и обслуживающий персонал дипломатических представительств и консульских учреждений, а также члены их семей;
• представители средств массовой информации и члены их семей;
• прибывшие в Узбекистан по служебным делам должностные лица международных межправительственных организаций и правительственных организаций иностранных государств, сотрудники представительств указанных организаций в Узбекистане, а также сотрудники представительств стран при международных организациях, имеющих штаб-квартиру в Узбекистане, которые в соответствии с уставными документами данных организаций или соответствующими договорами пользуются дипломатическими привилегиями и иммунитетами, а также члены их семей.
МИД, указанным лицам выдают аккредитационные карточки, запись об аккредитации производится непосредственно в их национальных паспортах.
Иностранные граждане, аккредитуемые в Министерстве юстиции:
• сотрудники негосударственных некоммерческих организаций (ННО), в том числе религиозных организаций, представительств и филиалов международных и иностранных ННО, являющихся иностранными гражданами, а также членов их семей, находящихся на их иждивении.
Сбор за аккредитацию:
Размер сбора составляет 5 базовых расчетных величин.
В случае отказа в аккредитации сумма сбора возврату не подлежит.
Для получения новой аккредитационной карточки взамен утерянной или пришедшей в негодность взимается плата в размере 50 процентов от ставки сбора.
Общие положения об аккредитации:
• при принятии решения об аккредитации выдается аккредитационная карточка по форме;
• аккредитация осуществляется на срок не более 12 месяцев;
• аккредитация детей, не достигших 18 лет, осуществляется путем проставления в паспорте или в документе, удостоверяющем личность, штампа под аккредитационным номером одного из родителей;
• по окончании срока действия аккредитации, а также при прекращении трудовой деятельности и окончательном отбытии иностранных граждан аккредитационные карточки подлежат возврату в Министерство юстиции.
Принятие решения об отказе в аккредитации:
При принятии решения об отказе в аккредитации Министерство юстиции не позднее 3-х рабочих дней в письменной форме уведомляет об этом ННО.
При этом Министерство юстиции вправе не комментировать принятое решение.
Прекращение действия аккредитации:
Приостановление или ликвидация деятельности ННО, а также нарушение иностранным гражданином законодательства Узбекистана влечет за собой прекращение действия аккредитации, что означает невозможность его дальнейшего пребывания на территории Узбекистана.
В этом случае иностранные граждане обязаны выехать за пределы Узбекистан в срок, установленный Министерством юстиции.
Аккредитационная карточка:
Иностранным гражданам, получившим аккредитационную карточку, визы на въезд в Узбекистан выдаются на срок действия их аккредитации.
Аккредитационная карточка дает право иностранному сотруднику негосударственных некоммерческих организаций (ННО) осуществлять трудовую деятельность только в принимающей ННО.
Владелец аккредитационной карточки, независимо от статуса пребывания, обязан:
• соблюдать законодательство Республики Узбекистан;
• не вмешиваться во внутренние дела Республики Узбекистан;
• использовать помещение и иное имущество ННО исключительно в целях выполнения уставных целей и задач;
• уважать культуру, обычаи, традиции и быт народов, проживающих в Республике Узбекистан.
По окончании срока действия аккредитации, а также при прекращении трудовой деятельности и окончательном отбытии иностранных граждан аккредитационные карточки подлежат возврату в Министерство юстиции.
Утрата или порча аккредитационной карточки:
В случае утраты или порчи аккредитационной карточки ее владелец не позднее 3 рабочих дней в письменной форме информирует об этом негосударственную некоммерческую организацию (ННО) и Министерство юстиции.
Для получения новой аккредитационной карточки ННО подает заявление в Министерство юстиции с приложением следующих документов:
• справка из центра государственных услуг (при утере аккредитационной карточки);
• объявление о признании утерянной аккредитационной карточки недействительной;
• оригинал аккредитационной карточки (в случае порчи аккредитационной карточки);
• четыре цветные фотографии размером 3 х 4 см иностранного гражданина;
• банковский документ об уплате установленного размера платы за выдачу новой аккредитационной карточки взамен утерянной или пришедшей в негодность.
Срок рассмотрения заявления: 10 рабочих дней.
Иностранному гражданину, получившему новую аккредитационную карточку взамен утерянной или пришедшей в негодность, присваивается соответствующий аккредитационный номер, и данные сведения вносятся в Реестр.