• 79663 марта ўқилди
• Кадрлар малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш мутахассисларнинг касб билимлари ва кўникмаларини янгилаш ҳамда чуқурлаштиришга қаратилган.
• Кадрлар малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш тартиби, даврийлиги тегишли вазирлик идора томонидан белгиланади. Қонун ҳужжатлари билан айрим соҳа вакилларининг малакасини ошириш ва қайта тайёрлашга қўйилган талаблар белгиланиб қўйилиши мумкин.
• Кадрлар малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш таълим муассасаларидаги ўқиш натижаларига кўра давлат томонидан тасдиқланган намунадаги гувоҳнома ёки сертификат топширилади.
Бошқарув кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш
• Бошқарув кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида амалга оширилади.
• Бошқарув кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш курслари тингловчиларининг амалиёти алоҳида махсус дастур ҳамда 12 кунга мўлжалланган ўқув режа асосида ташкил этилади. Мазкур малакавий амалиётнинг мақсади битирув малакавий ишини тайёрлаш учун материаллар йиғиш ҳисобланади.
• Масофадан ўқитиш усуллари орқали қайта тайёрлаш ва малакани ошириш курслари давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари раҳбар кадрларини асосий иш жойидан ажралмаган ҳолда ўқув дастурларини мустақил ўзлаштириши асосида амалга оширилади.
• Масофавий курслар онлайн ва оффлайн режимларда ташкил этилади.
Иқтисодиёт соҳасидаги мутахассисларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш
Банк, молия, солиқ тизимлари ва иқтисодиётнинг реал сектори тармоқларидаги ташкилотларнинг бошқарув кадрлари ва мутахассисларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш банк-молия академиясида амалга оширилади.
Бошқарув кадрлари ва мутахассисларни қайта тайёрлаш буюртмачиларнинг ташаббусига кўра ташкил этилади.
Бошқарув кадрлари ва мутахассисларни асосий ишидан ажралган (кундузги) ҳолда қайта тайёрланади.
Қайта тайёрлаш муддати 16 ҳафтани (2 ҳафталик тажриба орттиришни ҳисобга олган ҳолда, ўқув юкламасининг жами 576 соатдан кам бўлмаган ҳажмда) ташкил этади.
Қайта тайёрлаш курсини ўзлаштирган ва якуний аттестациядан муваффақиятли ўтган тингловчиларга диплом берилади.
Қайта тайёрлаш иккинчи олий таълим ҳисобланмайди.
Малака ошириш ишларини ташкил этиш буюртмачи талабига асосан асосий ишдан ажралган ҳолда ташкил этилади.
Бошқарув кадрлари ва мутахассислари малакасини ошириш ишдан ажралган ҳолда кўпи билан 4 ҳафта (144 соат) этиб белгиланади.
Малака ошириш муддатлари, ўқув режаси ва фан дастурлари буюртмачи билан келишилади ҳамда академия ректори томонидан тасдиқланади.
Малака ошириш курсидан муваффақиятли ўтган тингловчиларга сертификат берилади.
Банк-молия академиясида малака ошириш ва кадрларни қайта тайёрлаш тартиби  билан тўлиқ танишиш учун ушбу ҳаволага ўтинг.
Судьяликка тайёрлаш, судьялар ва судлар аппарати ходимларини қайта тайёрлаш, малакасини ошириш
Судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш, судьялар ва судлар аппарати ходимларини қайта тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш судьялар олий мактабида амалга оширилади.
Судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш
Судьялик лавозимларига номзодларни қабул қилиш фақат судьялик лавозими захирасида бўлган шахслар орасидан танлов асосида амалга оширилади.
Судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш курсларига қабул қилинган шахслар асосий иш жойи бўйича лавозимидан озод қилинади, бироқ уларнинг эгаллаган лавозими бутун ўқиш даври мобайнида сақланади.
Судьялик лавозимларини эгаллаш учун кадрларни тайёрлаш давлат грантлари асосида 1 йиллик магистратура таълим дастури бўйича давлат намунасидаги диплом берган ҳолда амалга оширилади.
Судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш курслари тингловчиларига судья ёрдамчисининг 1 ойлик меҳнатига ҳақ тўлаш фонди миқдорида стипендия тўланади.
Судьялар ва судлар аппарати ходимларининг малакасини ошириш Олий судининг буюртмаси асосида амалга оширилади.
Судьялар ва судлар аппарати ходимларининг малакасини ошириш давомийлиги камида икки ҳафтани ташкил этиб, тингловчиларга белгиланган намунадаги сертификат берилади.
Раҳбарлик лавозимларини эгаллаш учун захирада бўлган судьяларни қайта тайёрлаш курсларининг давомийлиги икки ойни ташкил этиб, тингловчиларга белгиланган намунадаги сертификат берилади.
Судьяликка тайёрлаш, судьялар ва судлар аппарати ходимларини қайта тайёрлаш, малакасини ошириш тартиби билан тўлиқ танишиш учун ушбу ҳаволага ўтинг.
Прокуратура органлари ходимларининг малакасини ошириш уларни қайта тайёрлаш
Прокуратура органлари ходимларининг малакасини ошириш уларни қайта тайёрлаш Бош прокуратура академияси томонидан амалга оширилади.
Академияда касбий қайта тайёрлаш ва малака ошириш қуйидаги дастурлар бўйича амалга оширилади:
• давомийлиги 576 соатдан кам бўлмаган прокуратура органларида лавозимларни эгаллаш учун номзодларни бирламчи ихтисослашув шаклида касбий қайта тайёрлаш;
• давомийлиги 576 соатдан кам бўлмаган прокуратура органларида раҳбарлик лавозимларини эгаллаш учун захирада турган кадрларни касбий қайта тайёрлаш;
• давомийлиги 144 соатдан кам бўлмаган прокуратура органлари ходимлари малакасини ошириш.
Прокуратура органлари ходимлари малакасини оширишнинг даврийлиги ҳар 3 йилда камида бир мартани ташкил этади.
Прокуратура органларида лавозимларни эгаллаш учун номзодлар прокуратура иш ўрганувчилари лавозимига тайинлангунига қадар касбий қайта тайёрлашдан ўтадилар.
Бунда Бош прокурор касбий қайта тайёрлашдан ўтмаган шахсларни прокуратура органларига хизматга қабул қилиши мумкин.
Бош прокуратура Академияси ҳақида тўлиқ маълумот олиш учун ушбу ҳаволага ўтинг.
Ички ишлар органлари ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш
Ички ишлар органлари ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини оширишга Ички ишлар вазирлиги Академияси томонидан амалга оширилади.
Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
• Малака ошириш институтининг касбий тайёргарлик факультетида 5 ойлик дастур бўйича ички ишлар органларининг сержант таркибидаги лавозимларига номзодларни махсус касбий тайёрлаш амалга оширилади;
• касбий тайёргарлик факультетига қабул ички ишлар вазири томонидан белгиланадиган 200 нафаргача бўлган квоталар доирасида танлов асосида амалга оширилади ҳамда таълим олувчиларга ўрнатилган тартибда стипендия тўланади ва моддий таъминот белгиланади;
• касбий тайёргарлик факультетини тамомлаган ходимларга «кичик сержант» махсус унвони ҳамда белгиланган намунадаги диплом берилади.
Ички ишлар вазирлиги Малака ошириш институтининг касбий тайёргарлик факультетидаги таълим мутахассисликлари рўйхати.
Ички ишлар вазирлиги Академияси ҳақида тўлиқ маълумот олиш учун ушбу ҳаволага ўтинг.
Адвокатлар ва юридик хизмат ходимлари малакасини ошириш
Адвокатлар ва юридик хизматлар ходимларининг малакасини ошириш шартнома асосида Адлия вазирлиги ҳузуридаги Юристлар малакасини ошириш марказида амалга оширилади.
Малака ошириш учун БҲМнинг 10 баравари миқдорида ҳақ ундирилади.
Адвокатларнинг малакасини ошириш
Адвокатларнинг касбий малакасини ошириш ишлаб чиқаришдан ажралган ҳолда фақат кундузги шаклда амалга оширилади.
Адвокатларнинг малака ошириш муддатининг давомийлиги 2 ҳафтадан кам бўлиши мумкин эмас.
Синовларни муваффақиятли топширган адвокатга белгиланган намунадаги сертификат берилади.
Адвокатнинг малака оширишдан бўйин товлаши ҳамда ўқиш якунлари бўйича синовлардан ўтолмаслик ҳолати Адвокатлар палатасининг тегишли ҳудудий бошқармаси ҳузуридаги малака комиссияси томонидан кўриб чиқилади.
Адвокат томонидан охирги 3 йил ичида ўзининг касбий малакасини оширмаслиги унинг адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни тугатишга асос бўлади.
Юридик хизмат ходимлари малакасини ошириш
Юридик хизмат ходимлари малакасини ошириш ҳар 3 йилда камида бир марта амалга оширилади.
Малака ошириш муддати 2 ҳафтадан кам бўлиши мумкин эмас.
Юридик хизматларнинг малака оширишдан ўтган ходимларига белгиланган намунадаги сертификат берилади.
Юридик хизматлар ходимлари малакасини ошириш марказ билан тегишли ташкилот ўртасида тузиладиган шартномалар асосида тўлов эвазига амалга оширилади.
Малака ошириш даврида юридик хизматлар ходимларига уларнинг иш жойи бўйича иш ҳақи ва лавозими сақланади.
Юристлар малакасини ошириш маркази ҳақида тўлиқ маълумот олиш учун ушбу ҳаволага ўтинг.
Фермер хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассисларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш
Фермер хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассислари ихтиёрий равишда Фермер хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассисларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш минтақавий марказларида малакаси оширилади ва қайта тайёрланади.
Минтақавий марказлар касб-ҳунар коллежлари ўқув базасида фаолият юритади.
Ҳудудий ўқув базаси этиб белгиланган касб-ҳунар коллежлари рўйхати билан ушбу ҳавола орқали танишиш мумкин.
Фермер хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассисларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш  шартнома асосида амалга оширилади.
Малака ошириш 36 соатли дастурлар бўйича мунтазамлилик асосида ташкил этилади ва фермер хўжаликлари раҳбарларининг 3 йилда камида бир марта, фермер хўжаликлари мутахассисларининг — 5 йилда камида бир марта малака оширишдан ўтиши тавсия этилади.
Фермер хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассисларини қайта тайёрлаш минтақавий марказлар базасида олий ёки ўрта махсус, касб-ҳунар маълумотга эга бўлган шахслар жумласидан амалга оширилади.
Фермер хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассисларини қайта тайёрлаш улар бўйича амалга ошириладиган йўналишлар рўйхати, шунингдек қайта тайёрлаш курсларининг давомийлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан белгиланади.
Малака ошириш ва қайта тайёрлаш курсларини тугатган шахсларга сертификат тақдим этилади.
Фермер хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассисларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тартиби билан ушбу ҳавола орқали тўлиқ маълумот олиш мумкин.

• 79649 количество просмотров
• Повышение квалификации и переподготовка кадров направлены на развитие и углубление профессиональных знаний и навыков специалистов.
• Порядок, периодичность повышения квалификации и переподготовки кадров определяются соответствующим министерством, ведомством
• По результатам обучения в образовательных учреждениях повышения квалификации и переподготовки кадров выдаются удостоверение или сертификат государственного образца.
Переподготовка и повышение квалификации управленческого персонала
• Переподготовка и повышение квалификации управленческих кадров осуществляется в Академии государственного управления при Президенте Узбекистана.
• Практика слушателей курсов переподготовки и повышения квалификации управленческих кадров организована на основе отдельной специальной программы и 12-дневного учебного плана. Целью данной квалификационной практики является сбор материалов для подготовки выпускной квалификационной работы.
• Курсы переподготовки и повышения квалификации дистанционными методами осуществляются на основе самостоятельного освоения образовательных программ руководящим персоналом органов государственного и хозяйственного управления, негосударственных некоммерческих организаций без отрыва от основного рабочего места.
• Дистанционные курсы организованы в онлайн и оффлайн режимах.
Переподготовка и повышение квалификации специалистов в области экономики
Переподготовка и повышение квалификации управленческих кадров и специалистов организаций отраслей банковской, финансовой, налоговой систем и реального сектора экономики осуществляется в Банковско-финансовой академии.
Переподготовка управленческого персонала и специалистов организуется по инициативе заказчиков.
Переподготовка руководящих кадров и специалистов осуществляется с отрывом от основной работы (дневной).
Продолжительность переподготовки составляет 16 недель (с учетом 2-недельного опыта, при общем объеме учебной нагрузки не менее 576 часов).
Слушателям, освоившим курс переподготовки и успешно прошедшим итоговую аттестацию, выдается диплом.
Переподготовка не считается вторым высшим образованием.
Организация работы по повышению квалификации организуется по требованию заказчика с отрывом от основной работы.
Повышение квалификации руководящих кадров и специалистов определяется не более чем на четыре недели (144 часа) с отрывом от работы.
Сроки повышения квалификации, учебный план и научные программы согласовываются с заказчиком и утверждаются ректором академии.
Слушателям, успешно прошедшим курсы повышения квалификации, выдается сертификат.
Подготовка судей, переподготовка, повышение квалификации судей и работников аппарата судов.
Высшая школа судей является государственным образовательным учреждением, ответственным за подготовку кандидатов на должности судей, переподготовку, повышение квалификации судей и работников аппарата судов.
Подготовка кандидатов на должности судей
Прием кандидатов на должности судей осуществляется на основе конкурса исключительно из числа лиц, состоящих в резерве на должности судей.
Лица, принятые на курсы подготовки кандидатов на должности судей, освобождаются от занимаемой должности по основному месту работы, но за ними на весь период обучения сохраняется занимаемая должность.
Подготовка для замещения должности судьи осуществляется за счет государственных грантов по одногодичной образовательной программе магистратуры с выдачей диплома государственного образца.
Слушателям курсов подготовки кандидатов на должности судей выплачивается стипендия в размере ежемесячного фонда оплаты труда помощника судьи.
Повышение квалификации судей и работников аппарата судов осуществляется по распоряжению Верховного суда.
Продолжительность повышения квалификации судей и работников аппарата судов составляет не менее двух недель, слушателям выдается сертификат установленного образца.
Продолжительность курсов переподготовки судей, находящихся в резерве для замещения руководящих должностей, составляет 2 месяца, слушателям выдается сертификат установленного образца.
Чтобы полностью ознакомиться с порядком подготовки к должности судьи, переподготовки, повышения квалификации судей и работников аппарата судов, перейдите по этой ссылке.
Повышение квалификации и переподготовка работников органов прокуратуры
Повышение квалификации и переподготовка работников органов прокуратуры осуществляется Академией Генеральной прокуратуры.
Профессиональная переподготовка и повышение квалификации в Академии осуществляются по программам:
• профессиональной переподготовки кандидатов на замещение должностей в органах прокуратуры в виде первичной специализации продолжительностью не менее 576 часов;
• профессиональной переподготовки кадров, состоящих в резерве на замещение руководящих должностей продолжительностью не менее 576 часов;
• повышения квалификации работников органов прокуратуры, продолжительностью не менее 144 часов.
Периодичность повышения квалификации работников органов прокуратуры составляет не реже одного раза в 3 года.
Кандидаты на замещение должностей в органах прокуратуры до их назначения на должность стажеров прокуратуры подлежат профессиональной переподготовке.
При этом Генеральной прокурор могут принимать на службу в органы прокуратуры лиц без прохождения профессиональной переподготовки.
Для получения полной информации об Академии Генеральной прокуратуры перейдите по этой ссылке.
Переподготовка и повышение квалификации сотрудников органов внутренних дел
Переподготовка и повышение квалификации сотрудников органов внутренних дел осуществляется Академией Министерства внутренних дел.
Установить порядок, в соответствии с которым:
• на факультете профессиональной подготовки Института повышения квалификации осуществляется специальная профессиональная подготовка кандидатов на должности сержантского состава органов внутренних дел по пятимесячной программе;
• прием на факультет профессиональной подготовки проводится на конкурсной основе в рамках квот до 200 слушателей, определяемых министром внутренних дел, обучающимся в установленном порядке выплачивается стипендия и устанавливается материальное обеспечение;
• сотрудникам, окончившим факультет профессиональной подготовки, присваивается специальное звание «младший сержант» и выдается диплом установленного образца.
Перечень специальностей обучения на факультете профессиональной подготовки Института повышения квалификации Министерства внутренних дел.
Для получения полной информации об Академии МВД перейдите по этой ссылке.
Повышение квалификации адвокатов и сотрудников юридических служб
Повышение квалификации адвокатов и сотрудников юридических служб осуществляется в Центре повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции на договорной основе.
За повышение квалификации взимается плата в размере 10 базовых расчетных величин.
Повышение квалификации адвокатов
Повышение профессиональной квалификации адвокатов осуществляется только в форме дневного пребывания, с отрывом от производства.
Продолжительность повышения квалификации адвокатов не может быть менее двух недель.
Адвокату, успешно сдавшему экзамены, выдается сертификат установленного образца.
Уклонение адвоката от повышения квалификации и непрохождение по итогам обучения испытаний рассматриваются квалификационной комиссией при соответствующем территориальном управлении Палаты адвокатов.
Не повышение профессиональной квалификации адвоката в течение последних трех лет является основанием для прекращения его лицензии на право занятия адвокатской деятельностью.
Повышение квалификации сотрудников юридической службы
Повышение квалификации сотрудников юридической службы осуществляется не реже одного раза в 3 года.
Срок повышения квалификации не может быть менее двух недель.
Сотрудникам юридических служб, прошедшим повышение квалификации, выдается сертификат установленного образца.
Повышение квалификации сотрудников юридических служб осуществляется на платной основе, на основании договоров между центром и соответствующей организацией.
В период повышения квалификации работникам юридических служб сохраняется заработная плата и должность по месту их работы.
Для получения дополнительной информации о Центре обучения юристов перейдите по этой ссылке.
Переподготовка и повышения квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств
Руководители и специалисты фермерских хозяйств добровольно проходят переподготовку и повышение квалификации в региональных центрах переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств.
Региональные центры функционируют на учебной базе профессиональных колледжей.
С перечнем профессиональных колледжей, определенных в качестве региональной учебной базы, можно ознакомиться по этой ссылке.
Переподготовка и повышение квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств осуществляются на договорной основе.
Повышение квалификации организуется на регулярной основе по 36-часовым программам и рекомендуется для прохождения руководителями фермерских хозяйств не реже одного раза в 3 года, а для специалистов фермерских хозяйств — не реже одного раза в 5 лет.
Переподготовка руководителей и специалистов фермерских хозяйств осуществляется на базе региональных центров из числа лиц, имеющих высшее или среднее специальное, профессиональное образование.
Перечень направлений, по которым осуществляются переподготовка и повышение квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств, а также продолжительность курсов по переподготовке определяются Министерством сельского хозяйства.
Лицам, окончившим курсы повышения квалификации и переподготовки, выдается сертификат.
С порядком переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств можно ознакомиться по этой ссылке.
Профессиональная подготовка и переподготовка, повышение квалификации безработных лиц
Профессиональная подготовка и переподготовка, повышение квалификации безработных лиц могут осуществляться в следующих случаях, если:
• безработное лицо не может выбрать подходящую работу;
• есть необходимость изменить профессию (специальности, вида занятия) безработного лица;
• если по болезни, в связи с внедрением новых технологий утратил способность работать по прежней профессии.
Профессиональная подготовка и переподготовка безработных, повышение их квалификации осуществляются в соответствующем образовательном учреждении по направлению Центров занятости. Полную информацию о Центрах занятости можно получить по этой ссылке.
Профессиональная подготовка и переподготовка безработных, повышение их квалификации могут быть организованы как курсовыми, так и индивидуальными.
При организации учебы в курсовой форме, как правило, количество слушателей в учебных группах составляет от 10 до 30 человек.
При подготовке к профессии в индивидуальном порядке обучающийся получает консультации (консультации) от учителей путем самостоятельного обучения или обучения профессиям национальных ремесел методом «мастер-ученик».
Обучение профессиям национального и художественного промысла осуществляется только в школах мастеров-членов ассоциации «Хунарманд» и мастеров-предпринимателей, уплачивающих взносы на социальное страхование, осуществляющих индивидуальную деятельность.
Продолжительность профессиональной подготовки безработных не должна превышать 6 месяцев.
Записи в трудовые книжки граждан, направляемых органами по труду для профессиональной подготовки и завершающих обучение. В этом случае указанный период обучения засчитывается в трудовой стаж.