• 44916 марта ўқилди
Ўқувчиларни маълум фанга бўлган иқтидор ва истеъдодини ривожлантириш мақсадида ихтисослаштирилган синфлар, мактаблар (мактаб-интернат) ташкил этилди.
Танлов ташкил этиш
• Айрим фанларга ихтисослаштирилган мактаб маъмурияти ўқувчилар танловининг сифатли ва рақобатли ўтказишга эришиш мақсадида танлов бошланишидан камида 2 ой олдин танлов ҳақида оммавий ахборот воситаларида эълон бериши лозим.
• Комиссия томонидан ихтисослаштирилган синф ва ихтисослаштирилган умумтаълим муассасасига ҳужжатлар ҳар йили 1 — 30 июнь кунлари қабул қилинади.
• Ихтисослаштирилган синфлар ва ихтисослаштирилган умумтаълим мактабга жорий ўқув йилида 4-синфини тугатган ўқувчилар 5-синфга танлов асосида қабул қилинади.
• Ихтисослаштирилган умумтаълим мактаб-интернатига жорий ўқув йилида 6-синфни тугатган ўқувчилар 7-синфга танлов асосида қабул қилинади.
Ўқувчиларни қабул қилиш бўйича танловга буюртма ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги томонидан ҳужжатларни қабул қилиш жараёни якунланган кундан бошлаб 5 кун муддат ичида Давлат тест марказига тақдим этилади.
Танловда иштирок этиш учун ўқувчилардан ихтисослаштирилган умумтаълим муассасаси (ихтисослаштирилган синфи мавжуд умумтаълим мактаби) директори номига ариза қабул қилинади.
• Ўқувчиларни 5 ва 7-синфга қабул қилиш учун Давлат тест маркази томонидан қуйидаги фанларнинг тегишлилиги бўйича биттасидан тест синовлари ўтказилади.
Ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болаларга танловларда тўплаган балининг 10 фоизи миқдорида имтиёз сифатида қўшиб берилади.

• 44134 количество просмотров
В целях развития одаренности и таланта учащихся к определенной науке созданы специализированные классы, школы (школа-интернат).
Организация конкурса
• Администрация специализированной школы по некоторым предметам в целях достижения качественного и конкурентного отбора учащихся должна объявить о конкурсе в средствах массовой информации не менее чем за 2 месяца до его начала.
• Комиссия принимает документы в специализированные классы и специализированные общеобразовательные школы с 1 по 30 июня каждого года.
• Учащиеся, окончившие в текущем учебном году 4-й класс, в специализированные классы и специализированные общеобразовательные школы принимаются в 5-й класс на конкурсной основе.
• Учащиеся, окончившие в текущем учебном году 6-й класс, в специализированную общеобразовательную школу-интернат, принимаются в 7-й класс на конкурсной основе.
Ежегодно Министерство народного образования Республики Узбекистан в течение 5 дней со дня завершения процесса приема документов представляет в Государственный центр тестирования приказ о проведении отбора.
Для участия в конкурсе от обучающихся принимается заявление на имя директора специализированного общеобразовательного учреждения.
Для приема учащихся в 5 и 7 класс Государственный центр тестирования проведет одно из испытаний следующих предметов.
Детям, оставшимся без попечения родителей, в качестве льготы дается 10 процентов от набранных на соревнованиях баллов.