• 23358 марта ўқилди
ФҲДЁ органлари – туман ва шаҳар ФҲДЁ бўлимлари, никоҳ уйлари ҳамда Давлат хизматлари агентлигининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармалари ФҲДЁ архивлари.
• Фуқаролик ҳолати далолатномалари туман ва шаҳарларда фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш бўлимларида қайд этилади, шаҳарча, қишлоқ ва овулларда эса, ўлим — фуқаролар йиғини раислари томонидан ҳам қайд этилиши мумкин.
• Фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органларининг ўлимни рўйхатга олиш борасидаги ҳаракатлари ўзлари жойлашган ҳудудлардаги тегишли фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш бўлимларининг назорати остида бўлади.
• Ўзбекистон Республикасининг чет элда доимий ёки вақтинча яшовчи фуқароларининг фуқаролик ҳолати далолатномалари консул томонидан Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ қайд этилади.

• 22494 количество просмотров
Органами ЗАГС являются отделы ЗАГС и дома бракосочетания хокимиятов районов (городов), ведомственные архивы ЗАГС территориальных управлений Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента Агентства государственных услуг.
• Регистрация актов гражданского состояния производится в районах и городах отделами записи актов гражданского состояния, а регистрация смерти в поселках, кишлаках и аулах может производиться также председателями (аксакалами) сходов граждан.
• Регистрация актов гражданского состояния граждан Республики Узбекистан, постоянно или временно проживающих за границей, производится консулом в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.