• 35705 marta o'qildi
Aliment to‘lash to‘g‘risidagi kelishuvda aliment miqdori, shartlari va to‘lash tartibi ko‘rsatilib, aliment to‘lashi shart bo‘lgan shaxs bilan aliment oluvchi o‘rtasida notarial tartibda tuziladi. Agar aliment oluvchi muomalaga layoqatsiz bo‘lsa, kelishuv uning qonuniy vakili bilan tuziladi.
Xizmatni olish uchun zarur bo‘lgan ho‘jjatlar ro‘yxati, nusxalari soni va asl hujjatlarni taqdim etish zarurligi ko‘rsatilgan
2. Tomonlarning aliment majburiyatlari bo‘yicha qarindoshligini tasdiqlovich hujjat.
3. Daromad va (yoki) boshqa daromadlarni tasdiqlovchi hujjatlar.
• Aliment to‘lash to‘g‘risidagi kelishuv ijro varaqasi kuchiga ega bo‘ladi.
• Aliment to‘lash to‘g‘risidagi kelishuvga binoan to‘lanadigan alimentlarning miqdorini taraflar shu kelishuvda belgilaydilar.
• Voyaga etmagan bolalarga aliment to‘lash to‘g‘risidagi kelishuvga binoan to‘lanadigan alimentning miqdori aliment sud tartibida undirilganda bolalar olishi mumkin bo‘lgan miqdordan kam bo‘lmasligi kerak.
• Aliment to‘lash to‘g‘risidagi kelishuv taraflarning o‘zaro roziligi bilan istalgan vaqtda o‘zgartirilishi yoki bekor qilinishi mumkin.
Taraflarning moddiy yoki oilaviy ahvolida jiddiy o‘zgarishlar yuz berganda hamda aliment to‘lash to‘g‘risidagi kelishuvni o‘zgartirish yoki bekor qilish to‘g‘risida ular o‘zaro kelisha olmaganda, manfaatdor taraf kelishuvni o‘zgartirish yoki bekor qilish to‘g‘risidagi da’vo bilan sudga murojaat qilishga haqli.
Aliment to‘lash to‘g‘risidagi kelishuv bo‘yicha aliment to‘lash usullari va tartibi shu kelishuv bilan belgilanadi.
Alimentlar
• aliment to‘lashi shart bo‘lgan shaxsning ish haqi va (yoki) boshqa daromadiga nisbatan ulushlarda;
• vaqti-vaqtida pul bilan to‘lanadigan qat’iy summada;
• bir yo‘la pul bilan to‘lanadigan qat’iy summada;
• mol-mulk bilan yoki kelishuvda qayd etilgan boshqa usullarda to‘lanishi mumkin.
• Aliment to‘lash haqidagi kelishuvda aliment to‘lashning turli usullarini birga qo‘shib qo‘llash nazarda tutilishi mumkin.
• Aliment to‘lash to‘g‘risidagi kelishuv bo‘yicha to‘lanadigan aliment miqdorini indeksatsiya qilish shu kelishuvga muvofiq amalga oshiriladi.
• Sudning hal qiluv qaroriga asosan pul bilan to‘lanadigan qat’iy summada undirilayotgan alimentlarni indeksatsiya qilish alimentlar ushlab qolinayotgan joyda qonunchilik bilan belgilangan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoriga mutanosib ravishda amalga oshiriladi.
• Indeksatsiya qilish maqsadida alimentning miqdori sud tomonidan qonunchilikda belgilangan mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining muayyan qismiga mos ravishda pul bilan to‘lanadigan qat’iy summada belgilanadi.

• 34730 количество просмотров
Соглашение об уплате алиментов (размере, условиях и порядке выплаты алиментов) заключается между лицом, обязанным уплачивать алименты, и их получателем. Если получатель алиментов является недееспособным, соглашение заключается с его законным представителем.
2. Документ подтверждающий родство сторон по алиментным обязательствам.
3. Документы, подтверждающие заработок и (или) иной доход.
• Соглашение об уплате алиментов подлежит нотариальному удостоверению и имеет силу исполнительного листа.
• Размер алиментов, уплачиваемых по соглашению об уплате алиментов, определяется сторонами в этом соглашении.
• Размер алиментов, устанавливаемый по соглашению об уплате алиментов на несовершеннолетних детей, не может быть ниже размера алиментов, которые они могли бы получить при взыскании алиментов в судебном порядке.
• Соглашение может быть изменено или расторгнуто в любое время по взаимному согласию сторон.
• Односторонний отказ от исполнения соглашения об уплате алиментов или одностороннее изменение его условий не допускаются.
В случае существенного изменения материального или семейного положения сторон и при недостижении согласия между ними на изменение или расторжение соглашения об уплате алиментов заинтересованная сторона вправе обратиться в суд с иском об изменении или о расторжении этого соглашения.
Способы и порядок уплаты алиментов определяются соглашением.
Алименты могут уплачиваться
• в долях к заработку и (или) иному доходу лица, обязанного уплачивать алименты;
• в твердой денежной сумме, уплачиваемой периодически;
• в твердой денежной сумме, уплачиваемой единовременно;
• путем предоставления имущества или иными способами, относительно которых достигнуто соглашение.
• В соглашении об уплате алиментов может быть предусмотрено сочетание различных способов уплаты алиментов.
• Индексация размера уплачиваемых алиментов производится в соответствии с соглашением.
• Индексация алиментов, взыскиваемых по решению суда в твердой денежной сумме, производится по месту удержания алиментов пропорционально увеличению установленного законодательством минимального размера оплаты труда.
• В целях индексации размер алиментов устанавливается судом в твердой денежной сумме, соответствующей определенной части установленного законодательством минимального размера оплаты труда.