Markaziy bank ma’lum qilishicha, UzQR tizimi xaridorlar uchun hech qanday komissiya nazarda tutmaydi. 0,65 foizlik komissiya faqat savdo va xizmat ko‘rsatish nuqtalari tomonidan to‘lanadi. Qo‘shimcha yig‘imlar esa bozorning ayrim ishtirokchilari tashabbusi hisoblanadi.
O‘zbekistonda naqd pulsiz hisob-kitoblarni rivojlantirish, biznes xarajatlarini kamaytirish va mamlakatda yagona to‘lov infratuzilmasini yaratish maqsadida milliy QR-kod tizimi — UzQR ishga tushirildi, deb xabar qildi Markaziy bank.
Eslatib o‘tamiz, 1 yanvardan boshlab savdo va xizmat ko‘rsatish bilan shug‘ullanuvchi barcha yuridik shaxslar uchun elektron to‘lovlarni qabul qilishda yagona QR-kod joriy etilgan edi. 1-iyuldan boshlab esa yagona QR-koddan foydalanmaslik savdo qoidalarini buzish deb hisoblanadi.
UzQR tizimining asosiy xususiyati shundaki, iste’molchilar xarid uchun to‘lovni istalgan bank yoki to‘lov tashkilotining mobil ilovasi orqali yagona QR-kodni skaner qilish orqali amalga oshira oladi.
«Bu savdo va xizmat ko‘rsatish korxonalarini bir nechta turli QR-kodlar va to‘lov echimlarini qo‘llab-quvvatlash zaruratidan xalos qiladi», — deyiladi regulyator ma’lumotida.
Tizim orqali to‘lovlar uchun umumiy komissiya 0,65 foizni tashkil etadi. U quyidagi tartibda ishtirokchilar o‘rtasida taqsimlanadi:
• 0,1% — savdo nuqtasiga QR-kod o‘rnatgan ekvayer bankka; • 0,15% — milliy kartalar orqali to‘lov qilinganda Uzcard yoki Humo to‘lov tizimiga (Uzcard ushbu ulushning 0,075% qismini karta chiqargan bankka qaytaradi, Humo esa 0,05% ni); • 0,2% — QR-kod operatoriga (tizimning uzluksiz ishlashi, yagona koll-markaz, mijozlar kabineti va onlayn KKM integratsiyasi uchun); • 0,05% — karta emitenti bo‘lgan bankka; • 0,15% — to‘lov tashabbuskoriga, ya’ni QR-kod skaner qilingan mobil ilovaga; • 0,05% — to‘lovni amalga oshirayotgan mijoz bankiga.
Tarif modelining o‘ziga xos jihati shundaki, bir ishtirokchi bir vaqtning o‘zida komissiyaning bir nechta ulushini olishi mumkin. Masalan, agar to‘lov karta emitenti bo‘lgan bankning mobil ilovasi orqali amalga oshirilsa, bank jami 0,20% oladi. Agar savdo nuqtasi ham shu bank tomonidan xizmat ko‘rsatilsa, uning ulushi 0,30% gacha etishi mumkin.
Agar to‘lov bank kartasi orqali emas, balki bank hisobi yoki elektron hamyon orqali amalga oshirilsa, elektron to‘lov vositasi egasi umumiy hisobda 0,15% ulush oladi.
Uzcard va Humo’ning boshqa (milliy bo‘lmagan) QR-kodlar bo‘yicha tariflari 0,3–0,37% gacha etadi. Yagona QR-kod tizimining davlat miqyosidagi ahamiyatini inobatga olgan holda, ushbu ko‘rsatkich 0,10% gacha pasaytirilgan.
Qayd etilishicha, UzQR bo‘yicha 0,65%lik tarifni baholashda uni amaldagi bozor sharoitlari bilan solishtirish lozim. Hozirgi vaqtda savdo va xizmat ko‘rsatish korxonalari uchun QR-kod orqali to‘lov qabul qilish qiymati odatda 1–3% ni tashkil qiladi.
Shu bilan birga, tizimning rasmiy tariflari iste’molchilardan komissiya undirishni nazarda tutmaydi. 0,65% komissiyaning barchasi savdo nuqtasi tomonidan to‘lanadi va to‘lov infratuzilmasi ishtirokchilari o‘rtasida taqsimlanadi.
Ayrim hollarda iste’molchilardan qo‘shimcha yig‘imlar undirilayotgani kuzatilmoqda. Markaziy bank ta’kidlashicha, bunday yig‘imlar UzQR’ning rasmiy tariflariga kirmaydi va ayrim ishtirokchilar tomonidan mustaqil ravishda belgilanadi.
«0,65%lik umumiy komissiya bozordagi standart ekvayring tariflaridan (1–3%) ancha past. Har bir ishtirokchiga to‘lanadigan haq uning tizimdagi haqiqiy roli va xarajatlariga mos keladi. UzQR shaffoflik tamoyillari asosida ishlaydi va biznes hamda iste’molchilar manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan», — deya izoh berdi Markaziy bank.

• 178 количество просмотров
В ЦБ заявили, что система UzQR не предусматривает комиссий для покупателей. Комиссия в размере 0,65% оплачивается исключительно торговыми точками. Дополнительные сборы считаются инициативой отдельных участников рынка.
В Узбекистане запущена UzQR — национальная система QR-кодов с целью развития безналичных расчётов, снижения расходов для бизнеса и создания единой платёжной инфраструктуры страны, сообщили в Центральном банке.
Напомним, с 1 января для всех юридических лиц, осуществляющих торговлю и оказание услуг, был внедрён единый QR-код для приёма электронных платежей. С 1 июля отсутствие использования единого QR-кода будет считаться нарушением правил торговли.
Главная особенность UzQR заключается в том, что потребитель сможет оплачивать покупки, отсканировав единый QR-код через мобильное приложение любого банка или платёжной организации.
«Это избавит торговые и сервисные предприятия от необходимости поддерживать несколько различных QR-кодов и платёжных решений», — отметили в регуляторе.
Общая комиссия по платежам через систему составит 0,65%. Она будет распределяться между всеми участниками платёжной цепочки в соответствии с их ролью и расходами:
0,1% — банку-эквайеру, который установил QR-код торговой точке;
0,15% — платёжной системе Uzcard или Humo при оплате национальными картами (из этой доли Uzcard возвращает банку-эмитенту 0,075%, а Humo — 0,05%);
0,2% — оператору QR-кода для обеспечения бесперебойной работы системы, функционирования единого колл-центра, личных кабинетов клиентов и интеграции с онлайн-ККМ;
0,05% — банку-эмитенту карты;
0,15% — инициатору платежа, то есть мобильному приложению, через которое был считан QR-код;
0,05% — банку плательщика, через который проводится платёж.
Особенностью тарифной модели является то, что один участник может одновременно получать несколько долей комиссии. Например, если оплата производится через приложение банка, который одновременно является эмитентом карты, банк может получить в общей сложности 0,20%. Если торговая точка также обслуживается этим банком, его доля может увеличиться до 0,30%.
Если оплата осуществляется не банковской картой, а с банковского счёта или электронного кошелька, владелец электронного платёжного средства получает совокупную долю в размере 0,15%.
Тарифы Uzcard и Humo для других (не национальных) QR-кодов достигают 0,3–0,37%. Учитывая общегосударственное значение единой системы QR-кодов, этот показатель был снижен до 0,10%.
Отмечено, что для объективной оценки тарифа UzQR в размере 0,65% его сравнивают с действующими рыночными условиями. В настоящее время стоимость приёма платежей через QR-коды для торговых и сервисных предприятий обычно составляет от 1% до 3%.
При этом подчёркивается, что официальные тарифы системы не предусматривают взимание комиссии с плательщика (потребителя). Вся комиссия в размере 0,65% оплачивается исключительно торговой точкой и распределяется между участниками платёжной инфраструктуры.
В то же время в отдельных случаях наблюдается взимание дополнительных сборов с потребителей. Такие сборы не являются частью официального тарифа UzQR и устанавливаются отдельными участниками по собственной инициативе.
«Общая комиссия в размере 0,65% существенно ниже стандартных тарифов эквайринга на рынке (1–3%). Размер вознаграждения каждого участника соответствует его фактической роли и затратам в системе. UzQR работает на принципах прозрачности и направлен на защиту интересов как бизнеса, так и потребителей», — пояснили в ЦБ.