• 1189 marta o'qildi
Qonun (O‘RQ–1129-son, 17.04.2026-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Soliq kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, farzandlari xususiy maktab yoki bog‘chaga boradigan 3 yoshdan 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalar uchun kunduzgi parvarish xizmatidan foydalanadigan ota-ona tomonidan har bir farzand uchun to‘lanadigan oyiga 3 mln so‘mgacha bo‘lgan to‘lovlar daromad solig‘idan ozod qilinishi belgilandi.
Shuningdek, 3 yoshdan 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalar uchun davlat-xususiy sheriklik asosida kunduzgi parvarish xizmatini ko‘rsatuvchi tadbirkorlar barcha turdagi soliqlarni (bundan ijtimoiy soliq mustasno) to‘lashdan 2030-yil 1 yanvarga qadar ozod qilinishi ko‘rsatildi.
✅ “Aholi bandligi to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, “Inson” markazlarining talabnomasi asosida mahalliy mehnat organlariga ro‘yxati taqdim etilgan, tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan, tegishli bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lgan xotin-qizlar ish qidirayotgan shaxslar sifatida ro‘yxatga olinishi mumkin.

• 1190 количество просмотров
Принят Закон (№ЗРУ–1129 от 17.04.2026), которым внесены изменения и дополнения в отдельные законодательные акты.
Согласно изменениям в Налоговый кодекс, установлено, что платежи в размере до 3 млн сумов в месяц на каждого ребёнка (в возрасте от 3 до 18 лет с инвалидностью), которые оплачиваются родителями за услуги дневного ухода, предоставляемые частными школами или детскими садами, освобождаются от налога на доходы физических лиц.
Также предусмотрено, что предприниматели, оказывающие услуги дневного ухода за детьми с инвалидностью (от 3 до 18 лет) на основе государственно-частного партнёрства, освобождаются от всех видов налогов (за исключением социального налога) до 1 января 2030 года.
✅ Кроме того, согласно дополнениям в Закон «О занятости населения», женщины, пострадавшие от притеснений и насилия, обладающие соответствующими знаниями и навыками и включённые в списки по заявкам центров «Инсон», могут регистрироваться в местных органах занятости как ищущие работу.