• 1048 marta o'qildi
Qonunga ko‘ra, normativ-huquqiy hujjat qabul qilish huquqiga ega bo‘lgan organ yoki mansabdor shaxs vakolatli organ hisoblanadi.
Huquqiy eksperiment muddati 6 oydan 3 yilgacha muddatga belgilanadi.
Huquqiy eksperimentning yagona reestri huquqiy eksperimentni tashkil etish, o‘tkazish va uning yakunlari bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oladi.
✅ Huquqiy eksperiment muayyan hududda va (yoki) shaxslar doirasi bo‘yicha cheklangan holda, belgilangan vaqt oralig‘ida o‘tkaziladi.
Huquqiy eksperiment natijasi yuzasidan vakolatli organ huquqiy eksperiment yakunlari bo‘yicha hisobot asosida quyidagi qarorlardan birini qabul qiladi:
♦ huquqiy eksperiment tartibida qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatni yoki eksperimental-huquqiy normalarni ularning amal qilishini vaqt bo‘yicha, muayyan hududda va (yoki) shaxslar doirasi bo‘yicha cheklanmagan holda qabul qilish maqsadga muvofiqligi to‘g‘risida;
♦ huquqiy eksperiment tartibida qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatni yoki eksperimental-huquqiy normalarni ularning amal qilishini vaqt bo‘yicha, muayyan hududda va (yoki) shaxslar doirasi bo‘yicha cheklanmagan holda qabul qilish maqsadga muvofiq emasligi to‘g‘risida;

• 691 количество просмотров
Согласно Закону, уполномоченным органом считается орган или должностное лицо, имеющее право на принятие нормативно-правового акта.
Срок правового эксперимента устанавливается от 6 месяцев до 3 лет.
Единый реестр правового эксперимента включает сведения об организации, проведении правового эксперимента, а также о работе, проделанной по его итогам.
✅ Правовой эксперимент проводится в пределах определённой территории и (или) ограниченного круга лиц, в установленный период времени.
По результатам правового эксперимента уполномоченный орган на основании отчёта об итогах эксперимента принимает одно из следующих решений:
♦ о целесообразности принятия нормативно-правового акта или экспериментальных правовых норм, принятых в порядке правового эксперимента, без ограничения срока действия, территории и (или) круга лиц;
♦ о нецелесообразности принятия нормативно-правового акта или экспериментальных правовых норм, принятых в порядке правового эксперимента, без ограничения срока действия, территории и (или) круга лиц;