• 1417 marta o'qildi
“Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzurida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–40-son, 13.03.2026-y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi negizida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasi (Akademiya) tashkil etiladi.
Akademiya qishloq xo‘jaligi sohasida fundamental va amaliy tadqiqotlar yo‘nalishlari, uzoq va yaqin muddatli dasturlarni belgilovchi hamda muvofiqlashtiruvchi, agrosanoat majmuini ilmiy jihatdan rivojlantirishni amalga oshiruvchi davlat ilmiy muassasasi hisoblanadi.
Qishloq xo‘jaligi, er munosabatlari bilan bog‘liq islohotlarni amalga oshirish bo‘yicha ishlab chiqiladigan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan kelishish jarayonida majburiy tartibda Akademiyada ilmiy ekspertizadan o‘tkaziladi.

• 1416 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по созданию Академии сельскохозяйственных наук Узбекистана при Министерстве сельского хозяйства» (№ УП–40 от 13.03.2026 г.).
Согласно Указу, на базе Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве при Министерстве сельского хозяйства создается Академия сельскохозяйственных наук Узбекистана (Академия).
Академия является государственной научной организацией, определяющей и координирующей направления фундаментальных и прикладных исследований в сфере сельского хозяйства, а также краткосрочные и долгосрочные программы, обеспечивающей научное развитие агропромышленного комплекса.
Проекты нормативно-правовых актов, разрабатываемые в рамках реформ в сфере сельского хозяйства и земельных отношений, подлежат обязательной научной экспертизе в Академии при согласовании с Министерством сельского хозяйства.