• 1228 marta o'qildi
Adliya vazirligi O‘zbekiston Respublikasi samoviy hududida fuqaro va eksperimental aviatsiyasining parvoz qilish aviatsiya qoidalariga (O‘zR AQ-91) o‘zgartirish va qo‘shimchalarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 1723-13, 2026-yil 6-mart).
Mazkur idoraviy hujjatda bilan Xalqaro fuqaro aviatsiyasi to‘g‘risidagi konventsiyaga muvofiq havodagi harakatni boshqarish dispetcherlarining har kuni smenadan oldingi tibbiy ko‘rikdan o‘tishi bo‘yicha talab bekor qilinmoqda.
Xalqaro fuqaro aviatsiyasi to‘g‘risidagi konventsiya talablaridan kelib chiqib hamda o‘z ahamiyatini yo‘qotganligi bois, bir qator qoidalar (masalan, bulutlarning quyi chegarasi balandligi minimumdan past bo‘lmasa,o‘tish eshelonidan pasayishga ruxsat berilishi va boshqalar) chiqarib tashlanmoqda.
Jihozlanishiga ko‘ra, havo kemalari asosiy havo kemasi va qayta jihozlangan havo kemasiga ajratilmoqda.

• 899 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало изменения и дополнения в Авиационные правила выполнения полётов гражданской и экспериментальной авиации в воздушном пространстве Республики Узбекистан (АП РУз-91) (регистрационный № 1723-13 от 6 марта 2026 года).
Данным ведомственным документом в соответствии с Конвенцией о международной гражданской авиации отменяется требование о прохождении ежедневного предсменного медицинского осмотра диспетчерами управления воздушным движением.
Также, исходя из требований Конвенции о международной гражданской авиации и в связи с утратой актуальности, исключается ряд правил (например, разрешение на снижение с эшелона перехода при условии, что нижняя граница облаков не ниже установленного минимума и др.).
В зависимости от оснащения воздушные суда подразделяются на основные воздушные суда и переоборудованные воздушные суда.