• 1971 marta o'qildi
Adliya vazirligi Oliy ta’lim tashkilotlarining milliy reytingini yuritish to‘g‘risidagi nizomni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3783, 28.02.2026-y.).
Milliy reyting Ta’lim sifatini ta’minlash agentligi tomonidan yuritiladi.
Davlat va nodavlat OTTlar quyidagi 4 ta toifa bo‘yicha milliy reytingga kiritiladi:
▪️ amaliy fanlar;
▪️ tibbiyot fanlari;
▪️ ijtimoiy-gumanitar fanlar;
▪️ ijod (sport).
Har yili 1 noyabrga qadar o‘tgan yil uchun milliy reyting natijalari e’lon qilinadi.
Bunda, har yili 1-iyunga qadar talabalar, professor-o‘qituvchilar va ish beruvchilar o‘rtasida umummilliy so‘rovnoma va xalqaro ekspertlar o‘rtasida xalqaro obro‘ni baholashga qaratilgan so‘rovnoma o‘tkaziladi.
☑️ Milliy reytingni hisoblashda foydalaniladigan jami 25 ta indikatordan 5 tasi umummilliy so‘rovnoma asosida aniqlanadi hamda ushbu so‘rovnoma natijalari inobatga olinishi uchun OTTdagi talabalar va professor-o‘qituvchilarning kamida 20 foizi so‘rovnomada ishtirok etishi lozim.

• 1970 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало Положение о ведении национального рейтинга организаций высшего образования (регистрационный № 3783 от 28.02.2026).
Национальный рейтинг ведётся Агентством по обеспечению качества образования.
✅ Государственные и негосударственные организации высшего образования включаются в национальный рейтинг по 4 категориям:
▪️ прикладные науки;
▪️ медицинские науки;
▪️ социально-гуманитарные науки;
▪️ творчество (спорт).
Ежегодно до 1 ноября публикуются результаты национального рейтинга за прошедший год.
При этом до 1 июня каждого года проводится общенациональный опрос среди студентов, профессорско-преподавательского состава и работодателей, а также опрос международных экспертов, направленный на оценку международной репутации.
☑️ Из 25 индикаторов, используемых при расчёте национального рейтинга, 5 определяются на основе общенационального опроса. Для учёта его результатов в организации высшего образования участие в опросе должны принять не менее 20% студентов и профессорско-преподавательского состава.