• 6631 marta o'qildi
“Davlat organlari va tashkilotlarda ijro intizomini  yanada mustahkamlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–117-son, 25.07.2025-y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, davlat organlari va tashkilotlari, hamda boshqa tashkilotlarda  ijro intizomini tashkil etishning asosiy yo‘nalishlari etib  quyidagilar belgilandi:
• Qonunlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmon, qaror, farmoyish va topshiriqlari ijrosini nazorat qilishning samarali mexanizmlarini joriy qilish;
• hududlarda islohotlar natijadorligini o‘rganish va ijro intizomini mustahkamlash ishlarini sifatli tashkil etish;
• davlat organlari va tashkilotlarda ijroni tashkil etishda birinchi rahbarlarning mas’uliyatini oshirish;
• ijro intizomini nazorat qilish jarayonlariga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy qilish.
Farmon bilan, Hisob palatasiga  qo‘shimcha vazifalar yuklatildi, jumladan:
• Qonunlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmon, qaror, farmoyish va topshiriqlari  doirasida ajratilgan mablag‘larning maqsadli sarflanishini o‘rganish bilan birga ularning aholi hamda tadbirkorlar uchun samaradorligini tahlil qilish;
• ijro intizomini mustahkamlashga, mansabdor shaxslarning shaxsiy mas’uliyatini oshirishga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan olib borilayotgan islohotlar natijalariga erishishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
• qonunchilik hujjatlari va topshiriqlar ijro etilishi yuzasidan davlat organlari va tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish.
• 2025-yil 1 sentyabrdan boshlab Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasining qisqartiriladigan shtat birliklari hisobidan Hisob palatasiga qo‘shimcha 10 ta boshqaruv shtat birligi ajratiladi.

• 6633 количество просмотров
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях» (УП–117 от 25.07.2025 года).
Согласно Указу, основными направлениями организации исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях, органах исполнительной власти на местах, хозяйственных объединениях и других организациях определены:
внедрение эффективных механизмов контроля за исполнением законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан;
качественная организация работ по изучению результативности реформ и укреплению исполнительской дисциплины в регионах;
повышение ответственности первых руководителей государственных органов и организаций за обеспечение исполнения;
внедрение технологий искусственного интеллекта в процессы контроля за исполнительской дисциплиной.
Указом на Счетную палату возложены следующие дополнительные задачи:
проведение наряду с изучением целевого расходования средств, выделенных в рамках законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан, анализа их эффективности для населения и предпринимателей;
разработка и реализация комплексных мер, направленных на укрепление исполнительской дисциплины, повышение персональной ответственности должностных лиц, достижение результативности реформ, осуществляемых Президентом Республики Узбекистан;
осуществление координации деятельности государственных органов и организаций по исполнению актов законодательства и поручений.
Счетной палате с 1 сентября 2025 года выделяются дополнительно 10 штатных единиц управленческого персонала за счет сокращаемых штатных единиц внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов.